czwartek, 31 marca 2016

Naczynia dla dzieci – czym się kierować przy ich wyborze?


Naukę swojej pociechy korzystania ze sztućców podczas jedzenia najlepiej jest rozpocząć jak najszybciej i przyłożyć do tego sporą wagę. Dzięki temu dziecko od najmłodszych lat będzie wiedziało, że posiłki spożywa się przy pomocy łyżki, widelca a z czasem również i noża, zamiast korzystać w tym celu z palców. Przy wyborze sztućców dla najmłodszych trzeba pamiętać o kilku rzeczach.

Do korzystania z łyżki i widelca można zachęcać już dzieci, które mają kilka miesięcy. Nie można jednak zapomnieć, że muszą to być specjale sztućce. Powinny być one wykonane z lekkiego materiału, jak na przykład plastik czy żywica termoplastyczna. Dzięki temu będzie można mieć pewność, że maluch nie skaleczy sobie buzi podczas posiłku, a sztućce są bezpieczne w użytkowaniu. Powinny mieć one również wygodny kształt, który dopasuje się do niewielkiej rączki dziecka i nie pozwolą na rozlanie czy rozsypanie jedzenia. Warto pomyśleć o sztućcach, które będą miały ładny, kolorowy wzór – dzięki temu maluch będzie zachęcony do częstego ich używania i sam będzie się dopominał o łyżkę i widelec podczas posiłku. Szeroki wybór barwnych i ładnych akcesoriów można znaleźć zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w sieci – przykładowo można je znaleźć na stronie namoimstole.pl - https://namoimstole.pl/produkty/dla-dzieci/komplety-dzieciece.

Łyżka i widelec przeznaczone dla malucha powinny być również odpowiednio mniejsze niż te przeznaczone dla osób dorosłych. Dziecko ma znacznie mniejszą rączkę, zbyt wielkie sztućce będą więc dla niego zbyt niewygodne, zarówno w utrzymaniu, jak i w jedzeniu z nich. Dla najmłodszych dobre będą te, które wielkością zbliżone są do łyżeczki i widelczyka deserowego. Sztućce powinny być również lekkie – małe dziecko może nie poradzić sobie ze zbyt ciężkimi i masywnymi, a jedzenie będzie kojarzyło mu się jako coś trudnego i nieprzyjemnego.

Aby zachęcić dziecko do korzystania ze sztućców podczas jedzenia należy zadbać o ich odpowiedni kształt, wagę oraz rozmiar. Najlepiej jest zacząć od bezpiecznych, plastikowych łyżeczek i widelców w jak najciekawszym kształcie. Sztućce powinny być również dobrze dopasowane do małej rączki dziecka – dzięki temu jedzenie z ich pomocą będzie łatwe i przyjemne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz