wtorek, 28 września 2010

Gra światła i cieni na stole


Posiłkom powinna towarzyszyć wyjątkowa atmosfera. Na pewno wiecie jak ważna jest to sprawa, jeżeli zależy nam na miłym wieczorze z bliską osobą albo wesołym obiedzie w gronie rodziny. Wiecie również, że sama dekoracja stołu nie zapewni mile spędzonego czasu. Jednak poza uzbrojeniem domowników i gości w dobry humor, możemy stworzyć również niepowtarzalny klimat dzięki odpowiedniemu oświetleniu stołu, przy którym biesiadujemy. Podzielę się z wami kilkoma spostrzeżeniami, które przydadzą się zarówno na co dzień, jak i na wyjątkowe okazje.

Stół, przy którym spożywamy posiłki, znajduje się najczęściej w kuchni lub jadalni. Pomieszczenia te zwykle mają swoje własne, górne oświetlenie. Sami przyznacie jednak, że nie jest ono szczególnie interesujące. Projektanci wnętrz radzą, by umieścić górne oświetlenie bezpośrednio nad stołem. Ważne jest jednak przy tym, by zachować pewne zasady – wtedy każda lampa czy żyrandol będą dawały niepowtarzalne efekty i niezawodnie wprowadzą wyjątkowy nastrój podczas każdego posiłku.

Dobierając oświetlenie nad stół, musimy wziąć pod uwagę meble i układ pomieszczenia. Jeżeli w jadalni mamy raczej niskie meble, a jednocześnie jest ona na tyle mała, że przydałoby się jej odrobinę przestronności, najlepszym rozwiązaniem zdaje się być żyrandol zawieszony nad stołem, oświetlający również sufit. W takim wypadku stół powinien być ustawiony w centralnym punkcie pomieszczenia. Natomiast drugim sposobem jest umieszczenie wiszącej lampy – lub nawet kilku, bezpośrednio nad blatem. Kierują one strumień światła tylko na blat stołu. Ale uwaga! Takie rozwiązanie najlepsze jest w przypadku przestronnych, rozbudowanych pomieszczeń. W przeciwnym razie, w ciasnej jadalni czy kuchni, przyciemnione oświetlenie sufitu i ścian wywoła raczej przytłaczający efekt. Oczywiście można uzupełnić oświetlenie o stojące lampy, jednak nie każda kuchnia czy jadalnia pełni również funkcje salonu lub pokoju wypoczynkowego.

Kiedy już ustalimy sposób oświetlenia, należy odpowiednio dobrać żyrandol lub lampę wiszącą. Na rynku dostępne są tysiące modeli, które dopasujemy z łatwością do każdego trendu w aranżacji wnętrz. Jednak musicie pamiętać, że światło nie powinno razić w oczy, by pięknie podkreślało kolory pomieszczenia, a najlepiej – by można było regulować natężenie światła. Wtedy będziemy mieli wiele możliwości budowania nastroju. W przypadku lamp wiszących, dodatkowym atutem jest również regulowanie wysokości zawieszenia. Główną zasadą jest to, by podczas posiłku lampa zawieszona była poniżej linii wzroku stojącej osoby. Dzięki regulowanej wysokości, będziemy mogli po skończonym posiłku rozjaśnić pomieszczenie, rezygnując z ciepłych barw towarzyszących np. nastrojowej kolacji.

Najbardziej tradycyjnym i jednocześnie najbardziej nastrojowym sposobem oświetlania stołu są jednak wszelkiego rodzaju świece i świeczniki. Możemy kupić tak wiele ich odmian i rodzajów, że będą pasowały na każdą okazję. Pamiętajcie, by wysoki świecznik nie zasłaniał jednak rozmówców przy stole. Ciężki, duży świecznik i wysokie świece najlepiej nadają się do kolacji dla dwojga, kiedy para siedzi obok siebie. Czasem wystarczy natomiast zupełnie skromny akcent – w postaci jednej lub kilku grubych, niskich świec, nierzadko ciekawie zdobionych lub rzeźbionych.

Osobną sprawą są lampiony i lampioniki, do których można używać podgrzewaczy. Można spotkać duże, kolorowe lampiony przywodzące na myśl chińskie lub hinduskie ozdoby podczas egzotycznych świąt, jednak polecałabym je raczej do ogrodu. Natomiast wprost niezastąpione są wszelkiego rodzaju ozdobne podstawki na wkłady – podgrzewacze. Można z nich wyczarować niesamowite dekoracje stołowe. Podgrzewacze często dostępne są w wersjach zapachowych, co dodatkowo wprowadzi miły nastrój. Również pływające  świece umieszczone w naczyniu z wodą i np. z płatkami kwiatów, wprowadzą czarodziejską atmosferę oraz lekkość i świeżość na stole.

Żywy ogień – świece i lampiony to sposób oświetlenia naznaczony wielowiekowymi tradycjami. Ponieważ ogień zawsze miał mistyczny charakter, kojarzony z ogniskiem domowym, tego typu dodatki oświetleniowe zagwarantują szczególnie intymną atmosferę, ale również zapewnią ponadczasową elegancję naszemu stołowi.

Bez względu na wasz wybór oświetlenia, z pewnością będzie ono budowało bardzo ważną część życia domowego. Dlatego warto poświęcić temu zagadnieniu trochę uwagi i zadbać o to, by klimat towarzyszący posiłkom wywoływał uśmiech i miłe wspomnienia na twarzach domowników i gości.


sobota, 18 września 2010

Jeszcze o dzieciach: maluchy przy stole

Zupełnie osobnym zagadnieniem jest usadzanie dzieci przy stole podczas ważnych uroczystości, przyjęć i rodzinnych spotkań. Znajdziecie wiele porad na ten temat, dlatego do tematów związanych z maluchami przy stole powinniście podejść z zachowaniem zdrowego rozsądku i kierując się przede wszystkim własnymi zasadami. Ja postaram się przedstawić wam kilka najważniejszych wskazówek, wśród których z pewnością znajdziecie podpowiedzi do tego, jak zorganizować stół dla najmłodszych.
 
Kiedy na przyjęciu czy na spotkaniu pojawią się również dzieci, powstaje pytanie, jak usadzić milusińskich – razem z dorosłymi czy przy osobnym stole. Odpowiedź jest złożona, zależy bowiem od charakteru uroczystości i od wieku dzieciaków.
 
Przede wszystkim bardzo małych dzieci nie powinniśmy zostawiać bez opieki nawet na chwilę. Niemowlaka w ogóle nie zabierzemy na przyjęcie – najlepiej znaleźć dla niego opiekunkę na wieczór czy poprosić o pomoc dziadków. Natomiast dzieci, które same już siedzą, można zabrać na niezbyt długie spotkanie, któremu nie będzie towarzyszył hałas, dym tytoniowy i tego typu niedogodności.

Z pewnością spotkaliście się ze specjalnymi, podwyższanymi krzesełkami dla maluchów w restauracjach, które mają typowo rodzinny charakter – np. w Mc’ Donaldzie. W bardziej eleganckich restauracjach powinniśmy najpierw upewnić się, że takie krzesełka są dostępne. Wysokie stołki sprawiają, że dziecko znajduje się na wysokości stołu, a wygodne i bezpieczne oparcie oraz barierka z podstawką na mały talerzyk gwarantują, że dziecko nie wypadnie z takiego foteliku. Może macie taki dziecięcy mebelek również w domu? Nie ma wątpliwości, że znacząco ułatwia on usadzenie małego dziecka przy rodzinnym stole.

Czasem jednak organizowane są większe uroczystości, np. o charakterze rodzinnym – wesela, chrzciny, komunie. Jak wtedy rozwiązać problem dzieci przy stole? Generalnie jeżeli rodzice chcieliby mieć więcej czasu dla siebie, by chociażby w miarę swobodnie bawić się i tańczyć na weselu, najlepszym rozwiązaniem jest usadzenie wszystkich dzieci przy jednym, osobnym stoliku. Na pewno w swoim towarzystwie będą czuły się dużo weselej, lepiej zniosą też długie przyjęcie. Rodzice mogą w każdej chwili sprawdzić czy nic złego nie dzieje się z ich pociechą, a organizatorom łatwiej będzie zapewnić smakołyki specjalnie dla maluchów. Ma to również znaczenie wtedy, gdy na stole znajduje się alkohol. W złym tonie jest wówczas sadzać dzieci z dorosłymi, również ze względu na negatywny wpływ wychowawczy.

Natomiast jeżeli przyjęcie jest związane z małym człowiekiem, nie trzeba usadzać go przy osobnym stole. Na komunii np. to dziecko jest najważniejsze, a wszyscy goście przybyli specjalnie dla malucha. Ma to swoje minusy, ale pomysł z izolowaniem dzieci przy każdej okazji jest nie do końca trafiony. Przede wszystkim dlatego, że dziecko uczy się Savoir Vivre’u i odpowiedniego zachowania przy stole poprzez obserwacje dorosłych. Takie samo rozwiązanie polecam również w przypadku urodzin dziecka. Jeżeli chcemy urządzić stół tylko dla maluchów, lepiej zorganizować Kinder Party i zaprosić tylko małych kolegów naszej pociechy. Jeżeli jednak zaprosimy ciocie, wujków, dziadków i innych członków rodziny – mały solenizant powinien zostać przy stole pełniąc rolę gospodarza.

Myślę, że obecność dzieci przy stole powinniśmy traktować zupełnie naturalnie. Jest to przecież najlepszy sposób, by uczyły się przez naśladowanie. Tylko w wyjątkowych sytuacjach lepiej jest usadzić dzieci osobno – i ma to na celu wygodę i dobrą zabawę zarówno najmłodszych, jak i ich rodziców. Z pewnością jednak zasady panujące w waszych domach w decydujący sposób wpłyną na miejsce waszego dziecka przy stole :)

piątek, 17 września 2010

Stół przyjazny dla maluchów

Jeżeli macie dzieci, często pewnie zadajecie sobie pytanie, w jaki sposób zapewnić swoim pociechom bezpieczeństwo i wygodę – również przy stole. To bardzo ważne zagadnienie, nie trudno bowiem o to, by nasze niezwykle żywe i ciekawe wszystkiego maluchy nieopatrznie zraniły się czy coś zepsuły. Współcześnie dostępna jest również specjalna zastawa stołowa dla dzieci, która gwarantuje, że jedzenie będzie dla malucha radością i przyjemnością.

Maleńkie dzieci muszą nauczyć się korzystać ze sztućców, talerzyków i kubeczków. Wbrew pozorom, to niełatwe zadanie. Kiedy odstawimy maluchowi butelkę z mlekiem i wprowadzimy do jego diety również zupki, przeciery i kaszki, najlepiej zaopatrzyć się w łyżeczki przeznaczone specjalnie dla najmłodszych. Najczęściej wykonane one są z plastiku – oczywiście atestowanego, i mają radosne kolory, które spodobają się maluchowi. Powinna ona być raczej płaska – głęboka może sprawiać trudność dziecku przy nabieraniu przecieru czy kaszki. Plastikową łyżeczką dziecko nie skaleczy swoich dziąseł, jest ona również bardzo lekka i wyprofilowana – a tym samym łatwa do uchwycenia małą dłonią. W późniejszym wieku przydadzą się również specjalne widelczyki i noże, a dla nieco starszych dzieci również metalowe sztućce w wersji mini.

Osobną sprawą są miseczki i talerzyki dla małych dzieci. Przede wszystkim musicie pamiętać, że najlepsze do nauki samodzielnego jedzenia będą naczynia wykonane z plastiku lub melaminy. Z pewnością nie stłuką się tak łatwo jak te porcelanowe – nie pokaleczą więc malca. Kolorowe talerzyki z postaciami z bajek zainteresują największego nawet niejadka. Niektóre miseczki i talerzyki mają antypoślizgowe denka lub przyssawki. Dzięki nim naczynia nie spadną ze stołu, są również na tyle stabilne, że dziecko nie ściągnie ich samodzielnie z żadnego blatu kuchennego. Ponieważ dziecięce posiłki powinny mieć odpowiednią temperaturę, idealnym rozwiązaniem są wszelkiego rodzaju termo – naczynia. Sprawiają one, że posiłek na długo zachowa swoje ciepło. Sami najlepiej wiecie jak wasze maleństwa potrafią grymasić przy jedzeniu :)

Równie ważna jest nauka picia z kubeczka. Pierwszym etapem odzwyczajania od butelki ze smoczkiem powinien być tzw. kubek niekapek. Od tradycyjnego różni się zabudowanym otworem i specjalnym ustnikiem do picia. Jak sama nazwa wskazuje – dzięki takiemu kubeczkowi malec nie rozleje herbatki czy soczku. Kiedy dziecko opanuje już umiejętność picia z niekapka, powinniśmy zaproponować mu kubeczek z dwoma uchwytami. Dziecku dużo łatwiej będzie go utrzymać w malutkich rączkach.

Dodatkowym ułatwieniem - i jednocześnie sposobem na zapewnienie dziecku bezpieczeństwa przy stole, jest sadzanie dziecka na specjalnym krzesełku dla maluchów. Ponieważ ma ono wysokie nogi (niczym stołek barowy), dziecko będzie widziało nas przy stole, a nam będzie łatwiej je karmić. Krzesełka tego typu można kupić w różnych odmianach, np. z regulowaną wysokością, składane, na kółkach, ze specjalną tacką – podstawką czy z szelkami do przypięcia malucha.

Bezpieczeństwo i wygoda maluchów to dla wielu rodziców priorytet. Z pewnością również wam zależy na tym, by nawet przy stole maluchowi nic nie groziło. Zastawa stołowa dla dzieci zapewnia bezpieczną i radosną naukę jedzenia dla waszych pociech – i również dla Was :)

Komplet naczyń dla dzieci Villeroy&Boch

Sztućce dla dzieci Villeroy&Boch

Zdjęcia pochodzą ze sklepu NaMoimStole.pl.
Naczynia i sztućce dla dzieci: Villeroy&Boch.

czwartek, 9 września 2010

Trendy w aranżacjach stołowych: stół nowoczesny - stół klasyczny

STÓŁ NOWOCZESNY

 Z pewnością często zadajecie sobie pytanie, jak powinien wyglądać nasz stół, jeżeli chcemy utrzymać  wystrój kuchni lub jadalni w nowoczesnym stylu. Czasem też pragniemy, by do naszego zadbanego domu czy mieszkania – miejsca, w którym spędzamy znaczną część naszego życia, wprowadzić nutę świeżości, a jednocześnie nadążać za najnowszymi trendami mody. Również aranżacje stołowe przechodzą ewolucję, zmieniają się nie tylko na przestrzeni roku, ale również dekad.  Postaram się przedstawić wam najnowsze trendy w aranżacjach stołu, aby również w kuchni czy jadalni zagościła u was nowoczesność i najnowsze rozwiązania designerskie.

Głównym nurtem w nowoczesnych dekoracjach stołu jest minimalizm. Oszczędność formy, ograniczenie zbędnych detali i prostota to najważniejsze wyznaczniki tego trendu. Zwykle na takim stole dominuje jeden akcent dekoracyjny. Jeżeli na przykład stół dekorują kwiaty, jest to jeden ich rodzaj. Szczególnie popularne są najprostsze rośliny, chociażby tulipany wiosną. Ważne jest, by były one jak najmniej „barokowe”, czyli misterne i skomplikowane. Stokrotki, słoneczniki, gałązki drzew owocowych czy lilie – wszystkie te rośliny zachwycają prostotą, a jednocześnie wprowadzają wyrazisty akcent na stół i powiew świeżości.

Minimalizm przejawia się również w kolorystyce. Najczęściej dominuje jeden – góra dwa kolory. Dlatego ważne jest, by wasza zastawa, obrus i dekoracje były dopasowane również pod tym względem. Wszelkiego rodzaju zbytek, chaos dekoracyjny, nie są atrakcyjne według współczesnych kanonów. Ogromną popularnością cieszy się kolorystyka utrzymana w tonie chłodnej elegancji. Odnosi się to zwłaszcza do najbardziej oficjalnych przyjęć, obiadów czy kolacji. Poza jednolitym kolorem, istotne są również elementy z połyskliwej stali nierdzewnej czy przezroczystego szkła. Wszystko to nadaje dekoracji świeży wygląd i ożywia wystrój. Metal i szkło są również istotne z punktu widzenia modernistycznych tendencji w wystroju stołu. Wprowadzają one futurystyczną nutę. Pamiętajcie więc, by na waszym stole znalazły się jakieś elementy dekoracyjne z tych kategorii wzorniczych.
  
Zgodnie z najnowszymi trendami dekoratorskimi, które nie są tylko przelotną modą, ale trwałym nurtem na przestrzeni ostatnich kilku lat – ogromną popularnością cieszy się asymetria na stole. Jest to widoczne również w przypadku zastawy stołowej. Ponadto na nowoczesnym stole panuje wrażenie delikatnej niedbałości. Uważajcie jednak! Ta niedbałość aranżowana jest celowo i nie ma nic wspólnego z nieporządkiem! Sztućce, zastawa i dekoracje muszą znajdować się na swoim miejscu, zgodnie z obowiązującymi normami w układaniu nakrycia stołowego – wynikają one z nieśmiertelnego Savoir Vivre’u. Nuta niedbałości wynika tutaj raczej właśnie z asymetrii i nieszablonowych rozwiązań niż rzeczywistego nieprzykładania wagi do wyglądu stołu. Dzięki tym trendom, nowoczesne stoły zachwycają nie tylko prostotą, ale i wrażeniem przyjaznego traktowania biesiadników. Taki swobodny ton sprawia, że czujemy przy stole, że to on urządzony jest dla nas, natomiast my nie musimy sztywno podporządkowywać się narzuconym tradycjami normom i zasadom.
  
Na nowoczesnym stole mile widziana jest również nuta awangardy, a nawet geometrii. Jest to szczególnie widoczne w przypadku zastawy stołowej. Od kilku lata bardzo popularne są chociażby kwadratowe nakrycia – talerze, miseczki itp. Ten nurt dekoratorski powoli wpisuje się już w szczególną odmianę nowoczesnej klasyki. Jeżeli macie więc taki komplet zastawy stołowej, postarajcie się więc, aby pozostałe elementy, jak choćby obrus czy sztućce odpowiadały temu trendowi – przede wszystkim prostota!
  
Bardzo istotnym rysem współczesnej sztuki dekoratorskiej stołu jest również inspiracja naturą, szczególnie widoczna w mniej zobowiązujących, codziennych i nieoficjalnych aranżacjach stołowych. Wystarczy, że zamiast tradycyjnego obrusu, na stole umieścimy bambusowe maty – mamy gotowy nowoczesny akcent! Jeżeli połączymy to z jednokolorową stylistyką – efekt murowany! Aby stół był bardziej przyjazny, a jednocześnie oryginalny, ciekawym rozwiązaniem są również naturalne dekoracje – kwiaty, rośliny, owoce, warzywa czy nawet kamienie i muszle. Nawet zastawy stołowe często inspirowane są naturalnymi, organicznymi akcentami. Przykładem mogą być patery, podstawki, tacki czy misy w kształcie liścia.

 Jeżeli chcecie, by wasz stół był nie tylko piękny, ale również nowoczesny, pamiętajcie o tych kilku prostych zasadach. Postawcie na prostotę i naturalność. Na bardziej uroczyste okazje na pewno sprawdzi się chłodna elegancja. Nic więcej nie potrzeba, by stół reprezentował najnowsze trendy, nie wspominając o tym, jak ogromny urok wniesie do pomieszczenia :)





STÓŁ KLASYCZNY

Nic tak wspaniale nie wygląda na stole, jak klasycznie piękna porcelana stołowa i urokliwy charakter wystroju. Tradycja nakrywania stołów jest bardzo długa i mimo zmian zachodzących przez lata, pewne trendy są po prostu nieśmiertelne :) Klasyczna aranżacja stołu to idealne rozwiązanie na ważną uroczystość czy odświętny obiad. Nieprzemijająca wartość takich dekoracji sprawia, że w każdym domu niezbędne są klasyczna zastawa, piękne sztućce i biały obrus. Z pewnością taki styl dekoracyjny spodoba się nie tylko osobom przywiązującym wagę do tradycyjnych wartości, ale każdemu wielbicielowi piękna i klasycznej elegancji.

Jeżeli pragniecie urządzić taki właśnie klasycznie utrzymany stół, niezbędny okaże się tradycyjny biały obrus. Wyprasowany i wykrochmalony sprawdzi się niemal podczas każdej uroczystości i eleganckiego przyjęcia czy rodzinnego spotkania. Mimo że klasyczna dekoracja stołu dopuszcza inne możliwości, jak choćby obrus bordowy czy ciemnoniebieski, a nawet zdobiony drobnymi różyczkami, śnieżnobiałe nakrycie wpisało się w kanony dekoracyjne i jednoznacznie kojarzy się z elegancją i wytwornością. A ponieważ jest to tak ważny element klasycznego stołu, pamiętajcie, że pod żadnym pozorem nie może być brudny czy używany! Powinien zachwycać idealną czystością.

Klasyczna zastawa stołowa często znajduje ważne miejsce w naszym domu, zwykle bowiem przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Biała, zazwyczaj zdobiona dyskretnym motywem kwiatowym lub złoceniami, cieszy się jednak dużą popularnością i jest dostępna w każdym niemal sklepie. Najczęściej takiej zastawy używamy „na wyjątkowe okazje”. Wykonana jest z wysokiej klasy porcelany i to również świadczy o jej ponadczasowym charakterze.

Ważnym elementem klasycznej dekoracji stołowej są również sztućce – często srebrne, delikatnie lub misternie zdobione. Takie rodzinne srebra również przekazywane są z pokolenia no pokolenie i nierzadko pamiętają jeszcze czasy naszych pradziadków. Czyszczenie sreber jest również przedświąteczną tradycją w wielu domach.

Bardzo często klasycznie nakryty stół ma nieco romantyczny charakter. Jest bardzo kobiecy, wspaniale nadaje się więc na wszelkiego rodzaju spotkania przy herbacie czy kawie. Bardzo często taki wystrój preferowany jest również w dobrej klasy restauracjach, sprzyja bowiem spotkaniom i spożywaniu posiłków w atmosferze stonowanej elegancji. Klasyczny, srebrny lub złoty świecznik z pewnością wprowadzi do takiej dekoracji nutę intymnej atmosfery i romantycznego nastroju.

Jeżeli chodzi o dekoracje kwiatowe w przypadku klasycznego nakrycia, polecałabym róże. W zależności od charakteru spotkania czy uroczystości, mogą być czerwone, różowe czy herbaciane. Z pewnością jednak jest to taki rodzaj kwiatów, który chyba każdego, nie tylko wielbiciela klasycznej elegancji, zachwyci swoim urokiem i wytwornym charakterem.

Klasyczna dekoracja stołu z pewnością powinna być znana każdemu kto docenia tradycyjne piękno i elegancję. Myślę, że informacje te będą wam przydatne – często zdarza się bowiem, że na niektóre okazje po prostu nie wypada urządzić stołu inaczej. I chyba słusznie, taki rys tradycji i pewien kanon dekoracyjny sprawiają bowiem, że spotkanie lub przyjęcie może nabrać naprawdę wyjątkowego charakteru :)

środa, 1 września 2010

Jak serwować alkohole?


Odpowiednie podanie alkoholu to element stołowego savoir vivre’u. Doskonale wiecie, że większości uroczystości i przyjęciom towarzyszy alkohol, choćby w małych ilościach. Sztuką jest odpowiednio serwować trunki. Możemy spotkać ogromną różnorodność i wiele odmian szlachetnych trunków – każdy z nich trzeba podać na inny sposób. Ważne jest również samo ustawienie kieliszków na stole. Przedstawię wam kilka sposobów podpatrzonych w najlepszych restauracjach.

Eleganckie przyjęcie często rozpoczyna się aperitifem. Najczęściej podajemy wytrawne wino, wytrawną lub półwytrawną sherry, gin z tonikiem, szampan lub wino musujące. Do aperitifu używa się specjalnych kieliszków, najczęściej też do trunków dodaje się kilka kostek lodu. Zgodnie z francuskim zwyczajem, do wytrawnego wina podaje się szklankę wody.  Najważniejszą zasadą jaką musicie się kierować podczas podawania aperitifu jest to, że taki wstęp do przyjęcia czy biesiadowania odbywa się w innym pokoju i koniecznie nie przy stole! Poza tym trunki podawane jako aperitif nie powinny pojawić się później na stole, nawet do deseru. Aperitif służy temu, żeby zająć gości przed podaniem posiłku, pobudzić ich apetyt. Pamiętajcie jednak, że może on trwać maksymalnie 15 do 20 minut.

Jeżeli chodzi o kolejność podawania trunków, musicie pamiętać o kilku ogólnych zasadach. Przede wszystkim najpierw podajemy wino białe, potem czerwone, wytrawne przed słodkim. Bardzo dużą gafą jest również podanie szampana pomiędzy winami! Zawsze należy podać go jako pierwszy trunek lub po winie. W złym tonie jest również wznoszenie toastu kieliszkiem wódki – zawsze robimy to przy pomocy szampana lub wina!

Jeżeli chodzi o ustawienie kieliszków na stole, musicie pamiętać o tym, że biesiadny savoir vivre nakazuje chwytanie ich prawą dłonią – dlatego też powinny one być ustawione po prawej stronie nakrycia, tuż nad czubkiem noża lub po prawej stronie głównego talerza. Ich kolejność dyktowana jest kolejnością użycia i zależy od tego, jaki alkohol serwujemy do danej potrawy. Należy również pamiętać, że do każdego kolejnego napoju dodajemy czysty kieliszek. Trzeba również umiejętnie dobrać ich kształty do poszczególnych alkoholi. Kieliszki są pięknym elementem dekoracyjnym stołu, dołóżcie więc wszelkich starań, by były ustawione estetycznie i z klasą!

Osobno powinniśmy ustawić  szklankę z wodą mineralną. Kieliszek do wódki, którą podajemy na początku przy przystawkach, powinien stać pierwszy od prawej. W dalszej kolejności jest miejsce dla kieliszka do białego wina, a następnie do czerwonego. Ostatnią pozycję zajmuje kieliszek do szampana lub do wina deserowego. Ważna rada dla tych, którzy szykują przyjęcie przy małym stoliku – czasem dopuszczalne jest ustawienie dwóch rzędów kieliszków!

Powinniście również zadbać o to, by do każdego alkoholu dobrano odpowiedni kieliszek. Pamiętajcie więc, że szampan podajemy w wysokich szampankach, tzw. tutkach. Odpowiedni w przypadku szampana i wina musującego jest również szeroki i płaski kieliszek. Natomiast do wina białego podajemy smukły kieliszek na wysokiej nóżce. Kieliszek na niższej nóżce jest odpowiedni do czerwonego wina. Najlepiej, aby były one przezroczyste, by można było podziwiać kolor wina. Kieliszek do białego wina napełniamy najwyżej do połowy, a do czerwonego maksymalnie w 1/3. Jest to szczególnie ważne z tego względu, że dopiero wtedy można w pełni rozkoszować się aromatem wina. Wódkę i likier serwujemy w małych kieliszkach. Koniak, który powinno się raczej wąchać i smakować niż pić – w kieliszkach bombkach z małym otworem, napełnionych zaledwie odrobinę. Whisky i gin podaje się w niskich szklankach o grubym dnie, który podkreśla wygląd i dodatki, np. kostki lodu. Koktajle podaje się w wysokich szklankach, ale dozwolona jest tu pewna dowolność – wszystko zależy od receptury i rodzaju drinka. Natomiast piwo może być podane w specjalnych, wysokich szklankach, tzw. pokalach lub w pokalach na nóżce, rzadziej w kuflach, które uznawane są za mało eleganckie.

Musicie również pamiętać, że do poszczególnych potraw obowiązują pewne zasady, co do serwowania alkoholu. I tak czerwone wytrawne wino podajemy do drobiu, dziczyzny, wołowiny i baraniny. Białe wino najlepiej pasuje do ryb, dań z jaj, owoców morza i cielęciny. Natomiast wino deserowe lub szampan podajemy do deserów. Szampan wyjątkowo dobrze komponuje się również z kawiorem. Likier i koniak serwujemy do kawy, po skończonym posiłku. Pamiętajcie również o tym, że do niektórych potraw nie powinno się podawać alkoholu, szczególnie win. Chodzi mianowicie o sosy śmietanowe, sałaty z sosem na bazie octu, czekoladki i cierpkie owoce.

Mimo że alkohole towarzyszą większości przyjęć i uczt od najdawniejszych czasów, niezależnie od kultury, nie należy namawiać nikogo do ich spożywania. Jest to uważane za zachowanie w bardzo złym tonie. Ktoś może nie gustować w mocnych trunkach, może mieć problemy ze zdrowiem, powinniśmy więc bez zbędnych pytań uszanować jego wolę. Pamiętajmy również, że spotkania przy alkoholu mają również przede wszystkim służyć miłemu, niekiedy uroczystemu spędzaniu czasu – celebrujmy więc spożywanie tych szlachetnych trunków z klasą i w elegancki sposób :)