wtorek, 28 maja 2013

Zagraniczne przesądy związane z jedzeniem



Rozmaite przesądy i zwyczaje dotyczące jedzenia występują nie tylko w naszym kraju - ba! – nie tylko w naszej kulturze. Dzisiaj przygotowałam dla Was garść ciekawostek na temat wierzeń i przekonań głęboko zakorzenionych w tradycji innych krajów. W wielu miejscach na całym globie na trwałe wpisały się one w kulturę narodową i nadal są obecne w codziennym życiu mieszkańców zamieszkujących dany obszar. Zapraszam do lektury! :)

Anglia – morska wiedźma i skorupka jajka
Nie trzeba daleko szukać, by znaleźć przesąd dotyczący jedzenia. Na kontynencie europejskim zachowało się ich całe mnóstwo! Anglicy zawsze pamiętają o tym, by zniszczyć skorupkę po zjedzeniu jajka na twardo lub przynajmniej przedziurawić ją na spodzie – wierzą bowiem, że może ona zostać zabrana przez morską wiedźmę i zamieniona w łódkę. W taki oto sposób wiedźma potrafi rozpętać na morzu straszliwe burze i sztormy.

Greckie jabłko niezgody?
Wszyscy świetnie pamiętamy, jaki był początek wojny trojańskiej. Istnieje jednak zwyczaj, który nakazuje świeżo upieczonym małżonkom zjedzenie po połówce jabłka – wieczorem, po zakończeniu ceremonii zaślubin. Jabłko ma przynieść młodej parze zgodę i szczęście. Inny grecki przesąd mówi o tym, że podczas pieczenia ciasta należy pozamykać okna i drzwi, w przeciwnym razie ktoś może bowiem zauroczyć wypiek.

Azjatyckie wierzenia dotyczące ryżu i nie tylko
W naszej kulturze powszechnym zwyczajem jest obsypywanie ryżem nowożeńców, co ma przynieść im szczęście na nowej drodze życia. Jednakże przesądy związane z ryżem w jeszcze większym stopniu rozpowszechnione są na kontynencie azjatyckim. Chińczycy na przykład wierzą, że młoda dziewczyna musi zjeść cały ryż ze swojego talerza, ponieważ każde pozostawione ziarenko wróży bliznę na twarzy przyszłego męża. Natomiast w Indonezji panuje zwyczaj, zgodnie z którym ryż jedzony jest na dużych talerzach, ponieważ ustawione na stole małe talerze z tą potrawą wróżą zepsucie relacji z kimś z rodziny lub znajomych. Natomiast na Tajwanie wśród kandydatów na wyższe uczelnie popularny jest przesąd nakazujący zjedzenie bułki, ciastka i pieroga ryżowego, ponieważ ich nazwy układają się w fonetyczny odpowiednik zdania: "dostać się wysoko na liście wyników".

Arabskie zwyczaje związane z solą
Sól dawniej była bardzo cenionym, drogim towarem. W krajach arabskich po dziś dzień panuje zwyczaj, że sól towarzyszy… ważnym biznesowym spotkaniom. Arabowie ustawiają miskę soli przed swoimi gośćmi i kontrahentami, żeby podkreślić, iż mają wobec nich czyste zamiary.

Co kraj, to obyczaj. Na całym świecie funkcjonuje bardzo wiele przesadów i zwyczajów dotyczących jedzenia. Niektóre z nich swoje źródło ma w dawnych czasach. Są też takie, które funkcjonują po dziś dzień. Odwiedzając inne kraje, warto poznać ich kulturę i głęboko zakorzenione wierzenia. Z pewnością są niezwykle ciekawe :)

czwartek, 23 maja 2013

Najpopularniejsze przesądy i zwyczaje związane z jedzeniem


Wierzyć w nie czy nie? W naszej kulturze funkcjonuje wiele przesądów, jednak każdy sam musi odpowiedzieć sobie na pytanie, czy przywiązywać do nich wagę. Z pewnością są ciekawe i warto coś niecoś o nich wiedzieć, bo być może tkwi w nich ziarenko prawdy ;) Dzisiaj przygotowałam dla Was garść informacji na temat polskich przesądów związanych z jedzeniem, wraz z krótkim wyjaśnieniem z czego owe przekonania mogą wynikać i jak powstały.

Wokół stołu
Nie wolno kłaść na stole butów – to nie tylko bardzo niegrzeczne, ale może również przynieść pecha. Nasi przodkowie wierzyli, że położenie butów na stole sprawi, że zabraknie w domu jedzenia. Dotyczy to również obuwia dopiero zakupionego, które przynieśliśmy ze sklepu – lepiej odłożyć je od razu w inne miejsce. Ale to nie jedyny przesąd, jaki funkcjonuje w związku ze stołem. Planując usadzenie gości przy stole powinniśmy pamiętać, by nie proponować młodej kobiecie miejsca na rogu stołu, ponieważ wróży jej to staropanieństwo.

Czosnek – odstrasza wampiry i złe duchy
W całej Europie, nie tylko w Polsce, funkcjonowało niegdyś wiele przesądów związanych z czosnkiem. Najprawdopodobniej ich korzenie sięgają średniowiecza, gdy na naszym kontynencie szalały epidemie dżumy. Zauważono wówczas antyseptyczne właściwości tego warzywa i z czasem przypisano mu magiczną moc. Dlatego warkocze czosnku wieszano w oknach, przy drzwiach, a kilka ząbków noszono nawet przy sobie, by chroniły przed "złym okiem".

Sól – jej rozsypanie wróży kłótnię
Dawniej sól była bardzo drogim dodatkiem do potraw. Nic więc dziwnego, że jej rozsypanie wiązało się z nieszczęściem – wróżyło kłótnie i nieporozumienia. Można im jednak zażegnać, trzykrotnie sypiąc szczyptę soli przez lew ramię. Na tym jednak nie kończą się wierzenia związane ze solą. Od wieków uznawana była za środek chroniący przed zepsuciem – nie tylko pokarmów. Wierzono, że jeśli rzucono urok na jakąś zagrodę czy pole, można było odczynić go sypiąc w tym miejscu właśnie sól.

"Gdzie kruszynę chleba podnoszą z ziemi przez uszanowanie..."
Wiele dawnych przesądów dotyczy chleba. Do dziś wiele osób czyni znak krzyża przed włożeniem wypieku do pieca czy piekarnika, co chroni go przed powstaniem zakalca i gwarantuje pyszny rezultat pieczenia. Niektórzy czynią znak krzyża również przed pokrojeniem chleba. Inny zwyczaj mówi o tym, by nie kroić chleba z dwóch stron jednocześnie, ponieważ mogą przelatywać przez niego złe duchy, które panoszą się później po domostwie. W wielu domach nie wyrzuca się chleba, by nigdy go nie zabrakło – można natomiast spalić go w piecu, jeśli nie nadaje się już do jedzenia.

Herbaciane przesądy i zwyczaje
Bardzo ważne jest, by pamiętać, że najpierw wsypujemy cukier, a dopiero potem dolewamy mleka do herbaty. W przeciwnym razie grozi nam staropanieństwo. Zupełnie współczesnym przesądem dotyczącym herbaty jest ten, który głosi, iż jeśli sznureczek zatopi się w naparze – stracimy coś w ciągu tygodnia. Natomiast rozlanie nieco herbaty z filiżanki w trakcie jej przygotowania jest uznawane za dobry omen.

Większość przesądów ma swoje korzenie w kulturze ludowej i ich źródło sięga zapewne początków chrześcijaństwa, kiedy pradawne wierzenia mieszały się z nauką Kościoła. Przez wieki funkcjonowały w codziennym życiu naszych przodków i przekazywane ustnie przetrwały do naszych czasów. Czy trzeba ich przestrzegać? Warto o nich pamiętać, ponieważ stanowią nie lada ciekawostkę. A może Wy znacie inne przesądy, o których wspominają starsze pokolenia w Waszych domach? :)

czwartek, 9 maja 2013

Wiosna w aranżacjach stołowych


Wiosna tego roku zawitała do nas z pewnym opóźnieniem, ale z pewnością na Waszych stołach zagościła dużo wcześniej :) Dzisiaj przygotowałam dla Was kilka pomysłów na radosne, kolorowe wiosenne aranżacje stołowe, które wspaniale sprawdzą się również w maju i czerwcu. Znajdziecie tutaj także kilka porad na temat nowych trendów dekoratorskich. Co designerzy proponują w tym sezonie? Sprawdźcie sami! :)

Postaw na naturalność
W tym sezonie nasze stoły powinny zdobić świeże kwiaty i naturalnie wyglądające kompozycje roślinne. Ważna jest nie tyle prostota, co "artystyczny nieład" w aranżacjach kwiatowych. Wspaniale prezentują się na przykład patery na ciasto, na których - zamiast apetycznych słodkości - układamy pączki kwiatowe. Można udekorować nimi każde nakrycie i blat stołu. Aby takie kompozycje były trwalsze, przed ułożeniem na stole warto zrosić je wodą lub specjalnym preparatem do utrwalania kwiatów, który można kupić w kwiaciarniach lub pracowniach florystycznych.
Naturalność w aranżacjach stołowych to nie tylko pozorna niedbałość w komponowaniu dekoracji roślinnych, ale również pewna swoboda i lekkość w dobieraniu garnituru stołowego. W tym sezonie z pewnością przydadzą się wzorzyste obrusy, bieżniki i serwetki, które wprowadzą na stół nutkę wiosennej i wczesno – letniej świeżości i radości. Bardzo ładnie prezentują się również wszelkie dekoracje, które nadają aranżacji ciepłego, domowego charakteru – na przykład ażurowe obrusy z motywem kwiatowym.

Kolorowe napoje i inne dodatki
Jeśli pragniemy, by stół prezentował się świeżo, naturalnie i lekko, dobrze jest oszczędnie dobierać dodatki – tak, by nie powstał pewien chaos dekoracyjny. Warto natomiast wykorzystać potrawy i napoje jako ozdobę stołu. Szczególnie modne są kolorowe napoje i drinki. Trzeba pamiętać jedynie, by pasowały kolorystycznie do aranżacji stołowej. Odpowiedni dobór napojów nie jest trudny. Przede wszystkim mogą mieć one kolor taki, jak dominująca barwa w Waszej aranżacji – wówczas z pewnością będzie pięknie się komponował z resztą dekoracji. Można również użyć napojów jako kontrastowej plamy barwnej na stole. Klarowne płyny w szklankach lub kieliszkach nadadzą aranżacji pewnej świeżości i będą przykuwały wzrok zaproszonych do stołu gości :)

Wiosenna porcelana stołowa
Przede wszystkim powinna być kolorowa i radosna. Sprawdzą się na przykład jednobarwne naczynia – w przypadku bardziej stonowanych, minimalistycznych aranżacjach. Idealna będzie porcelana stołowa z motywem kwiatowym – na rynku nie brakuje teraz pięknie zdobionych serwisów i kompletów. Dotyczy to zarówno zestawów do kawy i herbaty, jak również obiadowej zastawy stołowej. Jest w czym wybierać!
Wiosna i wczesne lato w aranżacjach stołowych zapowiada się kolorowo i radośnie. I bardzo dobrze! :) Po długiej zimie brakuje nam wesołych akcentów w najbliższym otoczeniu. Motywy kwiatowe i roślinne sprawiają, że stół nabiera sympatycznego, domowego charakteru. Warto więc używać ich do dekorowania stołu zarówno na co dzień, jak i na wyjątkowe okazje.