środa, 25 stycznia 2012

Przyprawowe eksperymenty kulinarne


   Współcześnie mamy duży dostęp do różnego rodzaju przypraw – nawet tych najbardziej egzotycznych. Ponieważ coraz częściej eksperymentujemy z orientalnymi przepisami, niejako automatycznie uczymy się korzystać również z dobrodziejstw, jakie oferują egzotyczne, gwarne targowiska. Zdaję sobie jednak sprawę, że w tym bogactwie smaków i aromatów nie trudno stracić orientację. Pamiętajcie jednak, że egzotyczne przyprawy to nie tylko pasjonująca wyprawa w orientalne krainy, ale również ogromne walory zdrowotne – te dwa fakty powinny zachęcić nawet najbardziej sceptyczną osobę do spróbowania czegoś nowego :) Nagrodą jest aromat rozchodzący się po domu – przywodzący na myśl tajlandzką uliczkę lub indyjskie stoisko z kuszącymi smakiem i zapachem specjałami :)
    Przygotowałam dla Was przegląd kilku egzotycznych przypraw. Każda pochodzi z innego rejonu świata. Znajdziecie tutaj informacje na temat sposobu używania tychże przypraw, smaków jakie można z nich skomponować oraz potraw, do których najlepiej pasują. Mam nadzieję, że będzie to dla Was nie tylko cenny zbiór przydatnych wiadomości, ale również pasjonująca lektura – zapraszam :) 

Przyprawa pięciu smaków
    W pierwszej kolejności chciałabym zabrać Was do Chin. Kuchnia chińska jest popularna chyba na równi z włoską, a przy tym – jest uważana za najzdrowszą na świecie. Przede wszystkim dlatego, że dania chińskie są skromne objętościowo i bardzo urozmaicone jednocześnie. Przyprawy dobierane są do tych potraw nie tylko na podstawie walorów smakowych, ale również ze szczególną uwagą skierowaną na równowagę całego organizmu. Przyprawa pięciu smaków jest mieszaniną pięciu przypraw, dla których charakterystyczny jest każdy ze smaków: słodki, kwaśny, gorzki, słony i ostry. Ponieważ mieszanka tych przypraw rozpowszechniła się w wielu rejonach Azji, istnieje wiele jej odmian. Najczęściej jednak w jej skład wchodzą: pieprz syczuański, nasiona kozieradki, anyż gwiaździsty (badian), goździki i cynamon. Przyprawa pięciu smaków wspaniale nadaje się nie tylko do potraw orientalnych, ale również do marynowania i pieczenia mięs. A co najważniejsze – kompozycja pomaga utrzymać równowagę między Yin i Yang w naszym organizmie ;)Meksykański ogień, czyli tabasco
    Tabasco raczej wyprowadza nasze zmysły z równowagi, niż utrzymuje je w harmonii ;) Wie o tym każdy wielbiciel kuchni meksykańskiej. Papryczka tabasco to bliska krewna chili – stąd zapewne jej słynny na cały świat ostrość. Skąd jednak wzięła się nazwa? Otóż Tabasco to nazwa stanu w Meksyku, oznaczająca "kraj o gorącej i wilgotnej ziemi". Co ciekawe, oryginalny sos tabasco (najpopularniejszy dodatek do potraw na bazie tabasco), jest produkowany według tej samej receptury od połowy XIX wieku przez jedną tylko rodzinę, która – nie da się ukryć – zbiła fortunę na nieporównywalnej z niczym innym recepturze. Prawdziwy Tabasco Sauce nie zawiera konserwantów, pali w język jak piekło i – co ciekawe – bez przeszkód może być wykorzystywany również w kuchni koszernej. Proces powstawania sosu trwa 3 lata, kiedy to dojrzewa on w dębowych beczkach. Sos Tabasco ma szerokie zastosowanie – sprawdza się przede wszystkim w przypadku marynowanych mięs i mięs z grilla oraz pieczonego drobiu, wołowiny, wieprzowiny, a nawet ryb. Pasuje również do fasoli, grochu i zawiesistych zup mięsno – warzywnych.


Drogocenny szafran
   Szafran przyprawowy jest najdroższą przyprawą świata, ponieważ do wyprodukowania 1 kg potrzeba aż 150 tys. krokusów. Mimo to w naszej kuchni często znaleźć można nieco mniej szlachetne odmiany, które barwią potrawy na żółto – tak jak w przypadku słynnej baby szafranowej. Jeśli przesadzimy z szafranem, potrawa staje się gorzka. W niewielki jednak ilościach, świetnie komponuje się z bazylią i oregano. Szafran sprawdza się nie tylko w przypadku wypieków, ale również jako przyprawa do ryżu, owoców morza i różnego rodzaju zup. Asyryjczycy, Grecy, Fenicjanie, Arabowie oraz Brytyjczycy uważa go w starożytności za afrodyzjak, a w Chinach i starożytnym Rzymie służył jako barwnik do tkanin.   Z każdą przyprawą wiąże się pewna historia i długa tradycja, sięgająca czasów starożytnych. Już wtedy przypisywano im wiele dobroczynnych właściwości, a z czasem znalazły zastosowanie przede wszystkim w kuchni. Dzisiaj dzięki nim możemy dać wyraz swoim kulinarnym pasjom – a stosowanie przypraw wymaga prawdziwego kunsztu. Mam nadzieję, że sztuka przyprawiania potraw przyniesie Wam tyle satysfakcji, co mi :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz