niedziela, 21 lipca 2013

Jak dobrać wazon do kwiatów?


Układanie kwiatów jest sztuką, jednak można się jej nauczyć. Ponieważ dobrze czujemy się w otoczeniu świeżych lub suszonych roślin, dzisiaj przygotowałam dla Was garść porad na temat odpowiedniego dobierania wazonu do rozmaitych kompozycji roślinnych – nie tylko kwiatowych. Stanowią one nie lada ozdobę stołu i pomieszczenia, w którym się znajdują, dlatego warto wiedzieć więcej na temat komponowania bukietów i dobierania do nich wazonów – tak, by przykuwały one wzrok i stanowiły niebanalny dodatek aranżacyjny.

Zasada "złotego podziału odcinka"
Elegancko dobrane wazony powinny pasować do bukietu barwą, wielkością, kształtem i materiałem, z jakiego został wykonany. Wielu osobom komponowanie bukietu może zatem wydać się trudnym zadaniem, na szczęście jednak istnieje kilka ważnych zasad, których przestrzeganie zaowocuje stworzeniem efektownej ozdoby stołu czy pomieszczenia. Najważniejszą z nich jest tak zwana zasada "złotego podziału odcinka". Wystarczy wyobrazić sobie, że kompozycja roślinna podzielona jest w linii pionowej na 8 równych części. Kwiaty powinny stanowić górne 5 części, a wazon – 3 dolne. Wówczas można mieć pewność, że dekoracja będzie harmonijna pod względem wizualnym.

Kilka ważnych reguł 
Zasada "złotego podziału odcinka" nie jest jedyną regułą, którą w swojej pracy posługują się floryści. Warto pamiętać, że przezroczyste naczynia (nie tylko wazony, ale również akwaria kuliste itp.) pasują niemalże do każdej kompozycji, dodatkowo dodając jej świeżości i elegancji. Za pomocą wazonu możecie jednakże podkreśli barwę kwiatów. Okazuje się, że kontrastowe odcienie doskonale uwypuklają naturalne piękno roślin, a barwy białe, szare i czarne wspaniale je podkreślą. Sprawdza się również zasada, że kolor wazonu powinien być taki sam jak kwiatów, ale o ton ciemniejszy.

Niezwykle istotną sprawą podczas komponowania roślinnej dekoracji jest również kształt naczynia. W wazonach smukłych pięknie prezentują się pojedyncze kwiaty o długich, prostych łodygach. Wazony kuliste podkreślają urok okrągłych lub owalnych kompozycji, przy czym trzeba zwrócić uwagę, by kwiaty nie wyginały się zbyt mocno w żadną ze stron. Egzotyczne kwiaty, jak na przykład storczyki, elegancko prezentują się w wazonach metalicznych lub ceramicznych. Jeśli wazon jest asymetryczny, kompozycja kwiatowa również powinna taka być. Natomiast drobne kwiaty doskonale prezentują się w drobnych naczyniach – miseczkach, wazonikach itp.

Kompozycje z suszonych kwiatów i roślin
Kwiaty i rośliny suszone mogą cieszyć nasze oko przez cały rok. Trzeba jednak umiejętnie dobrać naczynie, w którym będą stały. Okazuje się, że najlepiej sprawdzą się w tym wypadku drewniane wazony i miseczki, koszyczki, wydrążone łupiny orzecha kokosowego czy wydrążone niewielkie pieńki.

Z pewnością nie jest łatwo dobrać wazon do bukietu, by kompozycja była naprawdę elegancka i by przykuwała wzrok domowników i zaproszonych gości. Jeśli jednak będziecie przestrzegać powyższych reguł, Wasze dekoracje będą estetyczne i harmonijne – a to klucz do sukcesu aranżacyjnego :)


piątek, 19 lipca 2013

Jak utrzymać świeżość kwiatów w wazonie?


Uwielbiamy piękne bukiety w wazonach ustawionych na stole – nie tylko latem. Świeże kwiaty wprowadzają miły nastrój w pomieszczeniu, w którym się znajdują – nadają mu przytulny charakter i są niewątpliwą ozdobą. Ich piękno jest jednak przemijające, dlatego od dawien dawna zastanawiano się, jak przedłużyć świeżość kwiatów ciętych. Współcześnie można kupić odpowiedni preparat w kwiaciarni, ale czasem wystarczy sięgnąć po sprawdzone sposoby naszych mam i babć :)

Kwiaty ogrodowe najlepiej ścinać w pochmurny dzień albo rano – zachowają wtedy więcej wilgoci i, tym samym, dłużej zachowają świeżość.  
Warto pamiętać, że wazony z kwiatami nie ustawia się w przeciągu. Trzeba znaleźć zaciszne miejsce w domu, gdzie żaden podmuch wiatru nie przyspieszy więdnięcia pięknych bukietów. Bardzo ważna jest odpowiednia woda w wazonie, temperatura powietrza i nasłonecznienie. Okazuje się, że kwiaty cięte najlepiej czują się w chłodnych i wilgotnych pomieszczeniach, a wyjaśnienie tego zjawiska jest całkiem proste – nie są wówczas narażone na nadmierne parowanie. W suchych i klimatyzowanych pomieszczeniach dobrze jest zraszać bukiety wodą ze spryskiwaczy. 

Odpowiednia woda w wazonie pozwala dłużej cieszyć się urokiem kwiatowych pączków. Odpowiednia – czyli przede wszystkim czysta. Chlorowana czy wysoko mineralizowana nie służy kwiatom ciętym. Dlatego niektórzy floryści radzą najpierw przegotować wodę i odstawić ją do ostygnięcia oraz wytrącenia się osadów. Taka "odstana" woda to jednak nie wszystko, co można zrobić, by przedłużyć świeżość kwiatów. Oto kilka tradycyjnych metod poprawiających kondycję świeżych kwiatów:
  • róże – do wody dodajemy odrobinę chlorku wapnia lub kwasku cytrynowego
  • dalie i chryzantemy – świetnie "czują się" w wodzie z dodatkiem aspiryny
  • kamelie i gardenie – dłużej zachowają świeżość w wodzie z dodatkiem soli kuchennej
  • tulipany, astry, petunie, irysy, lwie paszcze - "lubią" wodę z cukrem
Pamiętajcie jednak, by odpowiednio przygotować kwiaty przed wstawieniem ich do wazonu. Przede wszystkim należy ściąć końcówki łodyżek pod kątem 45 stopni – wówczas będą lepiej wchłaniały wodę. Należy zrobić to pod bieżącą wodą, by do włókienek roślinnych nie dostały się pęcherzyki powietrza, które utrudniają nawadnianie łodyżek i pąków. Wbrew powszechnym przekonaniom, nie należy wlewać dużo wody do wazonu – wystarczy 3 do 5 centymetrów. Z łodyżek usuwamy również liście – w szczególności te, które są zanurzone w wodzie. Rozkładające się w wodzie liście przyspieszają bowiem więdnięcie bukietu.

Jeśli chcemy, by kwiaty cieszyły oko dłużej, musimy codziennie zmieniać im wodę. Za każdym razem podcinamy łodyżki. Niektórzy radzą również, by do wazonu wlać ciepłą wodę, a do róż i kwiatów polnych – nawet gorącą. Samo dolewanie wody to zdecydowanie za mało.

Nie ma chyba kobiety, która nie lubiłaby dostawać kwiatów ;) Aby dłużej cieszyć się ich pięknem, warto zadbać o odpowiednie dla nich warunki – temperaturę, światło i nawodnienie. Piękny bukiet ozdobi stół niezależnie od stylu dekoracyjnego, w jakim zaaranżowano stołowe nakrycie. Latem kwiaty mogą dopełniać aranżację stołową każdego dnia :)