czwartek, 30 grudnia 2010

Sylwestrowe nakrycia i dekoracje stołu


Stół na przyjęcie Sylwestrowe powinien być udekorowany bogato i wyraziście. Ta noc to przecież czas radości i hucznej zabawy. Poza tradycyjnymi ozdobami, takimi jak baloniki, serpentyny i brokat jest jeszcze wiele innych możliwości dekoracyjnych - można zaskoczyć gości czymś naprawdę niecodziennym i jednocześnie eleganckim :) Sylwester każdego roku można przecież urządzać w zupełnie innym stylu! Zaprezentuję Wam dwa nieszablonowe rozwiązania na przyjęcie Sylwestrowe – dekorację egzotyczną i zimową.

Wesołej zabawie doskonale będą towarzyszyły barwne ozdoby i żywe kolory. Szczególnie czerwień, pomarańcz, żółć i róż kojarzące się z energią i szaloną zabawą sprawdzą się w Sylwestrową noc. A co za tym idzie – wspaniałym rozwiązaniem jest egzotyczna dekoracja inspirowana motywami kwiatowymi lub owocowymi. Na stole można ustawić storczyki lub kosz z owocami i dopasować do nich obrus. Musi on być równie kolorowy, ale odpowiednio dobrany. Poza tym na każdym talerzu można ułożyć okazały kwiat lub owoc. Brzeg obrusa można też udekorować girlandą kwiatów, chociażby sztucznych. Dodatkowo na półmiskach z potrawami układamy długie liście palmy lub ananasa. Natomiast szklanki z kolorowymi drinkami dekorujemy plasterkami owoców i słomkami z palemką. Ponieważ sama dekoracja stołowa jest bardzo wystawna, naczynia powinny być w miarę proste. Śnieżnobiała porcelana stołowa będzie stanowiła odświeżający akcent, zwłaszcza jeśli na stole ułożymy również białe kwiaty i żywo zielone listki – dzięki temu egzotyczny przepych nie będzie przytłaczał.

Drugim sposobem na udekorowanie stołu na Sylwestrowe przyjęcie jest chłodna aranżacja. Stół utrzymany w błękitnych i białych barwach, albo w srebrze i bieli stworzy niepowtarzalną atmosferę. Pełna blasku dekoracja podkreśli uroczysty charakter spotkania, a jednocześnie będzie kojarzyła się z zimową aurą. Poza tym jest niewątpliwie bardzo elegancka i wytworna. Przede wszystkim obrus powinien stanowić tło dekoracji – dobrze, żeby był jednolity i w chłodnych barwach. Rezygnujemy ze standardowych dekoracji typu baloniki i serpentyny na rzecz białych lub niebieskich kryształków rozsypanych na stole niczym confetti. Do takich ozdób świetnie będą pasowały kryształowe naczynia i wysokie kieliszki, a także srebrne sztućce. Serwetki, najlepiej białe (jeśli obrus jest kolorowy), przewiązujemy sznurem kryształowych koralików lub sztucznych pereł – można również użyć obrączek do serwetek utrzymanych w podobnym stylu dekoracyjnym. Szklanki można też udekorować przezroczystymi kamyczkami w jednolitej kolorystyce – naklejamy je dwustronną taśmą klejącą, którą łatwo będzie później usunąć. Takie kamyczki, których spód jest płaski, kupimy w sklepie zoologicznym – często dekoruje się nimi akwaria dla rybek. Natomiast jeśli mamy okrągłe, białe serwetki, możemy ułożyć je pod każdym nakryciem. Szczególnie pięknie wyglądają takie, które przypominają płatki śniegu.

Zdecydowanie mało eleganckim sposobem na Sylwestrową dekorację jest używanie świątecznych ozdób. Mimo że ciężkie, złote i kolorowe łańcuchy kojarzą się z przepychem – ładnie wyglądają tylko na choince. Jeśli  nie mamy pomysłu lub czasu na wymyślenie spektakularnych dekoracji, zawsze można skorzystać ze standardowego zestawu ozdób – serpentyn, confetti czy obrusu obsypanego brokatem. W okresie przed Nowym Rokiem znajdziemy w sklepach specjalne zestawy dekoracji – m.in. baloniki czy plamoodporne obrusy w Sylwestrowe wzory.

Sylwester to doskonała okazja do szalonej zabawy, nieco ekstrawagancji na naszym stole na pewno więc nie zaszkodzi :) Warto wcześniej wymyślić i przygotować stołową aranżację, by zaskoczyć gości czymś niecodziennym. Rozpoczęcie Nowego Roku w pełnej blasku i przepychu dekoracyjnego aurze niewątpliwie wprawi wszystkich uczestników zabawy w dobry nastrój!


Szczęśliwego Nowego Roku!

Zdjęcie pochodzi z serwisu: http://www.tasteofhome.com/

środa, 29 grudnia 2010

Jak urządzić przyjęcie Sylwestrowe?


Nie wszyscy mogą sobie pozwolić na huczny bal Sylwestrowy, nie każdy również zdążył pomyśleć o nim odpowiednio wcześnie. Jednak nic straconego! W domu również można przygotować wspaniałe przyjęcie. Niewątpliwym atutem Sylwestra w domu jest zaproszenie sprawdzonych przyjaciół i znajomych – a świetna zabawa to przecież gwarancja udanego przyjęcia :)
Jak przygotować Sylwestra w domu? Jak urządzić stół  na tą okazję? Na te pytania postaram się odpowiedzieć, podsuwając jednocześnie kilka ciekawych pomysłów :)

Przyjęcie Sylwestrowe w domu wcale nie musi być pozbawione elegancji i niepowtarzalnej, radosnej atmosfery. Można przecież poprosić zaproszonych gości, by jednak nawet na skromniejsze od balu przyjęcie wyciągnęli z szafy piękne suknie i odświętne garnitury. My natomiast możemy zadbać o to, by przyjęcie dorównywało tym organizowanym przez profesjonalistów ;) Po pierwsze więc, warto rozważyć alternatywę tradycyjnego zasiadania przy stole – można przecież ustawić stół szwedzki. Takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku dużego przyjęcia, w dużym domu lub mieszkaniu i przy dużej liczbie gości. Oczywiście poza odpowiednim przygotowaniem miejsca do tańca i usunięciu sprzętów, warto zadbać o wyjątkową dekorację i ekspozycję stołu szwedzkiego – tak, by nie tylko zachęcał do spożywania pysznych potraw, ale i stanowił wyjątkową ozdobę. Ponieważ Sylwester to czas, kiedy wszelka ekstrawagancja jest dozwolona, warto pomyśleć o niestandardowej oprawie bufetu oraz barku z alkoholami :)

Natomiast jeśli zdecydujemy się na nieco skromniejszą imprezę przy tradycyjnym stole, również powinniśmy zadbać o odpowiednio elegancki i wytworny charakter takiego spotkania. Sylwester jest przecież tylko raz do roku! Nakrycie stołu powinno więc być dobrze skomponowane z dekoracją mieszkania – balonami, serpentynami i innymi ozdobami. Ponieważ zwykle przyjęcia tego typu są gwarne, głośne, wypełnione tańcem – stół powinien znajdować się nieco na uboczu, by znalazło się odpowiednio dużo miejsca do tańca.

Warto również pomyśleć o plamoodpornym obrusie – rozbawieni goście najprawdopodobniej nie będą zbytnio pamiętali o ostrożności i powściągliwości. Oczywiście podczas przyjęcia Sylwestrowego obowiązują takie same zasady Savoir Vivre’u jak zawsze, nierzadko jednak spożycie alkoholu wpływa na mniejsze lub większe rozluźnienie atmosfery. W złym tonie jest upijanie się do nieprzytomności na jakimkolwiek przyjęciu, 31 grudnia również! Ponadto należy pamiętać o opiekuńczym traktowaniu kobiet – dbaniu o pełne kieliszki i szklanki, podawaniu potraw, zabawianiu rozmową i… nie deptaniu sukni! ;)

Skoro Sylwester to jedna z takich okazji, gdy zazwyczaj podaje się alkohol – trudno jednak wyobrazić sobie powitanie Nowego Roku bez chociażby symbolicznego kieliszka szampana. Ważne jest więc właściwe i eleganckie serwowanie alkoholi. Jeśli chodzi o wspomnianego wyżej szampana, można go podać dopiero o północy, niekoniecznie musi to być najważniejszy trunek wieczoru. Warto jedna zadbać o odpowiednią oprawę butelki tego szlachetnego napoju – np. ustawić go przed północą na stole w eleganckim kubełku na szampana. Będzie wtedy idealnie schłodzony, a jednocześnie bardzo wytwornie podany. Alternatywą dla kubełka z lodem, który często sprawia, że butelka jest mokra i kapie z niej woda (stąd konieczna jest odpowiednia serwetka), są wszelkiego rodzaju koszulki chłodzące na butelki. Oczywiście warunkiem koniecznym eleganckiego serwowania alkoholi jest znajomość zasad podawania ich do stołu oraz wiedza na temat używania odpowiednich kieliszków do różnych napojów.

Jeśli to my wybieramy się na przyjęcie Sylwestrowe do czyjegoś domu – również nie zapominajmy o dobrych manierach i umiarkowaniu! :) Podziękujmy także gospodarzom za przyjęcie – np. telefonicznie następnego dnia. Ponadto podstawowa zasada obowiązująca podczas przyjęcia Sylwestrowego – dobry humor i wspaniała zabawa do białego rana! Wówczas Nowy Rok z pewnością zacznie się wyjątkowo i radośnie – nawet, jeśli przywitamy go we własnym domu, a nie na 100-osobowym balu :)

czwartek, 23 grudnia 2010

Wesołych Świąt :)

Kochani czytelnicy!

Życzę Wam wspaniałych Świąt Bożego Narodzenia - odpoczywajcie, nabierajcie energii, cieszcie się bliskimi.
I nie zapomnijcie o eleganckim nakryciu świątecznego stołu - mam nadzieję, że przydadzą się Wam moje porady :)

poniedziałek, 20 grudnia 2010

Bożonarodzeniowa atmosfera przy stole


Zapach ciasta i choinki, ciepło bijące od kominka i skrzypiący mróz za oknem… Nie ma nic piękniejszego niż Święta w takiej atmosferze – w towarzystwie najbliższych osób, wśród gwaru rozmów i śmiechu. Nasze mamy i babcie doskonale potrafiły pilnować ciepła rodzinnego ogniska… Czy i w wysokich wieżowcach z wielkiej płyty Boże Narodzenie może kojarzyć się z równie magiczną aurą?

Jeżeli dołożysz odrobiny starań do przygotowania Bożego Narodzenia, nie zapomnisz o tym, że ten czas to nie tylko ogromne zakupy i drogie prezenty – z pewnością również w Twoim domu zagości niepowtarzalna magia Świąt :) Razem zastanowimy się nad tym, co składa się na wyjątkowy nastrój panujący w Boże Narodzenie. Jestem pewna, że w każdym domu panują rozmaite obyczaje i świąteczne rytuały, które budują poczucie więzi i miłości – szczególnie w te kilka grudniowych dni. Jednak kilka drobnych akcentów niewątpliwie podkreśli atmosferę Bożego Narodzenia.

Święta kojarzą się z ciepłem rodzinnym i bezpieczeństwem, dlatego ważnej jest odpowiednie oświetlenie domu. Efekt przytulności nadaje szczególnie żywy ogień, dlatego wprost trudno wyobrazić sobie Boże Narodzenie bez blasku świec. Dawniej świeczki umieszczano nawet na choinkach, jednak nie jest to zbyt bezpieczny pomysł. Do dekoracji bożonarodzeniowego drzewka zostawmy więc zwyczajne lampki choinkowe – możemy natomiast wybrać ich barwę – tak, by pasowała do reszty ozdób i wystroju domu. Świeczki, świeczniki i lampiony wykorzystajmy natomiast do udekorowania stołu stroikami świątecznymi. Łagodne, ciepłe światło opromieniające stół również sprawdzi się podczas Świąt. W tym celu można przyciemnić nieco abażury lamp stojących wokół stołu.

Świąteczny nastrój podkreśli też odpowiednia muzyka i śpiewanie kolęd. W wielu domach wciąż żywa jest tradycja grania i śpiewania pięknych, starych kolęd. Jeśli nie – dobrze jest włączyć przynajmniej odpowiednią płytę. Nie zastąpi to co prawda atmosfery bliskości podczas wspólnego śpiewania, ale podkreśli przynajmniej uroczysty nastrój.

Wigilia i Boże Narodzenie to również czas, kiedy dorośli i dzieci powinni razem zasiadać przy stole – szczególnie 24 grudnia. Pamiętajmy, że dla dzieci Święta to wyjątkowy czas, często zapamiętywany na całe życie. Istotne jest więc, by przynajmniej w Wigilię potraktować je jak dorosłych i usadzić przy wspólnym stole. Chociażby z tego względu charakter rozmów przy stole jest odmienny niż przy innych okazjach. Z pewnością dorośli nie powinni wdawać się w dyskusje i spory, wszyscy powinni być natomiast dla siebie mili i uprzejmi. Możecie namówić starszych domowników i gości do opowieści o Świętach z ich dzieciństwa. Miła, ciepła atmosfera wynika również z faktu, że podzielenie się opłatkiem przed Wigilią jest okazją do wybaczenia sobie wzajemnych urazów i zażegnania konfliktów.

Niestety, często cała magia Świąt pryska, gdy po Wigilii cała rodzina zasiada w milczeniu do oglądania telewizji. Powinniśmy więc wcześniej przemyśleć sposób na zagospodarowanie czasu domownikom i gościom po Wigilii – gdy wszyscy oczekują na Pasterkę. W większości domów wręcza się wtedy prezenty. Dlatego dobrym sposobem na wspólne spędzanie czasu jest również śpiewanie kolęd lub snucie wigilijnych opowieści. Możecie na przykład poprosić domowników i gości, by wyszukali i opowiedzieli jakąś wyjątkową historię związaną ze Świętami. Literatura obfituje w różne opowieści o cudach, które wydarzyły się w Wigilię. Podczas takiego wspólnego opowiadania powinno być dużo śmiechu, a same historie powinny być na tyle niezwykłe, by zaciekawić i starszych i młodszych.

Jeśli Boże Narodzenie ma dla nas również bardzo religijny charakter, warto przeczytać na głos fragmenty Ewangelii na temat narodzin Jezusa. Później możemy wyjaśnić maluchom, skąd wzięło się na stole sianko i dlaczego czekały akurat na pierwszą gwiazdkę, a nie na inny znak. Możemy również przygotować gry świąteczne z nagrodami – nie tylko dla dzieci :) Można na przykład ogłosić konkurs na znalezienie jak największej liczby cukierków na choince w jak najkrótszym czasie. Zwycięzca może zabrać cukierki dla siebie. Można też zagrać w grę planszową i przeznaczyć dla zwycięzcy symboliczny, sekretny upominek. Dla dzieci będzie to wielka frajda, ponieważ zawsze niecierpliwie czekają na gwiazdkowe prezenty :)

Wigilia i Boże Narodzenie to czas, kiedy w większości domów dużo czasu spędzamy przy stole. Jednak nie są to „zwyczajne” spotkania przy stole, jakich wiele w ciągu roku. Sprawmy, by był to wyjątkowy czas dla nas i naszych bliskich – tak, by wszyscy czuli się potrzebni, kochani i radośni...

środa, 15 grudnia 2010

Zwyczaje i przesądy związane z Wigilijnym stołem



Wszyscy – starsi i młodsi, doskonale wiedzą, że kolacja Wigilijna rozpoczyna się wraz z pojawieniem się na niebie pierwszej gwiazdki, symbolizującej Gwiazdę Betlejemską. Jednak z tym jednym z najszczególniejszych wieczorów w roku wiąże się wiele innych zwyczajów i obrzędów – nierzadko o wielowiekowej genealogii. W codziennym zabieganiu, zwłaszcza w tym przedświątecznym, zapominamy o tych pięknych tradycjach. Przypomnę Wam najciekawsze z nich – może przynajmniej niektóre z powrotem zagoszczą w Waszych domach :)

Skąd wzięły się przesądy związane z Wigilią i uroczystą wieczerzą? Najpewniej jeszcze z czasów pogańskich. Noc z 24 na 25 grudnia była czczona w czasach przedchrześcijańskich jako święto związane ze słońcem i przesileniem zimowym, dlatego w tradycji ludowej Wigilia uważana jest za czas nasycony magią. W związku ze zbliżającym się Nowym Rokiem, próbowano wróżyć tego dnia przyszłość na najbliższe 12 miesięcy. Stąd wziął się przesąd mówiący o tym, by w Wigilię nie wdawać się w spory i kłótnie, bo takimi niesnaskami naznaczony będzie nadchodzący rok. W innych regionach mówi się wręcz, że jaka Wigilia – taki będzie Nowy Rok. Jeszcze gdzie indziej przestrzega się przed szyciem, tkaniem i tym podobnymi czynnościami w Wigilię (zaprasza to do domu wodne demony). Duże znaczenie ma również to, kto pierwszy zjawi się jako wigilijny gość. Jeżeli będzie to młody chłopiec – gospodarze mają zapewnioną pomyślność przez cały nadchodzący rok.

Wszyscy wiecie doskonale, że w Wigilię obowiązuje post, a na stole powinno stać 12 potraw. Jednak nie każdy wie, że w prawie kościelnym nie ma specjalnego zapisu na temat przestrzegania postu w Wigilię. Jest on zalecany i uświęcony tradycją, ale w rzeczywistości wywodzi się ona jeszcze z czasów pogańskich. Ziarna zbóż, mak, grzyby i miód to potrawy, których odrobinę wypadało zostawić dla zmarłych, by zaskarbić sobie ich przychylność (wzmianki o tego typu obrzędach znajdziecie np. w „Dziadach” Mickiewicza). Podobną wymowę ma najprawdopodobniej pozostawienie pustego nakrycia na stole. Wszystko to miało dać naszym przodkom pewność, że zatroszczyli się o przychylność nadprzyrodzonych sił, okolice najkrótszego dnia w roku budziły bowiem powszechny niepokój. Dlatego ustawiano na stole wszelkie dary natury – na naszych stołach widoczne w postaci bakalii, grzybów, ryb i owoców. Wypada przynajmniej spróbować każdej potrawy, żeby w przyszłym roku żadnej z nich nie zabrakło. Dodatkowo – zgodnie z pradawnym zwyczajem, możecie np. w jednym z uszek do barszczu zalepić grosik na szczęście dla znalazcy.

Ważnym elementem kolacji Wigilijnej jest dzielenie się opłatkiem – to doskonały moment, by wybaczyć sobie wszelkie urazy. Do stołu zasiadamy według starszeństwa: najpierw dziadkowie, potem rodzice i na końcu dzieci. Ten zwyczaj związany jest z przesądem, który mówi o naturalnej kolejności odchodzenia. Podobną wymowę ma zasada, że podczas Wigilii nie odchodzi się od stołu. Wyjątkiem jest tylko donoszenie potraw przez gospodarzy. Podczas uroczystej kolacji nie należy wdawać się w zbyt żywe dyskusje, aby nie kłócić się z bliskimi w przyszłości. Jak sami widzicie, te zwyczaje niewiele różnią się od zasad Savoir Vivre’u, prawda?

W kulturze ludowej Wigilia to także ważny czas dla domowych zwierząt. Wszak tej nocy przemawiają ludzkim głosem :) Nasi pradziadowie wierzyli jednak, że usłyszenia rozmów zwierząt wróży niebywałe nieszczęście. Nie zapomnijcie jednak mimo tego dać swoim domowym pupilom choćby kawałeczka opłatka. Jeśli dzięki temu będą zdrowe i silne, nie ma znaczenia, że żadne z nich nie musi ciągnąc wozu lub pracować w polu ;)

Jak widzicie, Wigilijny wieczór obwarowany jest wieloma zakazami i nakazami, które mają zapewnić nam i naszym bliskim pomyślność, dostatek i spokój. A wymieniłam tylko kilka zwyczajów :) Dołóżcie wszelkich starań, by ten wyjątkowy wieczór spędzić w miłej, rodzinnej atmosferze. Jest szansa, że nie tylko Święta w naszym domu będą wtedy spokojne i radosne ;)

środa, 8 grudnia 2010

Boże Narodzenie - jak świętują je na świecie?


Czy wiesz, że nie we wszystkich krajach obchodzi się Wigilię? I nie wszędzie w Boże Narodzenie wręcza się prezenty? Nawet w europejskich państwach Święta wyglądają zdecydowanie odmiennie od tych, do jakich przyzwyczailiśmy się od czasów dzieciństwa. Jakie więc zwyczaje towarzyszą obchodom Bożego Narodzenia poza granicami Polski?

W niektórych państwach Wigilia świętowana jest przez cały dzień. Brytyjczycy rozpoczynają Święta uroczystym obiadem 24 grudnia. I bynajmniej nie jest to skromny, postny posiłek! Składa się na niego pieczony indyk i prawdziwa bomba kaloryczna – słynny angielski pudding. Na Wyspach narodził się również zwyczaj całowania pod zawieszoną na suficie jemiołą. Tradycja ta później przeniosła się do Stanów Zjednoczonych.

Amerykańskie Święta również wyglądają nieco inaczej niż w Polsce. Przede wszystkim trwają tam tylko jeden dzień (25 grudnia)! Również nie są tam skromną rodzinną uroczystością. To właśnie Amerykanie zapoczątkowali zwyczaj urządzania wystawnych bożonarodzeniowych party. W Boże Narodzenie urządza się również uroczyste obiady, a najważniejszą dla najmłodszych chwilą jest bożonarodzeniowy poranek, kiedy pod choinką znajdują prezenty. Zwyczaj obdarowywania się w Święta ma dla Amerykanów wyjątkowe znaczenie.

Jednak już w stosunkowo niedaleko położonej Hiszpanii Święta wyglądają diametralnie inaczej. Tradycyjny polski opłatek zastępowany jest tam przez słodką chałwę. Świętuje się już w Wigilię, ale kolacja zaczyna się po pasterce. Słynni z gorącego temperamentu Hiszpanie nie usiedzą długo w domu! Po uroczystej kolacji wychodzą na ulice, by tam wspólnie bawić się do białego rana. Jednak obowiązkowo w każdym domu musi znaleźć się bożonarodzeniowa szopka. Natomiast na prezenty trzeba poczekać do Trzech Króli! Upominki symbolizują dary, jakie Królowie ze Wschodu złożyli Jezusowi.

Również w Grecji w Boże Narodzenie nie wręcza się prezentów – trzeba poczekać z tym do 1 stycznia. Natomiast okres świąteczny obejmuje aż miesiąc – od 6 grudnia (Mikołajki) do 6 stycznia (Trzech Króli)! W tym okresie na stole każdej greckiej rodziny znajdziemy Chleb Chrystusowy, czyli okrągły bochenek z krzyżem, wokół którego układa się ulepione z ciasta i upieczone symbole najważniejszych dla rodziny rzeczy (np. dla rodziny rybaków będzie to ryba). W Grecji dzieci przed Bożym Narodzeniem i przed Nowym Rokiem chodzą po domach śpiewając piękne pieśni, podobne do kolęd. W nagrodę dostają za to suszone owoce i jabłka.

W Rosji, jako że jest to kraj prawosławny, Boże Narodzenie obchodzi się dopiero 7 stycznia i jest to dużo spokojniejsze i skromniejsze Święto niż noc z 31 grudnia a 1 stycznia. To właśnie w Nowy Rok dzieci dostają prezenty przynoszone przez Dziadka Mroza lub przez Śnieżynkę. Natomiast Boże Narodzenie rozpoczyna się uroczystą, rodzinną kolacją Wigilijną poprzedzoną długim postem. Wielowiekowym zwyczajem jest zapalanie w oknach świec. Ogień ma bowiem rozjaśnić i ocieplić noc przyjścia na świat Jezusa. Świeca w oknie jest również znakiem dla kolędników – składają oni życzenia gospodarzom, są zapraszani do domów, gdzie dają przedstawienia i śpiewają kolędy.

W przypadku Świąt Bożego Narodzenia sprawdza się przysłowie – Co kraj, to obyczaj. Rzeczywiście, nawet europejskie państwa, mimo że leżą w swoim sąsiedztwie, zupełnie inaczej podchodzą do grudniowego Święta. Jednak w te świąteczne dni, niezależnie od narodowości, koloru skóry czy języka, wszędzie panuje ciepła, radosna atmosfera. Przecież to właśnie w tę zimną, grudniową noc narodził się Zbawiciel, a światło przezwyciężyło ciemność!

środa, 1 grudnia 2010

Dekoracje na bożonarodzeniowy stół


Święta Bożego Narodzenia do czas, kiedy w wielu domach życie rodzinne koncentruje się wokół stołu. To właśnie przy pięknie udekorowanym stole zasiadamy do kolacji wigilijnej, a w kolejne dni składamy sobie odwiedziny i nieraz długie godziny spędzamy na biesiadowaniu. Jeśli planujesz zaprosić gości do swojego domu, zapewne zależy Ci na tym, by zaskoczyć bliskich efektownym, a jednocześnie eleganckim nakryciem. Zdradzę Ci kilka sprawdzonych sposobów na przemyślane ozdoby stołowe, które zdadzą egzamin w każdym domu.


Z Bożym Narodzeniem niezmiennie kojarzy się choinka – kolorowo ubrane sosnowe lub świerkowe drzewko. Nic więc dziwnego, że w wielu domach tradycją jest również dekorowanie bożonarodzeniowego stołu stroikiem z żywych gałązek iglaków. Jeśli nawet jesteś zwolennikiem ekologicznych rozwiązań i w Twoim domu jest miejsce jedynie na sztuczną choinkę, warto pomyśleć o przyniesienie ze spaceru po zimowym lesie kilku pachnących żywicą gałązek. Wiecznie zielone drzewko symbolizuje nadzieję, a ponadto nawet dzięki kilku gałązkom w każdym pomieszczeniu poczujemy typowo świąteczny aromat, którego nie zastąpi żaden substytut zapachowy.

Aby samemu stworzyć stroik, dobrze jest zaopatrzyć się w specjalną, sztywną gąbkę do wbijania gałązek (można taką kupić w każdej kwiaciarni). Konieczna jest również świeczka – szczególnie urokliwy efekt da świeczka zapachowa. Przydadzą się również ozdoby choinkowe i ewentualnie sztuczny śnieg w sprayu, którym na koniec spryskamy gałązki. W zależności od dekoracji w domu, stylu ubrania choinki, możemy tworzyć dowolne kompozycje i warianty stroików. W sklepach można również kupić gotowe stroiki i tzw. wieńce adwentowe – wraz ze zbliżaniem się Świąt zapalamy kolejne świece, by w Boże Narodzenie zapłonął cały wieniec.

Zapach Świąt wniesie do Twojego domu i na świąteczny stół również dekoracja wykonana ze świeżych pomarańczy i goździków. Jest na tyle prosta, że można zlecić jej wykonanie maluchom, kiedy sami zajęci jesteśmy przedświąteczną krzątaniną. Wystarczy bowiem powbijać goździki w skórkę pomarańcza – wyglądają one jak brązowe gwiazdki. A co najważniejsze – taka ozdoba pięknie pachnie pomarańczami i goździkami! :) Wystarczy, że ułożymy tak udekorowane pomarańcze na talerzu lub w misce wysłanej świerkowymi gałązkami (albo siankiem). Można dołożyć również jabłka i orzechy oraz wszystko, co naturalne, ekologiczne i kojarzy nam się ze Świętami.

Popularną ostatnimi czasy dekoracją jest również jemioła. Kilka gałązek możesz również zawiesić nad stołem, dodatkowo dekorując je kokardkami, koralikami na nitkach lub ozdobami wykonanymi przez Twoje pociechy. Zgodnie ze zwyczajem, para, która znajdzie się pod jemiołą, musi się pocałować! Możesz również wymyślić własny zwyczaj :)

W sklepach dostępne są również przepiękne ozdoby takie jak miniaturowe choinki, czy drzewka udekorowane światełkami. Jednak wystarczą tradycyjne ozdoby choinkowe, by stworzyć efektowną dekorację. Jednym z bardzo prostych sposobów jest ułożenie wzdłuż lub w poprzek stołu łańcuchów choinkowych (również korali czy wstążek). Układając serwetki, można dołożyć bombkę lub czekoladkę w kształcie prezentu do dekoracji.


Wymyślanie ozdób na bożonarodzeniowy stół to również doskonały pretekst do znalezienia zajęcia dla najmłodszych domowników. Jeśli więc nie masz pomysłu na tegoroczną dekorację, a nie chcesz by znudzone i zniecierpliwione maluchy kręciły się po kuchni – zaangażuj je do dekorowania stołu :)

Świąteczne dekoracje znajdziesz w NaMoimStole.pl