sobota, 4 lutego 2012

Jak przechowywać i podawać przyprawy na stół?


    Świat przypraw kusi nas niespotykanymi doznaniami smakowymi i intrygującym aromatem. Dlatego tak bardzo lubimy doprawiać nawet najprostsze potrawy. Dzisiaj trudno wyobrazić sobie gotowanie bez przypraw – i całe szczęście! Jednak nie każdy wie, że nawet "zwyczajne" przyprawy trzeba odpowiednio przechowywać. Często mamy kłopot również z podawaniem przypraw i dodatków do potraw na stół. Dzisiaj zapraszam Was więc do zapoznania się z praktycznymi poradami i wskazówkami dotyczącymi przechowywania i podawania wszystkich rodzajów przypraw. Miłej lektury! :)

    Najważniejsza zasada dotycząca przechowywania przypraw mówi o konieczności chronienia ich przed zwietrzeniem. To bardzo ważne – szczególnie w przypadku przypraw zmielonych i sproszkowanych. Tak naprawdę zachowują one pełnię smaku i aromatu tylko przez kilka godzin po zmieleniu. Powietrze powoduje, że wiele substancji i olejków odpowiadających za wyjątkowe walory smakowe po prostu się ulatnia. Nawet przyprawy kupione w postaci wysuszonego proszku muszą być przechowywane w szczelnych naczyniach. Świetnie służą do tego celu pojemniczki i niewielkie słoiki hermetyczne.

    Wiele osób zapytanych o sposoby przechowywania przypraw, na pierwszym miejscu wymienia solniczki i pieprzniczki. Na co dzień używamy ich chyba wszyscy. Obecnie dużą popularnością cieszą się również młynki do soli i pieprzu. Ponieważ lekarze ostrzegają przed negatywnymi konsekwencjami nadużywania soli kuchennej, wiele osób zastąpiło ją innymi przyprawami, a ci, którzy nie wyobrażają sobie bez niej gotowania, sięgają po zdrowsze odpowiedniki – sól ziołową lub gruboziarnistą sól morską. Stąd też właśnie popularność młynków do soli. Natomiast młynek do pieprzu doskonale sprawdza się w kuchni z racji wyeliminowania konieczności przechowywania zmielonego pieprzu – ziarna pieprzu nie wietrzeją tak szybko i można zmielić je dopiero przed dodaniem do potrawy.


    Innym czynnikiem, który negatywnie wpływa na przechowywanie przypraw jest wilgoć. Z pewnością każdy z Was spotkał się kiedyś z zatkanymi dziurkami solniczki i grudkami soli w pojemniczku. Dotyczy to również innych przypraw, ponieważ wszystko co sypkie absorbuje wilgoć nawet z powietrza. Radą na ten kłopot jest wrzucenie do solniczki czy pojemnika z przyprawą kilku ziaren suchego ryżu – doskonale wchłaniają one wilgoć. Jeśli to nie jest możliwe, trzeba starannie zamykać każdy pojemniczek z przyprawą i przechowywać je w suchym miejscu. Złym pomysłem jest umieszczanie przypraw na przykład nad kuchenką, ponieważ para z gotujących się potraw prawie na pewno przedostanie się do pojemniczków służących za opakowanie dla przypraw.

    Przyprawy to również takie dodatki do potraw jak niektóre sosy na zimno, oliwa czy ocet. Eleganckie serwowanie ich na stół możliwe jest poprzez specjalne  pojemniki do oliwy i octu. Moim zdaniem najpiękniej prezentują się te, wykonane z przezroczystego szkła, ponieważ stanowią jednocześnie niebanalną dekorację stołu. Natomiast jeśli planujemy podać na stół innego rodzaju przyprawy, zwłaszcza w przypadku potraw kuchni Dalekiego Wschodu, przydadzą się niewielkie miseczki. W naszej kulturze raczej nie podaje się na stół innych przypraw sypkich niż sól i pieprz.

    Pozostała jeszcze jedna bardzo ważna kwestia – walory dekoracyjne przechowywanych przypraw i dodatków do potraw. Dlatego zachęcam do używania przezroczystych pojemników i dozowników. Ustawione na kuchennej półce prezentują się wspaniale, podkreślając jednocześnie ciepły, domowy charakter pomieszczenia. Natomiast oliwa czy ocet, które ustawimy na półce zanurzając w butelce czy dozowniku gałązkę zioła wyglądają nie tylko estetycznie, ale również niezwykle modnie.

    Przyprawy śmiało niektórzy z Was określiliby mianem "duszy potraw". Z pewnością nadają im one charakteru i wyrazu. Jeśli weźmiemy pod uwagę również walory dekoracyjne właściwie przechowywanych przypraw i dodatków, zrozumiemy, że nie może ich zabraknąć w żadnej kuchni! Mam nadzieję, że moje wskazówki pomogą Wam w rozwiązywaniu kłopotów z przechowywaniem przypraw. Ponieważ przyprawy są zdrowe i jednocześnie urozmaicają każde danie, polecam je każdemu :)

2 komentarze:

  1. uwielbiam przyprawy, i mam ich naprawdę sporo
    ciekawy post

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo się cieszę, że wpis się podoba :) Przyprawy to rzeczywiście chyba jedna z tych nielicznych rzeczy, która smakuje i jest jednocześnie bardzo zdrowa :) A eksperymentowanie z różnymi smakami to wspaniała zabawa!

    OdpowiedzUsuń