piątek, 26 listopada 2010

Nakrywamy stół na Wigilię – stół nowoczesny


Najbardziej czarodziejska Wigilia, to ta w domu naszych rodziców lub dziadków – w scenerii i dekoracji, które znamy z dzieciństwa. Dom w spokojnej, cichej okolicy, w otoczeniu otulonych śniegiem drzew i zasp… I w Waszym sercu takie obrazy na pewno pozostaną już na zawsze. Ale czasem i w naszych mieszkaniach przy ruchliwych drogach i w zabieganych miastach, Święta mogą stać się niezapomniane i wyjątkowe. Jeśli Wasz dom urządzony jest nowocześnie, nierzadko minimalistycznie, tradycyjny, klasycznie nakryty stół będzie wyglądał jak z innej bajki. Jednak również w modernistycznej stylistyce, wigilijny stół może być czarowny i elegancki.

Prostota i chłodna elegancja to zasadnicze wyznaczniki nowoczesnych trendów dekoratorskich. Jeśli więc zdecydujemy się na jakiś akcent dekoracyjny w mieszkaniu, konsekwentnie powinniśmy zastosować go i do ubierania choinki, i do nakrywania stołu. Co to oznacza w praktyce? Nowoczesny styl nie znosi wszelkiego rodzaju przepychu i chaosu zdobniczego, więc bogato i krzykliwie przystrojone mieszkanie nie jest dobrym pomysłem. Lepiej wymyśleć jeden, góra dwa dominujące kolory, które znajdą się na choince, na stroikach i na wigilijnym stole. Jeśli chcecie, by w domu panował zimowy nastrój, konsekwentnie dekorujcie kryształkami i szkłem całe mieszkanie.

Czerwień kojarzona ze Świętym Mikołajem i ciemnozielone stroiki z jemioły to trendy, które przypłynęły do nas zza oceanu. Pewnie niektórym z Was wydają się już nieco oklepane i kiczowate. Właśnie dlatego warto poszukać nowych rozwiązań, a możliwości jest naprawdę wiele. Podczas Bożego Narodzenia wspaniale sprawdzi się nowoczesny styl skandynawski z chłodnymi barwami i prostotą formy. Regularne lub asymetryczne kształty, geometryczne nakrycia i naczynia, stonowane barwy oraz inspiracje naturą są tutaj jak najbardziej pożądane. Wystarczą wówczas dyskretne akcenty bożonarodzeniowe, np. w postaci srebrnych gałązek czy gwiazdek.

Nowoczesność to również odwołanie do natury. Wszelkiego rodzaju ekologiczne i organiczne dekoracje czy nawet nakrycia, również są inspirowane najnowszymi trendami w aranżacjach stołowych. Jeśli Wasze mieszkanie jest niewielkie i nie ma w nim miejsca na tradycyjną choinkę (skądinąd zielone drzewko w domu to ekologiczna zbrodnia), warto poszukać stylowej alternatywy na Święta. Nawet na stole znajdzie się miejsce dla piramidek z bombek przypominających bożonarodzeniowe drzewko albo dla wazonu z efektownie udekorowanymi nagimi gałązkami. Oczywiście dekoracja ta powinna być powiązana z głównym tematem zdobniczym Świąt. Jeśli będzie to natura, na brązowych gałązkach wystarczy zawiesić małe jabłuszka lub orzechy. Równie dobrze mogą to być sznury kryształków czy srebrzystych gwiazdek na pomalowanej na biało ‘ekologicznej choince’.

Jeśli chcemy spróbować czegoś zupełnie nowego, można pokusić się o zupełnie niecodzienną dekorację. Co powiecie na wigilijną kolację przy różowym stole? :) Róż pięknie komponuje się z zielenią, sztuka polega tylko na odpowiednim dobraniu różowych dodatków - tak, by „nie przesłodzić”. Potrzebny będzie różowy obrus, serwetki (mogą być o ton ciemniejsze lub fioletowe) oraz kryształowe naczynia (ewentualnie zastawa klasyczna - biały serwis obiadowy z porcelany) i, oczywiście, sosnowe lub świerkowe gałązki.


Modernistyczne aranżacje stołowe wspaniale sprawdzą się w nowocześnie urządzonym domu, a także coraz popularniejsze stają się w restauracjach. Pamiętajcie, że Wigilia spędzona w hotelowej restauracji w górach czy nawet w egzotycznym kraju również może być uroczysta i elegancka. Nic dziwnego, że wiele osób rezygnuje z tradycyjnego celebrowania Bożego Narodzenia na rzecz krótkich wakacji czy skromniejszej niż w rodzinnym domu wigilijnej kolacji.




piątek, 19 listopada 2010

Nakrywamy stół na Wigilię – klasycznie


Wieczór wigilijny i Boże Narodzenie to jedno z najważniejszych świąt w roku. Jest to czas poświęcony dla rodziny i wspaniała okazja do wspólnego biesiadowania. Szczególnie odświętna kolacja w Wigilię skupia bliskich ludzi przy dużym, specjalnie udekorowanym stole, niezależnie od tego czy będzie odbywała się w otoczonej lasem chatce czy w apartamencie w centrum dużego miasta. Wyjątkowy, pełen ciepła i miłości czas wynika również z wielu tradycji, które pielęgnowane są od wielu pokoleń. Chociażby z tego względu wigilijna kolacja najpiękniej wygląda w klasycznej oprawie, która sprawia, że na ten jeden wieczór w roku czas się dla nas zatrzymuje i pozwala przenieść w magiczny nastrój zapamiętany z dzieciństwa.

Wokół przygotowań świątecznych i samych Świąt Bożego Narodzenia powstało wiele przesądów, często mających przynieść domownikom pomyślność i szczęście w nadchodzącym roku. Sporo z nich dotyczy również wigilijnego nakrycia stołu. Nie zapominajmy więc o położeniu sianka pod obrus – symbolu ubogiej stajenki, a po skończonej wieczerzy wszyscy wyciągnijmy zielone źdźbło, które przyniesie nam długie i szczęśliwe życie. Koniecznie zostawmy dodatkowe nakrycie dla zbłąkanego wędrowca, mając jednocześnie w pamięci nieobecnych bliskich. Niech specjalne miejsce na stole znajdzie opłatek, którym podzielimy się składając życzenia. Pięknie będzie wyglądał w drewnianym żłóbku wymoszczonym pachnącym sianem.

Bywa, że Wigilia to jedyna okazja w roku, kiedy całe rodziny spotykają się przy jednym stole, dlatego trzeba umiejętnie podkreślić uroczysty nastrój tego dnia. Już przygotowania do wieczerzy przynoszą wiele radości i uśmiechu. Już czyszczenie srebrnych sztućców może stać się okazją do wspólnej rozmowy i zabawy, a najmłodszy nawet domownik będzie dumny z własnego wkładu w bożonarodzeniową krzątaninę, jeśli obok pięknej zastawy (najlepszy na tą okazję będzie biały serwis obiadowy z porcelany) zobaczy połyskujące sztućce, które mama wyjmuje tylko na wyjątkowe okazje. Klasyczna, tradycyjna oprawa wigilijnego stołu opiera się bowiem na pięknych, nierzadko wiekowych elementach zastawy, białym obrusie i świątecznej dekoracji.

Boże Narodzenie to również czas radości i uśmiechu. Dlatego klasyczny wystrój może bazować na dowolnej kolorystyce. Tęczowe ozdoby pozostawmy jednak dla dzieci ubierających pachnącą choinkę, a sami zadbajmy o elegancką kompozycję z odcieni tradycyjnie przypisywanych Bożemu Narodzeniu. Poza nieśmiertelną bielą, wspaniale sprawdzi się czerwony obrus – w połączeniu z ciemnozielonymi gałązkami sosny lub świerku buduje ciepłą, domową atmosferę. Złoto podkreśli uroczysty, dostojny charakter święta – zwłaszcza w połączeniu z bielą. Beże, brązy i róż w towarzystwie koronek nadadzą dekoracji romantyczny, przytulny rys. Biel w połączeniu z kryształem będzie przywodziła na myśl skrzypiący pod butami śnieg i zimową aurę na zewnątrz.

Stół możemy udekorować zbożem. Dawniej owies symbolizował dostatek i urodzaj, a dzisiaj – podkreśli tradycyjny, rodzinny charakter Bożego Narodzenia. Nie może zabraknąć również świątecznego stroika z gałązek sosny lub świerku. Będzie on roztaczał aromat żywicy i lasu, a ustawiona w nim biała świeczka nie tylko stworzy miły nastrój, ale będzie również symbolem nadziei i podkreśli religijny charakter Świąt.

Boże Narodzenie to czas wyjątkowy dla dzieci – przynosi im radość w postaci prezentów, ale również niezapomniany nastrój miłości i bliskości. Również dla nas, dorosłych jest to specjalny czas, zarezerwowany tylko dla ukochanych osób, czasem przynoszący zgodę i harmonię. Dlatego warto podkreślić uroczysty charakter tych Świąt, a klasyczne, tradycyjne rozwiązania są w tym wypadku niezawodne.






sobota, 13 listopada 2010

Porcelana - biała czy kolorowa?

Kupując porcelanę często zadajemy sobie pytanie, jak odpowiednio skomponować domową zastawę? Na rynku dostępnych jest tyle rodzajów, kolorów i deseni naczyń, że niejednokrotnie trudno jest zdecydować się na jeden wzór. 

Jak dokonać właściwego wyboru, by zastawa stołowa służyła nam na wiele różnych okazji? 
Jakie naczynia ustawić podczas odświętnego posiłku, a jakie sprawdzą się podczas codziennego używania?

Na te pytania postaram się Wam odpowiedzieć, a moje wskazówki pomogą Wam nie tylko dokonać trafnych zakupów, ale również z dobrym smakiem przygotować stół na każdą okazję.

Klasyczna, idealnie biała porcelana stołowa często przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Od wieków białe naczynia kojarzono z elegancją i dobrym gustem, niezmiennie sprawdzały się także podczas wszelkiego rodzaju uroczystości. Szlachetne, śnieżnobiała porcelana zarezerwowana była dla warstwy arystokratycznej. Nasze babcie pieczołowicie przechowywały piękne naczynia, zwykle wyjmując je z kredensów wyłącznie podczas świąt i rodzinnych uroczystości. Również dzisiaj białe naczynia są niezastąpione na różnego rodzaju wyjątkowe okazje i oficjalne spotkania przy stole. Jednak teraz są one dużo bardziej dostępne i niewątpliwie dużo więcej osób może sobie pozwolić na luksus posiadania w domu eleganckiej zastawy.

Biała, porcelanowa zastawa jest nieodzownym elementem klasycznej aranżacji stołowej. Ze względu na jej stonowany, szlachetny charakter, świetnie sprawdzi się podczas przyjęcia komunijnego, weselnego czy chrztu. Spotkania biznesowe, oficjalne kolacje czy romantyczne posiłki we dwoje nie miałyby tak podniosłego charakteru, gdyby nie klasyczne piękno dekoracji stołowej – również białej porcelany.
Miłośników minimalizmu i nowoczesności z pewnością ucieszy fakt, że białe naczynia wprowadzają na stół nutę świeżości, a w dekorowaniu pomagają podkreślić przestronność aranżacji. Biel stanowi idealne tło dla różnego rodzaju awangardowych nawet ozdób i elementów dekoracyjnych. Warto więc zaopatrzyć się w komplet białej porcelany – jest po prostu niezastąpiona w wielu wypadkach i daje wiele możliwości, jeżeli chodzi o komponowanie wystroju stołu. Co więcej, dostępne są przecież zupełnie nowoczesne białe naczynia, jak chociażby popularne ostatnimi czasy kwadratowe talerze. Można nimi uzupełnić klasyczną zastawę – dzbanki, cukiernice, półmiski czy misy, ponieważ uniwersalna biel zawsze wspaniale będzie wyglądała w swoim towarzystwie.

Jednak nawet klasyczna zastawa stołowa czasem jest zdobiona kolorowymi wzorami. Wspaniały, klasyczny serwis do popołudniowej herbaty i kawy może wyglądać bardzo radośnie i barwnie. Kolory są bowiem wspaniałym rozwiązaniem w przypadku wszelkiego rodzaju nieformalnych i nieoficjalnych spotkań.

Na rynku dostępny jest ogromny wybór wzorów i kolorów nowoczesnych, eleganckich naczyń. Musicie bowiem wiedzieć, że wzór zastawy wcale nie dyskwalifikuje jej jako stylowego nakrycia. Z pewnością ożywia również znacząco dekorację stołową i nierzadko buduje nastrój. Kolorowe naczynia wspaniale sprawdzają się podczas przygotowywania wiosennych i letnich posiłków, kameralnych przyjęć czy ogrodowych party. Na co dzień nic tak nie poprawia nastroju jak kawa lub herbata w kolorowym kubku albo śniadanie podane na wesoło wyglądającym talerzu :)

Oczywiście najlepiej byłoby, gdybyśmy posiadali w domu zastawę na różne okazje. Jeśli jednak ktoś często zaprasza gości, powinien zaopatrzyć się przynajmniej w sprawdzoną zestawę z białej porcelany. Również weselny prezent to tradycyjnie klasyczny, biały serwis obiadowy. Jeśli natomiast potrzebujemy naczyń na co dzień – niewiele rzeczy tak rozjaśni nasz stół, jak piękne wzory na kubkach i talerzach. W każdym z tych przypadków niezbędny jest dobry smak i umiejętne zastosowanie różnych wersji porcelanowych nakryć w zależności od okazji :)





środa, 3 listopada 2010

Rozmowy przy stole

Spotkaniom i przyjęciom przy stole powinna towarzyszyć miła, przyjazna dla wszystkich atmosfera. Wiele „wpadek” organizacyjnych, źle dobrane menu czy plama na obrusie mogą pozostać niezauważone, jednak jeśli posiłek zakłócają niestosowne rozmowy, z pewnością goście nie najlepiej zapamiętają spotkanie... Dawniej sztuka konwersacji przy stole była podstawą wychowania kulturalnego człowieka. Współcześnie nie przywiązuje się już do tego tak dużej wagi. A szkoda. Jednak przyjęcie, podczas którego w milczeniu spożywamy najlepszy nawet posiłek albo wysłuchujemy sporów współbiesiadników to chyba koszmar każdego gospodarza. Pewne zasady dobrego wychowania regulują nie tylko zachowania przy stole, ale również sposób i tematy rozmów. O czym więc wypada mówić podczas spotkania, a co powinniśmy przemilczeć?



Organizacja przyjęcia przy stole leży w gestii gospodarzy – nie tylko w zakresie apetycznego menu i pięknego nakrycia (zastawa stołowa i gustownie dobrane dodatki) - ale również w kwestii zapewnienia gościom miłej atmosfery. Pamiętajcie więc o tym, by pozwolić zapraszającym pokierować rozmową. Nie starajcie się za wszelką cenę zyskać miano wodzireja spotkania, chyba że zostaniecie o to wyraźnie poproszeni. Ten obowiązek spoczywa jednak głównie na gospodarzach. Dobrze byłoby więc, gdyby przygotowali oni wcześniej tematy rozmów. Spotkanie w rodzinnym gronie nie powinno przerodzić się w utyskiwanie cioci na zdrowie, a wujka na kłopoty w firmie. Wystarczy namówić bliskich na wspomnienia – to sprawdzony temat, który podchwyci chyba każdy :) Do obowiązków gospodarza należy również wzniesienie pierwszego toastu i zadbanie przed przyjęciem o to, by skłócone małżeństwa po rozwodzie i zaciekli wrogowie nie siedzieli blisko siebie. W przeciwnym razie atmosfera będzie skwaszona przez cały posiłek.

Podczas posiłku nie powinniśmy poruszać tematów operacji, chorób i wszelkich spraw fizjologicznych! Chyba każdy z Was nasłuchał się kiedyś o żylakach cioci i ostatnią przyjemną sprawą dla gości jest wysłuchiwanie podobnych historii ;) Młodzi rodzice powinni oszczędzić opowieści o trudach porodu i połogu. Nie tylko jest to niesmaczne, odbiera apetyt, ale również świadczy o naszym braku wyczucia. Podobnie wygląda sprawa wszelkiego typu delikatnych, intymnych spraw i problemów. Spotkanie przy stole ma na celu zrelaksowanie się, miłe spędzenie wolnego czasu i odsunięcie wszelkich kłopotów na bok. Powinniśmy unikać również drażliwych tematów, takich jak polityka i religia. W przeciwnym razie spór murowany.

W bardzo złym tonie jest włączanie lub naleganie na włączenie telewizora. Spotkanie przy stole to czas dla bliskich, dla przyjaciół i znajomych. Nawet jeśli prawie nikogo nie znamy, z szacunku dla zaproszonych nie powinniśmy rezygnować z ich towarzystwa na rzecz szklanego ekranu. W przypadku, gdy goście się nie znają, inicjatywę w zagajaniu rozmowy powinniśmy zostawić gospodarzom, którzy zaprosili wszystkich. Natomiast w naszej gestii leży podtrzymywanie rozmowy z najbliższymi sąsiadami. Nie wypada przekrzykiwać się przez cały stół.

Oczywiście nie należy mówić z pełnymi ustami i nie przerywać nikomu wypowiedzi. Powinniśmy powstrzymać się od kąśliwych uwag. Sztuką natomiast jest delikatne zmienianie tematu, który zbacza w nieodpowiednim kierunku. Nie mówimy też o przechodzeniu na dietę, staramy się nie rozmawiać o nieobecnych – a plotkujemy jedynie ze smakiem ;)

Jak widzicie, zakazów jest bardzo wiele. Nie ma natomiast gotowej recepty na to, o czym powinniśmy porozmawiać. W celu rozpoczęcia rozmowy wystarczy wymienić kilka uwag o pogodzie, wszak to najpopularniejsza metoda rozpoczęcia konwersacji ;) Z pewnością natomiast sprawdzą się wszelkiego rodzaju zabawne anegdoty, które rozbawią towarzystwo. W przypadku dowcipów jednak należy zachować umiar i dobry smak. Uśmiech jest podstawą nawiązywania kontaktów – warto więc uzbroić się w dobry nastrój! Awaryjne tematy to opowiadanie o wakacjach, o kulinariach i naszych eksperymentach kuchennych :) Rozładują atmosferę i wprowadzą swobodny nastrój. Spotkania przy stole to także okazja do tego, by dowiedzieć się, co warto przeczytać, obejrzeć czy kupić. Nieco bardziej wyrafinowane są lekkie rozmowy na tematy związane z kulturą i rozrywką – świadczą o naszym obyciu. Pamiętajcie, że podtrzymywanie rozmowy to także sztuka zadawania pytań!

Na następny dzień po spotkaniu pamiętajmy o telefonie do gospodarzy z podziękowaniem za zaproszenie. Czasem wystarczy odrobinę przygotować się do spotkania – również pod względem tematów, by zaskoczyć gości błyskotliwą uwagą lub lekkim żartem. Najważniejszy jednak jest miło spędzony czas, radość ze spotkania i oderwanie się od szarej codzienności. Jeśli zadbamy o dobre samopoczucie własne i współbiesiadników – przyjęcie przy stole na pewno będzie udane :)