wtorek, 16 sierpnia 2011

Sprawdzone sposoby na udanego grilla


Sezon grillowy w pełni, dlatego dzisiaj podzielę się z Wami sprawdzonymi sposobami na udane grill party. Najlepszą porą na grilla jest oczywiście późne popołudnie i wieczór, gdyż wtedy temperatura nie jest już tak wysoka, jak podczas upalnego dnia. Całe lato i początek jesieni to wymarzony czas, by spotkać się z rodziną i przyjaciółmi w ogrodzie lub na działce rekreacyjnej. Przygotowanie grilla nie jest trudne, jednak z pewnością pomogą Wam sprawdzone porady, dzięki którym wszystko będzie dopięte na ostatni guzik. Ważne są wypróbowane potrawy oraz przyprawy, bez których nie sposób się obejść. No i oczywiście akcesoria grillowe, które ułatwią przygotowywanie i podawanie posiłku.

Menu na grilla  
Najczęściej na grillu przygotowujemy kiełbaski, ale menu złożone tylko z nich byłoby bardzo ubogie – nawet jeśli są to specjalne grillowe kiełbaski z cebulą i czosnkiem. Dla małych dzieci można przygotować grillowane parówki – jestem pewna, że dorosłym też będą smakowały :) Prawdziwa uczta obejmuje jednak również szaszłyki z grilla, do których można wykorzystać różne rodzaje mięsa: wieprzowinę, wołowinę lub drób – zależnie od Waszego gustu. Sekret udanych szaszłyków tkwi jednak w dodatkach. Najbardziej popularne z nich to kolorowa papryka, cukinia, cebula (także czerwona), ananas – i oczywiście przyprawy. Popularnym grillowanym przysmakiem jest również kaszanka z cebulką, którą przygotowuje się w folii aluminiowej lub na specjalnej tacce. Nie można zapomnieć również o grillowanej rybie. Co ciekawe, z ryb również można przyrządzić wspaniale szaszłyki – na przykład z łososia z krewetkami i warzywami. Smakowite są również steki albo karkówka z grilla. Nawet zwyczajne piersi z kurczaka wspaniale smakują z rusztu. Nie zapomnijcie również o zapiekanych ziemniakach,  grillowanych tostach i sałatkach z sezonowych warzyw, które stanowią idealne i zdrowe uzupełnienie posiłku. Niektóre osoby będą zachwycone również smakiem nie tylko grillowanych warzyw, ale również owoców – szczególnie egzotycznych.

Przyprawy – grillowy niezbędnik   
Potrawy z grilla są pyszne, zdrowe i wspaniale wyglądają na talerzach. Dużą rolę odgrywają przyprawy użyte do wzbogacenia smaku potraw. W sklepach znajdziecie gotowe mieszanki do potraw z grilla oraz wyśmienite marynaty, które również przydadzą się do różnego rodzaju mięs. Mimo że grillowane potrawy zawierają mniej tłuszczu niż inne dania, nadal mogą być ciężkostrawne – zwłaszcza w dużych ilościach. Dlatego dobrze jest przyprawić je majerankiem. Świetnie komponuje się on z innymi ziołami, na przykład z tymiankiem. Z kolei karkówkę – przygotowaną wcześniej w marynacie z białego wina, oregano i bazylii – dobrze posypać jest przed grillowaniem również lubczykiem. Kurczak i piersi drobiowe dobrze komponują się z ostrymi przyprawami, takimi jak chili, papryka i kolorowy pieprz. Skrzydełka w marynacie z miodu, papryczki chili i pieprzu powinny zostać przygotowane dobę przed grillowaniem. Zasada ta dotyczy większości marynat.

Akcesoria grillowe
Trudno wyobrazić sobie udanego grilla bez kilku niezbędnych przedmiotów. Przede wszystkim dobrze jest zaopatrzyć się w aluminiowe tacki, na których można usmażyć zarówno mięso, jak i rybę. Jednakże nie są one zbyt estetyczne. Czasem trudno jest zabrać w podróż całego grilla. Rozwiązaniem w obu wypadkach jest płyta żeliwna z nóżkami. Można ją wygodnie ustawić nad ogniskiem lub paleniskiem. Takie płyty są dużo bardziej praktyczne od tradycyjnego grilla, zwłaszcza jeśli wyposażone są w powierzchnię do grillowania i do smażenia. Przydadzą się Wam również specjalne szczypce do przewracania mięsa oraz szpikulce do szaszłyków. Niezastąpione są także sztućce do steków. Widelec do steków można rozpoznać po trzech ząbkach, natomiast nożyk najczęściej jest ząbkowany, co znacznie ułatwia krojenie. Jeśli grill urządzany jest w ogrodzie, nie zapominajcie o sztućcach do ryb. Niezastąpione są również sztućce do sałaty – szczególnie poręczne i wygodne są specjalne szczypce. Jeżeli chodzi o najbardziej praktyczną zastawę stołową na grilla, sprawdzą się wszelkiego rodzaju plastikowe naczynia. Alternatywą dla nich jest melamina – jeszcze trwalszy materiał. Aby również napoje były pięknie podane, przydadzą się dzbanki i karafki na wodę oraz do wina.
  
Grill to wspaniała okazja do spędzenia czasu w gronie najbliższych – krewnych i przyjaciół. Wspólne przyrządzanie posiłków bardzo zbliża i może być bardzo radosne. Większość Pań cieszy się z pewnością z tych kilku godzin, kiedy to Panowie są szefami kuchni ;) Biorąc pod uwagę wrodzone predyspozycje mężczyzn do gotowania, nic dziwnego, że grillowanie to jedna z ulubionych – i najsmaczniejszych, rozrywek Polaków i Amerykanów :)

piątek, 5 sierpnia 2011

Savoir Vivre szwedzkiego stołu


Bardzo często przy okazji przyjęć w stylu garden party czy przyjęć koktajlowych nie ma w pomieszczeniu tradycyjnych stolików, jest natomiast ustawiony jeden duży stół, uginający się wręcz od jedzenia. Jest to właśnie tzw. szwedzki stół. Możemy go spotkać również w hotelowych restauracjach. Nierzadko mamy kłopot z tym, jak właściwie powinniśmy się zachować przy szwedzkim stole. Mam nadzieję, że moje wskazówki Wam w tym pomogą :)

Nazwa stół szwedzki pochodzi już z XVI wieku, kiedy to w Szwecji rozpowszechnił się zwyczaj jedzenia na stojąco, do woli wybierając potrawy z jednego stołu ustawionego w pomieszczeniu. Nieco później, w latach 30. XX wieku ustalono, że do stołu szwedzkiego należy podchodzić w pięciu rundach: najpierw po śledzie i sery, potem po łososia i węgorza, po pasztety i mieloną cielęcinę, następnie po coś gorącego (na przykład ziemniaki), a na końcu po coś słodkiego. Później pojawiały się również propozycje, by rund było nie pięć, ale nawet osiem.

Współcześnie nie praktykuje się tak restrykcyjnych norm zachowania przy szwedzkim stole. Ze szwedzkich zwyczajów płynie jednak dla nas pewna nauka. Na szwedzkim stole powinny znajdować się przede wszystkim potrawy uważane za przekąski, raczej rzadko pojawiają się typowe dania – na przykład obiadowe. Nie powinny również pojawić się potrawy, których porcję trudno nabrać na talerz.  Jeśli planowane jest takie danie, gospodarz ma obowiązek je pokroić. Gospodarze dbają również o to, by nie zabrakło potraw, napojów, czystych naczyń i sztućców oraz o to, by zebrać brudne naczynia.

Przy stole szwedzkim panuje jedna bardzo ważna zasada. Do każdej nowo nałożonej potrawy sięgamy po czysty talerz i widelec. Raczej nie znajdziemy przy stole noży, co nie powinno nas dziwić - będziemy przecież spożywali posiłek na stojąco. Możemy wybrać dowolną potrawę lub deser, nie wolno jednak mieszać potraw na talerzu. Nakładamy raczej niewielkie ilości wybranej potrawy, w złym smaku jest nałożenie sobie bardzo dużej porcji. Zawsze możemy bowiem wrócić po dokładkę.

Bardzo nieeleganckie jest również pośpieszne przepychanie się do stołu. Czekamy spokojnie w kolejce, nie rezerwujemy w niej miejsca dla naszych znajomych. Z pewnością jedzenia wystarczy dla wszystkich. Nie zapominajmy o serwetkach – najczęściej na stole szwedzkim pojawiają się serwetki papierowe. Pod żadnym pozorem nie rzucamy się łapczywie na jedzenie, nawet jeśli jesteśmy bardzo głodni. Jeżeli mamy kłopot z nałożeniem potrawy, talerz możemy postawić na stole. Przyjęte jest, że małe talerzyki służą do przekąsek i deserów, duże talerze natomiast – do konkretniejszych potraw. Ponieważ przyjęcie przy szwedzkim stole jest troszkę luźniejsze niż przy tradycyjnym stole, dopuszczalne jest niewielkie spóźnienie – nie musimy się bowiem obawiać, że gospodarze będą musieli czekać na nas przy podawaniu potraw.

Przyjęcia i spotkania towarzyskie przy szwedzkim stole są wspaniałą okazją do ciekawych rozmów z zaproszonymi gośćmi. Zazwyczaj tworzą się mniejsze lub większe grupki osób zainteresowanych jakimś tematem. Mimo że przyjęcie ma nieco luźniejszy charakter, należy oczywiście pamiętać o dobrych manierach. Swobodne zachowanie nie usprawiedliwia bowiem niegrzeczności. Kierując się powyższymi wskazówkami, z pewnością poradzicie sobie na takim przyjęciu :)