piątek, 20 stycznia 2012

Żeby życie miało smak – w świecie przypraw


   Trudno wyobrazić sobie pyszne potrawy bez przypraw, które nadają im niepowtarzalny smak, zapach, a czasem również barwę. W dawnych czasach przyprawy stanowiły wartość samą w sobie, były wyznacznikiem bogactwa – sprowadzano je bowiem z odległych krain, przede wszystkim z Azji. Wyprawy te były niebezpieczne i kosztowne. Niewiele osób wie, że w dużej mierze to poszukiwanie nowych tras dostaw przypraw stało się przyczyną podróży tak brzemiennych w skutki, jak wyprawa Magellana czy Krzysztofa Kolumba. Świat przypraw to świat tętniących życiem egzotycznych targowisk, gdzie stoiska z przyprawami wabią kupujących intensywnym zapachem i piękną barwą. Zapraszam Was dzisiaj do przyjrzenia się bliżej przyprawom, które towarzyszą nam na co dzień. Dzisiaj są one tanie i łatwo dostępne, mam nadzieję jednak, że następnym razem kiedy sięgniecie po czarny pieprz czy kurkumę, zamkniecie na chwilę oczy i intensywny aromat przypraw zabierze Was w egzotyczne, zamorskie krainy :)

    Ogromna większość przypraw ma pochodzenie roślinne. W dawnych czasach przypisywano im magiczne lub lecznicze właściwości. Można było znaleźć je u znachorów, kapłanów czy czarowników. Do dziś wiele przypraw uważanych jest za afrodyzjak, być może dlatego, że niezwykle intensywnie oddziaływają na zmysły i poprawiają pracę układu trawiennego, delikatnie go pobudzając. Współczesna nauka, jak pewnie Wam wiadomo, również docenia właściwości przypraw – dietetycy zalecają zastąpienie nimi soli. Dlatego gorąco zachęcam Was do stosowania przypraw na co dzień i eksperymentowania z nimi – na pewno nie pożałujecie, ponieważ jest to najprostszy sposób na poprawienie smaku potraw w korzystny dla zdrowia sposób :)

Indyjskie czarne złoto
    Nie bez przyczyny tym mianem określano czarny pieprz. Niewiele osób wie, że już Rzymianie sprowadzili go do Europy, a rozpowszechnił się w czasach wypraw Vasco da Gamy. Dzisiaj jest – obok soli – najpopularniejszą przyprawą na świecie, a jego produkcji przoduje Wietnam. W starożytnych Indiach ziarenka pieprzu uznawano za lecznicze, pomagające w przypadku biegunki, chorób serca, zębów, płuc wątroby i oczu. Jest w tym ziarnko prawdy, ponieważ substancje zawarte w pieprzu wspomagają wchłanianie beta-karotenu, działają przeciwzapalnie i moczopędnie. Sami widzicie więc, że słusznie pieprzówka uważana jest za bardzo zdrowy napitek ;)
Podzielę się z Wami również przepisem na wywar przeciwgorączkowy z pieprzu:
  • 2 łyżki zmielonego czarnego pieprzu
  • 2 łyżki cukru
  • ½ litra wody
Całość należy gotować do momentu, gdy połowa wody wyparuje z garnuszka. Bez obaw można wypić nawet kilka łyżek wywaru dziennie.

Pamiętajcie, że pełnią aromatu pieprzu możecie się cieszyć tuż po zmieleniu – później zapach i smak ulatnia się. Dlatego warto zaopatrzyć się w młynek do mielenia pieprzu. W zależności od stopnia dojrzewania i preparowania, na rynku znajdziecie również pieprz biały, zielony i czerwony lub mieszanki wszystkich rodzajów.

Słodycz wanilii
    Wanilia znalazła zastosowanie nie tylko w kuchni, ale również w przemyśle perfumeryjnym. Dla wielu osób jest to jeden z zapachów domu, kojarzony z dzieciństwem. Trudno wyobrazić sobie niejeden wypiek bez charakterystycznej, smakowitej, waniliowej nutki. Niewiele osób wie jednak, że wanilię przywieźli z kraju Azteków konkwistadorzy – w tamtym rejonie świata kwiaty wanilii służyły jako środek płatniczy. Wanilia w postaci likieru lub nalewki przynosi ulgę w stanach gorączkowych oraz w problemach trawiennych.

    Mam nadzieję, że zaciekawiłam Was światem przypraw – jeśli dotąd nie był dla Was on źródłem inspiracji i eksperymentów kulinarnych. Następnym razem przybliżę Wam kilka mniej znanych przypraw, dzięki którym odkryjecie może zupełnie nieznany smak i aromat :) Gorąco zachęcam również do stosowania przypraw w charakterze alternatywy dla soli :)

1 komentarz:

  1. U mnie alternatywą dla soli jest czubrica zielona-łagodniejsza i czerwona ostra:))

    OdpowiedzUsuń