poniedziałek, 26 sierpnia 2013

Jak pięknie podać zapiekankę na stół?


Serwowanie zapiekanek na stół może nastręczać pewnych trudności. Podawanie już nałożonych na talerze porcji jest pewnym rozwiązaniem, jednak o wiele wygodniej byłoby spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi przy stole i ustawić na nim smakowite danie. To jest możliwe! Jak się okazuje, zapiekankę można podać na wiele sposobów, a każdy z nich jest estetyczny i elegancki, jak w przypadku mniej kłopotliwych dań. Poniżej znajdziecie kilka sprawdzonych porad na temat samych naczyń, jak również kryteriów, którymi warto się kierować podczas zakupów forem do zapiekania.

Piękne naczynia porcelanowe
Wśród naczyń do zapiekania najpiękniejsze są chyba te wykonane z porcelany. Wnoszą na stół odrobinę klasycznej elegancji, harmonijnie uzupełniają garnitur stołowy i podkreślają tradycyjny charakter aranżacji stołowych. Oczywiście bez trudu znajdziecie również nowoczesne formy do zapiekania albo takie, które swym ponadczasowym urokiem doskonale wkomponują się w każdy serwis obiadowy. Na rynku dostępne są zarówno śnieżnobiałe naczynia do zapiekania, jak również rozmaite ich wersje kolorystyczne czy pięknie zdobione formy w najróżniejszych kształtach. Co najważniejsze, jeśli są starannie wykonane i wykończone – nie musicie obawiać się, że stracą swoje walory estetyczne podczas częstego używania.

Eleganckie naczynia żaroodporne
Do niedawna naczynia żaroodporne były najczęściej używanymi formami do zapiekania. Są bardzo praktyczne: poręczne, łatwe w czyszczeniu i jednocześnie bardzo eleganckie. W naczyniach żaroodpornych najpiękniej prezentują się zapiekanki złożone z kilku warstw – widać wówczas wszystkie składniki tej potrawy. Naczynia żaroodporne pasują zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych nakryć stołowych, są bowiem chyba najbardziej "neutralne" ze wszystkich rodzajów naczyń do zapiekania. To, że są przezroczyste, nie odbiera im jednak walorów dekoracyjnych.

Talerze i inne akcesoria żeliwne
Wszelkie naczynia żeliwne mają wspaniałą zaletę – im dłużej i częściej je używamy, ich funkcjonalność wzrasta. Naczynia te doskonale utrzymują ciepło, dlatego świetnie nadają się do serwowania na stół potraw takich jak zapiekanki. Dodatkowo – są niebanalnym i nietypowym akcentem dekoracyjnym na naszym stole. Wprowadzają swobodny klimat i doskonale nadają się do aranżacji w wiejskim stylu. Nie jest to jednak regułą. Współcześnie na rynku można znaleźć bardzo eleganckie naczynia żeliwne, które nie tylko przetrwają próbę czasu, ale również będą cieszyły oko.

Czym kierować się podczas kupowania naczynia do zapiekania?
Wybór naczyń do zapiekania nie jest łatwy. Wiele zależy od naszego gustu, jednak istnieje kilka parametrów, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupów. Dobrze byłoby, gdybyście upewnili się, że naczynie do zapiekania można używać nie tylko w tradycyjnych piekarnikach, ale również w mikrofalówce. Najlepsze formy do zapiekania są na tyle wytrzymałe, że bez obaw można myć je w zmywarce, a nawet przechowywać w zamrażalniku.

Jak widać, istnieje wiele sposobów na eleganckie serwowanie zapiekanek. Na rynku dostępne są przepiękne naczynia porcelanowe do zapiekania, eleganckie formy żaroodporne i stylowe akcesoria żeliwne. Jeśli zatem pragniecie podjąć swoich gości smakowitą zapiekanką, nie musicie wstydzić się nieestetycznych, niepraktycznych i nieporęcznych elementów zastawy stołowej. Podanie zapiekanki to doskonały pomysł na spędzenie radosnych chwil w gronie najbliższych :)

czwartek, 22 sierpnia 2013

Jak rozszyfrować etykietę na butelce wina?


Dobierając wino do posiłku posługujemy się nie tyle intuicją, co przede wszystkim etykietą zamieszczoną na butelce ze szlachetnym trunkiem. Czasem jednak niełatwo odczytać informacje na niej zawarte – niektóre określenia rozumie tylko wytrawny sommelier (specjalista w dziedzinie wiedzy o winach, degustator lub wykwalifikowany kelner serwujący te napoje). Aby łatwiej było Wam przygotować wystawny obiad lub uroczystą kolację, przygotowałam dla Was kilka wskazówek na temat rozszyfrowywania etykiet na butelkach z winem. Dzięki nim będziecie mogli wybrać idealny trunek do danej potrawy i zaskoczycie swoich gości wyrafinowanym gustem winiarskim :)

Z pewnością spotkaliście się z określeniem: bukiet wina. Jest to złożony, wielowarstwowy zapach, który powstaje podczas fermentacji i dojrzewania i który ewoluuje z wiekiem wina. Na bukiet składają się pojedyncze aromaty – zapachy owocowe i kwiatowe. Najpopularniejsze, najłatwiej wyczuwalne aromaty to: zapach czarnej porzeczki, wanilii, masła, miodu, miodu, pieprzu, aromat dymny, grzybowy, zapach orzecha laskowego, cytryny, moreli, truskawki, wiśni, ananasa i jabłka. Degustując wino warto zwrócić uwagę na jego bukiet. Bogate wina, o wyczuwalnych licznych aromatach, lepiej pasują do bardziej złożonych potraw. Wina o mniejszej aromatyczności, delikatniejsze, lepiej pasują do dań prostszych.

Inny termin odnoszący się do wina to jego rześkość. Najprościej rzecz ujmując, jest to wrażenie rześkości, jakie pozostaje po skosztowaniu szlachetnego trunku. Rześkość nadają aromaty. Na przykład wino o aromacie cytrynowo – mineralnym świetnie będzie pasowało do potraw z białych ryb czy sushi. Najczęściej wina rześkie są białe, z łatwo wyczuwalną nutką kwasowości. Warto pamiętać, że sól zawarta w serwowanych daniach neutralizuje wrażenie kwasowości. Ponadto wina rześkie dobrze komponują się z potrawami sycącymi, ponieważ odświeżają podniebienie.

Natomiast lepiej znanym określeniem dotyczącym wina jest jego słodycz. Doskonale wiecie, że wyróżniamy wina wytrawne, półwytrawne, półsłodkie i słodkie. Różnią się one między sobą przede wszystkim stopniem odczuwania obecności cukru resztkowego w winie. Sól również może uwypuklić słodycz wina, dlatego najczęściej serwuje się wina słodkie do słonych serów. Warto pamiętać także o tym, że do win słodkich najlepiej pasują rześkie desery.

Być może słyszeliście także o taniczności wina, czyli o wrażeniu cierpkości. Określenie to dotyczy przede wszystkim win czerwonych i wskazuje na zawartość tanin w trunku. Substancje te wiążą białka. Jeśli w spożywanej potrawie nie ma zbyt dużo protein, taniny będą absorbowały białka ze śliny – wywołując uczucie suchości i ściągnięcia błon śluzowych w ustach. Dlatego czerwone wina najlepiej nadają się do potraw mięsnych, wysokobiałkowych. Wina jędrne są taniczne w optymalnym stopniu.

Jeśli pragniemy w pełni delektować się winem, ważny jest również sposób w jaki je podamy. Kryształowe kieliszki wydobędą piękno szaty wina, natomiast fachowo zaprojektowany kształt czarek uwypukli głębię smaku i aromatu szlachetnych trunków. Warto zatem zadbać także o jakość zastawy stołowej, jeśli zależy nam na tym, by spotkanie przy stole było wyjątkowo uroczyste i wykwintne.

sobota, 10 sierpnia 2013

Jak serwować wodę mineralną?


Co prawda fala upałów już za nami, do końca lata jednak daleko. Z pewnością czeka nas wiele ciepłych dni, podczas których będziemy raczyć się chłodnymi napojami. Nic jednak nie gasi pragnienia tak, jak lekko schłodzona woda mineralna. Dla wszystkich tych, którzy zastanawiają się jak ją podać – czy to na przyjęciu, czy na co dzień, przygotowałam garść porad i ciekawostek na temat eleganckiego serwowania tego napoju. Zapraszam do lektury :)

Woda mineralna w restauracji
W wysokiej klasy restauracjach różnego rodzaju wody mineralne przechowywane są podobnie jak wyśmienite wina – w miejscu ocienionym i suchym, wolnym od zapachów, które mogłyby zakłócić w jakiś sposób walory smakowe czystej wody. Pamiętajmy, że wodę mineralną można podać jedynie w szklanych butelkach – ustawianie plastikowych butelek na stole uważane jest za mało eleganckie. Kelnerzy otwierają butelkę wody mineralnej dopiero przy gościach. Woda powinna być schłodzona do temperatury około 10 stopni Celsjusza. Nieliczne gatunki wody mineralnej wymagają schłodzenia do niższej temperatury. Oczywiście można podać wodę z lodem, lód powinien jednak być wykonany z tej samej wody, którą podajemy na stół. W upalne dni butelkę z wodą można ustawić na stole w kubełku podobnym do kubełka na wino czy szampana. Trzeba jednak pamiętać, by etykiety na butelkach nie były zniszczone lub zabrudzone. 
Dlaczego w restauracjach do niemal każdego posiłku serwowana jest woda mineralna? Rozwiązanie tej zagadki jest proste: woda oczyszcza kubeczki smakowe i pozwala w pełni rozkoszować się smakiem wyszukanych potraw. Warto pamiętać o tym podczas organizowania wystawnych przyjęć, nie tylko latem. 

Dodatki do wody mineralnej
Podczas przyjęcia w ogrodzie lub na co dzień, gdy nie delektujemy się smakiem rzadkich odmian wód mineralnych, ale szukamy ochłody – możemy poeksperymentować z rozmaitymi dodatkami, które nadadzą zwykłej wodzie wyjątkowo orzeźwiający smak. Oto lista najczęściej serwowanych dodatków:
  • listki mięty 
  • plasterki cytryny 
  • plasterki limonki 
  • owoce sezonowe 
  • skórki owocowe, np. z cytryny, pomarańczy 
  • kostki lodu z zamrożonymi wewnątrz owocami, listkami mięty itp.
Karafki do wody mineralnej
O ile komponowanie rozmaitych orzeźwiających smaków z dodatków do wody ograniczone jest jedynie naszą fantazją, o tyle pewnych trudności może nastręczać samo podawanie wody mineralnej na stół. Jak poradzić sobie chociażby podczas garden party? Otóż bardzo pomocne mogą okazać się szklane dzbanki i specjalne karafki na wodę - tutaj jest ich cały wybór. Najpiękniej prezentują się chyba te przezroczyste, ponieważ wspaniale uwypuklają dekoracyjny aspekt dodatków do wody.

Powszechnie wiadomo, że powinniśmy wypijać około dwóch litrów wody dziennie. Na każdą spaloną kalorię powinien przypadać 1 ml wody – stąd właśnie wzięło się owe zalecenie. Latem, gdy chętniej sięgamy po chłodne napoje, estetyczne serwowanie wody mineralnej to ważna sprawa. Mam nadzieję, że powyższe wskazówki okażą się dla Was pomocne :) A czy Wy macie własne, sprawdzone pomysły w tej materii? Zapraszam do zostawiania komentarzy :)

środa, 7 sierpnia 2013

Ikebana – japońska sztuka układania kwiatów


Dekoracja stołu lub domu daje ogromną satysfakcję. Czasem naprawdę niewiele potrzeba, by powstała piękna kompozycja kwiatowa lub roślinna – dlatego dzisiaj gorąco zachęcam Was do spróbowania swoich sił w układaniu ikebany. Ta japońska sztuka układania kwiatów jest łatwiejsza niż mogłoby się wydawać! Trzeba przestrzegać kilku prostych reguł, a poza tym wystarczy odrobina wyobraźni, nutka dobrego smaku i zmysł estetyczny, by powstało małe arcydzieło, które wprawi w zachwyt domowników i zaproszonych gości :)

Jak wiele rzeczy zapożyczonych z kultury Dalekiego Wschodu, ikebana opiera się na dążeniu do harmonijnego zestawienia poszczególnych elementów i poszukiwaniu duchowej równowagi. Wyróżnić można kilka szkół, jeśli chodzi o komponowanie ikebany, jednak ich wspólną cechą jest podział kompozycji na trzy najważniejsze punkty: niebo, człowiek i ziemia. Oto jak należy umiejscowić je w wazonie, w kenzanie lub gąbce:
  • niebo – to najwyższy, podstawowy punkt kompozycji; znajduje się u góry na środku; 
  • człowiek – to krótszy kwiat lub gałązka; znajduje się u boku kompozycji; jego wysokość powinna stanowić 2/3 (lub ¾) wysokości najwyższego kwiatu; 
  • ziemia – to najkrótszy element; znajduje się na dole kompozycji, po przeciwnej stronie niż średni element; jego wysokość powinna stanowić 1/3 (lub ½) wysokości najwyższego kwiatu. 
Bardzo przydatnym akcesorium do układania ikebany oraz innych kompozycji kwiatowych jest kenzan (szczotka) – do kupienia w kwiaciarniach i pracowniach florystycznych. Są to specjalne podstawki z wystającymi z nich igłami, na które nabijane są kwiaty, gałązki, liście i rozmaite inne dodatki. Im kenzan cięższy, tym lepszy. Taką szczotkę ustawiamy w naczyniu z wodą (aby była stabilniejsza, możemy przytwierdzić ją do podłoża na przykład plasteliną). Na rynku dostępne są kenzany o różnych kształtach: okrągłych, owalnych, kwadratowych, prostokątnych, w kształcie półksiężyca itp. Po ułożeniu kompozycji, kenzan łatwo zamaskować ozdobami, kamieniami, mchem lub innymi dodatkami. Aby stworzy ciekawą kompozycję w japońskim stylu, możecie również wykorzystać tradycyjne wazony.

Ikebana narodziła się najprawdopodobniej w XV wieku, a za jej twórcę uważany jest buddyjski mnich, Senkei Ikenobo. Inne źródła podają VI wiek jako datę powstania ikebany. Początkowo jej zadaniem było dekorowanie wnętrz buddyjskich świątyń. Współcześnie jest bardzo popularna, zwłaszcza w ascetycznych i minimalistycznych trendach aranżacyjnych. Jest ceniona za poszukiwanie linearnej harmonii kompozycji. W przypadku ikebany czasem najważniejsza jest reguła "mniej znaczy więcej". Z pewnością prostota tej sztuki układania kwiatów i innych elementów roślinnych pozwala na wydobycie ich naturalnego piękna.

Jak widać, ikebana nie jest trudną sztuką. Bez wątpienia warto spróbować stworzyć własną kompozycję opartą na powyższych zasadach. Sam kenzan daje wiele możliwości aranżacyjnych. Jeśli planujecie urządzić spotkanie w japońskim lub dalekowschodnim stylu, warto poeksperymentować z japońską sztuką układania kwiatów.


   

piątek, 2 sierpnia 2013

Jak układać kwiaty?


Umiejętność komponowania bukietów jest nie tylko prawdziwą sztuką, ale i wspaniałą zabawą :) Dzisiaj przygotowałam dla Was garść informacji i porad, które pozwolą Wam rozwijać florystyczne pasje i – mam nadzieję – dostarczą ciekawych pomysłów i inspiracji :) Dowiecie się między innymi, jak dobrać kolory kwiatów, by bukiet był miły dla oka oraz jak w prosty sposób stworzyć efektowną kompozycję nie tylko w wazonie, ale również w koszu czy gąbce. Zapraszam zatem do lektury :)

Zestawienia barwne
Najczęściej kwiaty w wazonie układamy intuicyjnie i "na oko" oceniamy efekty. Okazuje się jednak, że floryści opracowali kilka wskazówek na temat zestawień barwnych, które mogą nam pomóc podczas komponowania pięknego bukietu. Ważny jest nie tylko odpowiedni wybór wazonu, ale również dopasowanie kompozycji do aranżacji stołu i całego pomieszczenia. To, co pierwsze rzuca się w oczy, to właśnie kolorystyka bukietu. Dla oka przyjemniejsze są oczywiście barwy jasne, delikatne, a ciemne odbierane są jako ponure. Nie każdy jednak wie, że jaśniejsze kwiaty lepiej ułożyć nad ciemnymi. Wizualnie lepiej prezentują się również kwiaty o ciepłych kolorach – nastrajają bowiem optymistycznie. Floryści podpowiadają, że bardzo efektownie "wypadają" bukiety złożone z tych samych kwiatów, ale o różnym stopniu natężenia jednej, wybranej barwy. Przykładem niech będą białe, różowe, czerwone i bordowe róże. Inne sprawdzone i bezpieczne zestawienia kolorystyczne to na przykład połączenie żółtych i fioletowych kwiatów lub czerwonych i błękitnych. Zawsze wyglądają pięknie - wyraziście i świeżo prezentując się na tle jasnozielonych liści :)

Jak układać kwiaty w wazonie?
Układanie bukietów w wazonie jest chyba jednym z najpopularniejszych sposobów na udekorowanie stołu :) W pierwszej kolejności powinniśmy pamiętać o tym, by kompozycja była stabilna. Trzeba więc wybrać do tego odpowiednie wazony, a układając duże i ciężkie kwiaty pamiętajmy o tym, by odpowiednio je przyciąć – tak by środek ciężkości bukietu znajdował się dość nisko. Wówczas będziemy mieli pewność, że wazon się nie przewróci w trakcie spotkania przy stole.
Jeśli trudno nam ułożyć kwiaty, można posłużyć się specjalną kratką lub siatką, w której oczka utykamy pojedyncze gałązki i łodyżki. Taką kratkę można wykonać samodzielnie w domu. Wystarczy dopasować ją rozmiarem do średnicy wazonu. To rozwiązanie sprawdza się szczególnie w przypadku szerokich i niskich naczyń.

Jak układać kwiaty w koszu?
W koszach najpiękniej prezentują się chyba "leżące" kompozycje. Do odpowiednio dużego kosza można wstawić niewielkie naczynie z wodą lub gąbkę. Jeśli kosz i bukiet są duże, nie powinniśmy ich raczej stawiać na stole – zwłaszcza, jeśli stół jest niewielki. Jest to jednak bardzo dobre rozwiązanie podczas większych uroczystości.

Jak układać kwiaty w gąbce?
Jeśli chcemy stworzyć efektowną kompozycję w gąbce florystycznej, powinniśmy sięgnąć raczej po kwiaty i gałązki o twardych, sztywnych łodyżkach. Delikatniejsze kwiaty można usztywnić za pomocą patyczków lub wykałaczek. Pamiętajmy, by podczas układania bukietu przestrzegać kilku ważnych reguł. Przede wszystkim kompozycja powinna wyglądać tak, jakby wszystkie kwiaty wyrastały z jednego miejsca – pojedyncze łodyżki nie powinny odstawać na różne strony. Jeśli chcemy, by bukiet dłużej zachował świeżość, zamaczamy gąbkę w wodzie i czekamy aż sama nią nasiąknie.

Jeśli pragniemy stworzyć piękną, efektowną kompozycję kwiatową, będziemy potrzebowali dużo wyobraźni, dobrego smaku i kreatywności :) Mam nadzieję, że zawarte powyżej wskazówki okażą się choć odrobinę pomocne i stworzycie niepowtarzalną ozdobę stołu :)