niedziela, 25 lipca 2010

Jak pięknie nakryć stół na przyjęcie w ogrodzie?

Słoneczna pogoda, wysoka temperatura i błękitne niebo sprzyjają wszelkiego rodzaju przyjęciom w ogrodzie. Tradycyjne grill party czy spotkanie w gronie rodziny lub przyjaciół mogą nabrać niecodziennego, wyjątkowego charakteru, jeżeli tylko włożymy odrobinę wysiłku i wyobraźni w oryginalnie udekorowany stół. Klika pomysłów zostało sprawdzonych przeze mnie osobiście i efekty były zaskakujące!

Najważniejszym pytaniem, na jakie musimy sobie odpowiedzieć szykując nakrycie na stół przy okazji ogrodowego party, jest kwestia ogólnego stylu dekoracji. W letnie poranki, popołudnia i wieczory w ogrodzie na naszym stole najlepiej sprawdzą się świeże kwiaty, liście, zielone, żywe rośliny, szkło dodające świeżości zastawie stołowej oraz kilka niebanalnych dodatków nadających elegancki charakter naszemu przyjęciu. Latem o świeże kwiaty nietrudno, możecie zebrać je w ogrodzie lub na łące. Już samo przygotowanie dekoracji było dla mnie świetną zabawą i przyjemnością.

Kolorystyka dekoracji ogrodowego stołu w zasadzie zależy tylko i wyłącznie od naszego gustu. Łatwiej będzie jednak dokonać wyboru, jeżeli uznamy, że mamy dwie alternatywy – nasycone, emanujące świeżością barwy lub stonowane, eleganckie pastele. W tym pierwszym przypadku powinniśmy wybrać do dekoracji kwiaty o dużych pąkach, chociażby w kolorze ciemnego różu, czerwieni czy fioletu (najlepiej tylko jeden z tych kolorów, by nie wprowadzać wrażenia chaosu na stole) w połączeniu ze świeżą zielenią dużych liści. W drugim przypadku, kiedy przyjęcie ma zdecydowanie kobiecy charakter, dużo lepszy nastrój stworzą delikatne, drobne kwiatuszki i gałązki o jasnych, ale nie jaskrawych barwach. Świetnie uzupełnią one jednolite lub koronkowe serwety.

Jeżeli chcemy urządzić wesoły, żywy letni stół, z pewnością nie będą nam potrzebne szczególnie ozdobne obrusy czy serwety. Najbardziej naturalnie i jednocześnie najbardziej trendy będzie prezentowało się nagie drewno ogrodowego stołu, uzupełnione jedynie o jednolite, barwne serwetki jednorazowe. Jeśli koniecznie nasz stół wymaga przykrycia, użyjmy jednokolorowych, gładkich serwet czy obrusów dopasowanych do reszty wystroju stołu. Osobiście uważam jednak, że w ogrodzie bardzie praktyczne są ceratowe, jednokolorowe nakrycia. Nic tak nie ułatwia sprzątania ;)

Kwiaty mogą zostać ułożone w bukiety i bukieciki zdobiące cały stół. Ciekawym rozwiązaniem jest także ułożenie na nakryciu każdego z uczestników jednego kwiatka – na przykład jednej białej róży. Z pewnością wywoła to uśmiech na twarzy biesiadników i wprowadzi pogodny, ale i wyjątkowy nastrój. Można również rozłożyć na stole i na nakryciach zielone listki. Ciekawym, ekstrawaganckim rozwiązaniem jest również udekorowanie stołu liśćmi garbowanej, włoskiej kapusty. Pewnego letniego dnia właśnie taki sposób został przeze mnie sprawdzony. Dodatkowo udekorowałam talerzyki i sztućce malutkimi, zielonymi brukselkami. Goście byli zachwyceni! :)

W czasie letniego przyjęcia wspaniale sprawdzą się wszelkiego rodzaju szklane naczynia. Nieszablonowym, letnim akcentem naszego stołu będą kieliszki z nóżkami owiniętymi listkami i sznurkiem. Również wszelkiego rodzaju miseczki i szklane miski wypełnione wodą, płatkami kwiatów lub muszelkami nadadzą świeżości dekoracji. Na wieczorne przyjęcia wspaniale nadają się ochraniane przed podmuchami wiatru podgrzewacze na herbatę. Jeżeli zestawimy je z eleganckimi kloszami, będą nie tylko dawały dyskretne światło, ale również wyjątkową, pełną uroku atmosferę.

Każde z tych rozwiązań możecie sprawdzić sami. Latem z pewnością będziecie mieli do tego niezliczoną ilość okazji :) Można przy tym bardzo dobrze się bawić – przecież chodzi o to, by i sobie i gościom sprawić odrobinę przyjemności. Wystarczy odrobina dystansu i poczucie humoru, a sami również stworzycie niepowtarzalne i radosne, letnie nakrycia :)

A ot przykłady bardzo pięknych nakryć stołu na takie "ogródkowe" party:Brak komentarzy:

Prześlij komentarz