wtorek, 19 kwietnia 2011

Wielkanocne dekoracje


Na pewno wielu z Was zastanawia się jak ozdobić Wielkanocny stół. Przygotowałam dla Was kilka propozycji na dekoracje Wielkanocne, które ozdobią zarówno klasycznie nakryty stół, jak i stół nakryty w nowoczesny sposób. Mam nadzieję, że będą one pomocne i okażą się inspiracją do wymyślania i tworzenia własnych ozdób.

Stroiki Wielkanocne
Podstawową ozdobą podczas Świąt Wielkiej Nocy są pisanki – cała sztuka polega na tym, by pięknie je wyeksponować. Jak zatem to zrobić? Można ułożyć pisanki na stroiku Wielkanocnym. Taki stroik można wykonać z gałązek, z siana lub po prostu kupić. Tak ułożone pisanki będą wyglądały jak jajka w gnieździe – i na tym polega urok tego typu dekoracji. Można również ułożyć pisanki w koszyczku lub misce wyłożonej materiałem albo właśnie siankiem czy gałązkami – efekt podobny. Stroiki Wielkanocne można także powiesić na ścianie lub na drzwiach.

Ozdoby z rzeżuchy

Jeśli macie zwyczaj hodowania rzeżuchy przed Świętami, możecie wykorzystać ją nie tylko do jedzenia (to wspaniałe źródło witamin), ale również stworzyć efektowną dekorację. Najprościej wyhodować rzeżuchę na talerzu i ułożyć na nim jajka – będzie to swojego rodzaju stroik Wielkanocny. Oczywiście talerz może być kwadratowy, można też nadać wacie lub ligninie, na której hodowana jest rzeżucha, dowolny kształt – np. kształt serca czy Wielkanocnej pisanki. Można również wyhodować zajączka z rzeżuchy. Wystarczy zabawkę - zajączka itp. pokryć ligniną lub watą i na niej wyhodować rzeżuchę.

Baranki
Ze Świętami Wielkanocnymi nierozerwalnie wiąże się również motyw baranka jako Wielkanocnej ozdoby. Baranek może pięknie zdobić stół, zwłaszcza jeśli wykonany będzie z chleba lub ciasta. Jest to doskonała ozdoba zwłaszcza na stół nakryty w klasyczny sposób. Oczywiście baranek może być także wyhodowany z rzeżuchy.

Wiszące pisanki
Ciekawą ozdobą Wielkanocną są również wszelkiego rodzaju wiszące dekoracje. Można na przykład zawiesić nad stołem pisanki lub wydmuszki, ale również Wielkanocne kurczaczki i zajączki. Taka ozdoba z pewnością zadziwi gości. Nadaje się w szczególności do dekoracji stołów nakrytych w nowoczesny sposób.

Drzewka
Ostatnimi laty bardzo popularną i nowoczesną ozdobą są drzewka Wielkanocne, czyli rozłożyste gałązki udekorowane zawieszkami – wydmuszkami, kurczaczkami, zajączkami. Mogą to być np. pastelowe wydmuszki – świetna nowoczesna dekoracja stołu. Jak widać drzewko to ozdoba nie tylko Bożonarodzeniowa :) Tradycyjne nagie gałązki można również zastąpić gałązkami forsycji. Wówczas mają bardziej Wielkanocny charakter.

Oto tylko niektóre pomysły na dekoracje Wielkanocne. Mam nadzieję, że staną się one inspiracją do własnych pomysłów i poszukiwania nowych rozwiązań dekoracyjnych. Najważniejsza w przypadku Świąt Wielkiej Nocy jest zasada, by ozdoby kojarzyły się z wiosną, odradzającym się życiem, by były radosne i pełne słońca :)









piątek, 15 kwietnia 2011

Pisanki własnej roboty :)


Chyba każdy uwielbia Wielkanocne malowanie i przygotowywanie pisanek – zarówno dorośli, jak i dzieci. W wielu domach jest to tradycja i swoisty rytuał. Przygotowałam dla Was kilka porad o różnym stopniu trudności, które – mam nadzieję – pomogą wyczarować przed nadchodzącym Świętami piękne pisanki :)

Najczęściej spotykanym sposobem przygotowywania pisanek są współcześnie barwniki dostępne przed Wielkanocą w każdym niemal sklepie. Można jednak dodatkowo użyć do przygotowywania pisanek akrylowych farbek i małego pędzelka, za pomocą którego namalujemy dowolny wzór na pisance. Wcześniej można naszkicować go miękkim, niezbyt ostrym ołówkiem. Najpierw malujemy wzór, a potem barwimy pisankę na wybrany kolor. Jeśli użyjemy do przygotowywania pisanek jajek o białej skorupce, wzór będzie wyraźniejszy.
   
Tradycyjny, ludowy sposób na przygotowanie pisanek, to wykorzystanie do tego celu wosku pszczelego lub, jeśli nie mamy takiego, wosku ze świecy. Roztopionym woskiem nanosimy wzór na jajko po czym zanurzamy je w barwniku. Woskowy wzorek nie zabarwi się, ale żeby pisanka wyglądała naprawdę pięknie, musimy jeszcze zdrapać wosk. Ten tradycyjny sposób na przygotowywanie pisanek jest jednak bardzo pracochłonny. Na koniec, jak w przypadku każdej pisanki, najlepiej ją natłuścić - wówczas będzie wyglądała jeszcze piękniej.
   
Tradycyjną, ludową metodą malowania jajek jest również przygotowywanie pisanek – kraszanek, w niektórych regionach Polski zwanych również byczkami. Są to pisanki pomalowane na jednolity kolor, istotą całej sztuki przygotowywania kraszanek jest natomiast wymyślanie jak największej ilości barw. Można do tego celu wykorzystać naturalne metody barwienia. Np. beż i jasny brąz uzyskamy gotując jajka w łupinach cebuli, różowy i czerwony – w łuskach czerwonej cebuli lub wywarze z czerwonych buraków, ciemnoniebieski – w wywarze z czerwonej kapusty i octu, żółty – w wywarze z przyprawami takimi jak kurkuma czy curry, a ciemnobrązowy – w mocnej kawie.
   
Pisanki można też okleić włóczką albo kupić gotowe koszulki na jajka z Wielkanocnymi motywami. Oczywiście wcześniej dobrze jest zabarwic jajka na różne kolory, żeby pisanki były ciekawsze. Następnie nakładamy koszulkę na jajko i zanurzamy we wrzątku. Można zamiast tego nakleić na skorupkę jajka włóczkę, cekiny lub inne ozdoby. takie zadanie najlepiej powierzyć dzieciom – ich pomysłowość nie zna w tym wypadku granic. Można również jeszcze przed barwieniem jajek nakleić na nie np. listki pietruszki, a po barwieniu usunąć – powstanie niepowtarzalny, oryginalny wzorek. 
   
Z pisanek można również wyczarować winietki na stół z imionami lub pierwszą literą imienia gości. Ponieważ wypisanie imienia za pomocą pędzelka i akrylowej farbki może sprawić trudność, można użyć gotowych literek – naklejek lub permanentnego markera. Tak przygotowane pisanki – winietki możemy ustawić w podstawkach do jajek lub ułożyć na talerzach gości.
   
W niektórych domach Wielkanocnym odwiedzinom towarzyszy obdarowywanie bliskich pisankami. Zgodnie z ludową tradycją, każda pisanka, zależnie od koloru, ma swoją symbolikę. Niebieskie na przykład są symbolicznym życzeniem zdrowia, zielone – życzeniem pomyślności finansowej, czerwony – miłości i zwycięstwa, różowy i fioletowy – życzeniem sił w dążeniu do celu, żółty natomiast wzmacnia siły duchowe.
   
Przygotowywanie Wielkanocnych pisanek niesie ze sobą dużo radości i śmiechu, zwłaszcza jeśli biorą w nim udział dzieci. Jednak niezależnie od wieku i regionu Polski, przygotowania do Świąt Wielkiej Nocy powinny przynieść radość każdemu, jest to bowiem Święto kojarzone z odradzającym się życiem. I takich – nie tylko przygotowań, ale i Świąt – chciałabym Wam życzyć.

poniedziałek, 11 kwietnia 2011

Nowoczesne nakrycia stołowe na Wielkanoc


Jeśli jesteście zwolennikami nowoczesności i minimalistycznego stylu, z pewnością zaciekawią Was moje propozycje nakrycia stołu na Wielkanoc – w nowoczesnej odsłonie. Można bowiem kultywować Wielkanocne tradycje, nie rezygnując jednocześnie z własnego stylu dekoracyjnego. Najnowsze trendy w aranżacjach stołowych wspaniale sprawdzą się również podczas nadchodzących Świąt Wielkanocnych. Zobaczcie zatem, co tym razem dla Was przygotowałam, a być może pomysły te zainspirują Was do własnych rozwiązań dekoracyjnych :)

Tradycyjna Wielkanocna kolorystyka to biel, żółć i zieleń, jednak z powodzeniem możecie sięgnąć po inne rozwiązania kolorystyczne. Przy okazji Świąt Wielkanocnych sprawdzą się wszelkie zestawienia pastelowych barw, są bowiem wiosenne i świeże – a jednocześnie idealnie pasują do nowoczesnych aranżacji stołowych. Dlatego też doskonałym rozwiązaniem dekoracyjnym na Wielkanoc jest nakrycie stołu białym obrusem (będzie stanowił świeże tło) i uzupełnienie go na przykład różowymi i niebieskimi dodatkami tj. serwetki, pisanki, dekoracje Wielkanocne czy kolorowa zastawa stołowa.


Jeżeli chodzi o wybór obrusu na Wielkanoc, można sięgnąć po zupełnie niecodzienne, nowatorskie rozwiązania. Można na przykład wykorzystać do dekoracji stołu obrus z motywem trawy lub niecodziennie ułożone bieżniki – zamiast wzdłuż stołu – w poprzek. Wówczas jeden bieżnik dekoruje dwa przeciwległe nakrycia, stanowiąc ich stylową podstawę. Równie dobrze można wykorzystać wiosenne obrusy, chociażby w pastelowe paseczki.

Bardzo ciekawym, a zarazem nowoczesnym rozwiązaniem dekoracyjnym jest umieszczenie wzdłuż stołu podstawki np. z wyhodowaną wcześniej rzeżuchą i poustawianymi dekoracjami świątecznymi. Pamiętajcie jednak o tym, że taka podstawka pasuje raczej do prostokątnych i kwadratowych stołów – optycznie je wydłuża. Natomiast w przypadku stołów owalnych i okrągłych, zdecydowanie lepiej wyglądają ozdoby ustawione w ich centralnej części.

Na nowoczesnym stole nakrytym na Wielkanoc nie może zabraknąć również niebanalnych ozdób. Można na przykład udekorować stół gałązkami udekorowanymi wydmuszkami. Mogą to być nagie gałązki, a pisanki jednobarwne – wówczas dekoracja bardziej odpowiada minimalistycznemu trendowi dekoracyjnemu. Inne nowoczesne ozdoby to na przykład wszelkiego rodzaju stroiki w okrągłych bądź kwadratowych doniczkach.
Ciekawym pomysłem na Wielkanocną dekorację nowoczesnego stołu jest również dekoracja z sitowia. Wymaga troszkę większych umiejętności, jest jednak bardzo oryginalna i z pewnością ożywi i odświeży aranżację stołową. Zresztą oceńcie sami :)

Nowoczesna aranżacja stołowa nie musi bynajmniej być zimna i nieprzyjazna. Jak widać wspaniale pasuje również do nakrycia stołu na Wielkanoc – tak, by stół był nie tylko elegancki, ale i rodzina czuła się przy nim dobrze.




poniedziałek, 4 kwietnia 2011

Klasyczne nakrycia stołowe na Wielkanoc


Już niebawem Wielkanoc, warto więc pomyśleć o nakryciu stołu na Wielkanocne śniadanie. Jeśli jesteście miłośnikami klasycznej elegancji i tradycjonalistami – z pewnością spodobają się Wam zaproponowane przeze mnie rozwiązania dekoracyjne na stół Wielkanocny :) Nie zapominajcie o tym, że Święta Wielkiej Nocy kojarzone są również z wiosenną radością życia i wiosenną świeżością, które warto zaakcentować na Wielkanocnym stole.

Z Wielkanocą kojarzone są kolory takie jak żółć i zieleń – zazwyczaj głębokie, nasycone, ale równie dobrze mogą być jasnożółte lub jasnozielone – w takich odcieniach może być na przykład obrus. Jednakże doskonałym rozwiązaniem w przypadku klasycznego nakrycia stołu jest również biały obrus z nałożonym na niego bieżnikiem w żółtym lub zielonym kolorze. Bieżnik może też przedstawiać motywy Wielkanocne albo wiosenne. Do tego koniecznie należy dobrać odpowiedni serwetki. Najbardziej neutralne są białe, ozdobione na przykład pierścieniami do serwetek. Najlepiej gdyby pierścienie owe również przedstawiały motywy świąteczne – na przykład kwiatowe.
 
Jeżeli chodzi o porcelanę stołową i sztućce, nie trzeba chyba mówić wiele na temat tego, że Wielkanoc jest jednym z najważniejszych (jeśli nie najważniejszym) świąt kościelnych i rodzinnych i w związku z tym koniecznie na naszym stole musi znaleźć się najpiękniejszy serwis jaki mamy. Klasyczna, biała porcelana stołowa sprawdzi się z pewnością. Jeśli nie mamy białej, równie dobrze może być taka z motywami kwiatowymi. Mając odrobinę zdolności kulinarnych, możemy także podać żur w chlebie zamiast w głębokim talerzu – to również dodatkowy tradycyjny akcent. Jeśli posiadamy srebrne sztućce – również możemy wyciągnąć je na tę okazję.
 
Na Wielkanocnym stole nie może zabraknąć również świeżych, żywo zielonych roślin. Mogą to być tulipany, narcyzy, żonkile, hiacynty, ale również bardzo dekoracyjne i modne ostatnimi czasy żółte gałązki forsycji. Można ustawić je na stole w dekoracyjnych wazonach lub w doniczkach – z pewnością wprowadzą na stół nutę świeżości i wiosny. Jeśli mamy dużą rodzinę, a na naszym stole położymy bieżnik – kwiaty można ustawić w kilku wazonach wzdłuż stołu.

Jeśli chodzi o Wielkanocne ozdoby, to poza pięknie wyeksponowanymi pisankami i kwiatami w wazonach, na naszym stole mogą znaleźć się inne dekoracje typowe dla tego Święta – na przykład baranek z ciasta lub z chleba. Z pewnością ozdoba taka jest niebanalna, a jednocześnie sięga głęboko do tradycji Wielkanocnych. Można też kupić albo wykonać samodzielnie stroik Wielkanocny. Do klasycznej aranżacji stołowej pasował będzie prosty stroik – np. przepiórcze jaja ułożone w "gnieździe".
 
Nic nie stoi na przeszkodzie, by na Wielkanocnym stole pojawiły się również świece lub podgrzewacze herbaciane. Mogą to być na przykład niewielkie świeczki w kształcie połówek jajka albo pisanek. Oczywiście tradycyjne świece podczas Wielkanocnego obiadu również się sprawdzą.
 
Święta Wielkiej Nocy to doskonała okazja do tego, by nieco ożywić nasze tradycyjne nakrycie stołu. Pamiętajmy bowiem o tym, jak radosne jest to Święto, że wnosi ono nową nadzieję w nasze serca. A ponieważ stół jest sercem domu – przy okazji Wielkiej Nocy po prostu musi wyglądać wyjątkowo :)