czwartek, 18 października 2012

Jak serwować i jeść fondue?




     Ponieważ fondue jest w naszym kraju coraz bardziej popularne, przygotowałam dla Was garść porad dotyczących serwowania i spożywania tego przysmaku. Nie wpadajcie w popłoch, jeśli przyjaciele zaproszą Was na serową lub czekoladową ucztę – z pomocą przychodzą bowiem reguły Savoir Vivre’u :) To prawda, że na naszych stołach coraz częściej goszczą nieznane, nietypowe potrawy, jednak to powód do radości :) Nie ma nic wspanialszego niż spotkanie w gronie najbliższych uświetnione jakimś smakołykiem.

Jak elegancko podać fondue na stół?
     Fondue można serwować na dwa sposoby – w naczyniu podgrzewanym spirytusowym palnikiem lub w garnuszku podgrzewanym za pomocą świeczek typu tea – light. W pierwszym przypadku potrawa przygotowywana jest na oczach zaproszonych gości, a w drugim - lepiej wcześniej rozpuścić składniki na kuchence, ponieważ świeczki co prawda zapobiegną zastyganiu potrawy, ale niekoniecznie ułatwią rozpuszczenie i wymieszanie składników.
     Do zestawów do fondue, które można kupić w sklepach najczęściej dołączane są metalowe lub ceramiczne sztućce. Czasem jednak - zwłaszcza, gdy grupa zaproszonych gości jest liczna, zwyczajnie może ich zabraknąć. Wystarczą wówczas patyczki drewniane – takie jak te używane do przygotowywania szaszłyków. Nie zapomnijcie o talerzykach, na których serwuje się kawałki bagietki, pieczywo czy warzywa. Jeśli przewidujecie podanie sosów – każdy z gości powinien otrzymać osobną miseczkę z dodatkami tego typu. Koniecznie trzeba również ułożyć serwetki obok każdego nakrycia.

Co reguły Savoir Vivre’u mówią o fondue?
     Jak elegancko jeść fondue? Nawet jeśli zaproszonymi gośćmi są najbliżsi krewni i przyjaciele, trzeba pamiętać o dobrych manierach. Przede wszystkim należy korzystać wyłącznie ze swoich naczyń i sztućców – w złym guście jest na przykład używanie czyjegoś patyczka. Nie zamaczamy również pieczywa, które już nadgryźliśmy – to nie tylko nieestetyczne, ale także niehigieniczne. Jeśli zdarzy się, że kawałek pieczywa spadnie z patyczka, wyciągamy go za pomocą tradycyjnych sztućców. Dobrze, jeśli czuwa nad tym gospodarz spotkania. Niezręczną sytuację łatwo rozładować przywołując jako anegdotę starą szwajcarską zasadę, że ten, kto "zgubi" pieczywo w garnuszku, stawia butelkę białego wina :)

    Nie do końca wiadomo, kto, jak i kiedy po raz pierwszy przyrządził fondue. Czy byli to alpejscy górale czy oszczędne szwajcarskie gospodynie? Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Z pewnością jednak jest to niezwykła potrawa, a samo jej serwowanie może stanowić atrakcję dla gości. Historia fondue sięga XVII wieku i przez ten czas ani sposób przygotowania, ani składniki nie zmieniły się znacząco. Zapewne to tradycyjna receptura i ciekawy sposób serwowania jest sekretem popularności tej potrawy na całym świecie. Istnieją nawet firmy specjalizujące się w serwowaniu tego przysmaku, a w coraz większej liczbie restauracji fondue można znaleźć w menu.

sobota, 6 października 2012

Jak przygotować fondue?



     Fondue wspaniale sprawdzi się podczas rozmaitych spotkań w gronie najbliższych. Ponieważ jednak nie jest to popularna potrawa w naszym kraju, przygotowałam dla Was dzisiaj kilka praktycznych wskazówek jak przygotować ten wyszukany przysmak. Mam nadzieję, że ułatwią Wam one kulinarne eksperymenty z przepisami kuchni szwajcarskiej :) Czasem wystarczy bowiem proste rozwiązanie, by każda potrawa – nawet tak niezwykła jak fondue, udała się wyśmienicie. Uśmiechy na twarzach najbliższych z pewnością będą największą nagrodą za wysiłek włożony w przygotowanie niezwykłego obiadu czy kolacji :)

Odpowiedni kociołek to podstawa
     Do przygotowania fondue z pewnością przyda się specjalny zestaw naczyń. Najważniejszy jest odpowiedni dobór kociołka, w którym będziecie rozpuszczali sery żółte. Najlepiej, by był on wykonany z materiału ceramicznego – takie naczynia sprawdzają się wyśmienicie w przypadku fondue serowego czy czekoladowego. Poza tym elegancka porcelana najpiękniej prezentuje się na stole. Inne rodzaje fondue, np. mięsne, lepiej jednak przyrządzić w żelaznym naczyniu.

Podgrzewanie fondue
     Fondue nie byłoby tak niezwykłą potrawą, gdyby nie podgrzewanie jej bezpośrednio w trakcie serwowania. W zestawach do fondue, jakie możecie znaleźć w sklepach znajdują się najczęściej specjalne palniki gazowe, nad którymi ustawia się kociołek. Jednak sprawdzą się także tradycyjne podgrzewacze herbaciane, jakie ustawiamy pod imbrykami z herbatą – szczególnie w przypadku fondue czekoladowego i serowego, które przygotujemy wcześniej na kuchence. Podgrzewacze typu tea-light pomogą utrzymać odpowiednią temperaturę potrawy i zapobiegną jej zastyganiu.

By fondue serowe zawsze się udawało
     W przypadku fondue serowego pamiętajcie o tym, by odpowiednio przygotować kociołek – można na przykład nasmarować naczynie czosnkiem. Doda on nie tylko wspaniałego aromatu potrawie, ale również zapobiegnie przywieraniu sera do ścianek naczynia. Wielu kucharzy podkreśla, że dobrze jest najpierw rozpuścić ser w rondelku, na tradycyjnej kuchence, a dopiero później przełożyć go do kociołka.

Słodkie fondue nie tylko z czekolady
     Czekoladowe fondue nie jest trudne w przygotowaniu, jednak warto pamiętać o kilku dodatkach. Przyrządzanie potrawy można rozpocząć w kociołku. Najpierw wlewamy do niego niepełną szklankę śmietanki, a dopiero potem rozpuszczamy dwie tabliczki czekolady. Aby urozmaicić nieco danie, można do czekolady dodać odrobinę alkoholu, np. brandy, likieru lub rumu. Niektórzy dodają do czekoladowego fondue również łyżeczkę masła.

     Fondue nie jest trudne w przygotowaniu, a przy tym tak nieszablonowo podawana potrawa uświetni każde spotkanie przy stole. Wspólne biesiadowanie wokół kociołka z pewnością dostarczy wielu radosnych przeżyć, wywoła uśmiech na twarzach najbliższych i uatrakcyjni popołudnie lub wieczór spędzony w domu.