środa, 29 lutego 2012

Wiosenne aranżacje stołu


Zbliżający się wielkimi krokami sezon wiosenny zapowiada się niezwykle kolorowo i radośnie. Tak jak w najnowszych trendach mody królowały będą barwy podstawowe: intensywne czerwienie, róże, pomarańcze, żółcie, zielenie i kobaltowy niebieski; tak na naszych stołach zapanuje pewne ożywienie. Popularne staną się odważne zestawienia, jak chociażby połączenie różu i pomarańczowego. Nie od dziś wiadomo, że wesołe barwy wpływają na poprawę naszego nastroju. Warto wykorzystać ten efekt nie tylko podczas organizacji przyjęć, ale również na co dzień. A co Wy sądzicie o takiej rewolucji w aranżacjach stołowych? :) 

Pomarańczowo – różowa energia
            Trzeba przyznać, że zestawienie pomarańczowych dekoracji z różowymi to odważny pomysł. Nie zawsze jednak jest to zabieg udany – trudno tak dobrać odcienie, by nie wprowadziły na stół jarmarcznego rozgardiaszu ;) Mam jednak nadzieję, że moje wskazówki pomogą Wam uniknąć najczęściej popełnianych błędów. Otóż wielu osobom wydaje się, że jeśli użyją do nakrycia stołu pastelowych obrusów i serwetek, końcowy efekt na pewno będzie elegancki. Nic bardziej mylnego! Urok aranżacji różowo – pomarańczowej polega na jej energii. Najlepiej sprawdzi się zatem soczysty pomarańcz i fuksja. Kolory fluorescencyjne zmęczą natomiast nasz wzrok i przytłoczą zastawę stołową. Jeśli zaś bliższe są Wam łagodniejsze, pastelowe tonacje, spróbujcie połączyć pastelowy lub pudrowy róż (baza w postaci obrusa, serwetek i wazonu) z soczyście pomarańczowymi akcentami (np. z kwiatami w wazonie). Moim zdaniem zabieg odwrotny (pastelowo – pomarańczowa baza i kwiaty w kolorze fuksji) nie jest już tak atrakcyjny, ale zdajcie się w tym wypadku na swoją intuicję.


Zestawienie pudrowego różu ze złotem
            Dotąd zestawienie różu ze złotem zarezerwowane było głównie na przyjęcia weselne. Jednak coraz więcej osób zaczyna doceniać elegancję i kobiecy rys takich aranżacji stołowych. Złote dekoracje sprawiają często wrażenie zbyt ciężkich, pudrowy róż może natomiast wydawać się nieco zbyt infantylny. Ale zestawienie tych dwóch kolorów daje niepowtarzalny efekt! Jak nakryć stół, aby wyglądał modnie i elegancko? Wystarczy, że na różowy obrus położymy złoty bieżnik, przy czym można użyć po jednym bieżniku na każde dwa naprzeciwległe nakrycia. Przydadzą się również sztućce w złotym kolorze oraz porcelana stołowa z brzegami ozdobionymi złotymi ornamentami. Całość wspaniale dopełnią różowe różyczki w wazonach.


Słońce wśród zieleni
            Bardzo modnym zestawieniem, które wspaniale wpasowuje się w tematykę wielkanocną, jest aranżacja zielono – żółta. Co ciekawe, takie kolory coraz chętniej używane są podczas organizacji przyjęć takich jak wesela, rocznice ślubu, chrzciny itp. Zielone i żółte obrusy, serwetki oraz kompozycje kwiatowe wspaniale pasują do nowoczesnych, śnieżnobiałych serwisów obiadowych. Piękna biel szlachetnej porcelany dodaje zielono – żółtym dekoracjom świeżości, z kolei wiosenne kolory rozświetlają stół i sprawiają, że czujemy się przy nim radośnie zrelaksowani.

Morskie akcenty
            Już w zeszłym roku modne było zestawienie turkusów z koralem, które zaowocowało morskimi dekoracjami stołów. W tegorocznym sezonie wiosennym designerzy poszli jednak o krok dalej, a mianowicie – docenili urok intensywnego, kobaltowo – niebieskiego koloru. Takie połączenie barw również wnosi na nasz stół akcenty marynarskie. Wspaniale sprawdza się na stole kuchennym, ponieważ idealnie łączy w sobie efekt przytulności ze świeżością. Jednocześnie kobaltowy niebieski i koral to coraz częstszy przewodni temat… przyjęć weselnych.


            Wiosenne aranżacje stołowe zaskakują nas swoją świeżością i odważnymi zestawieniami kolorystycznymi. Może warto poeksperymentować z różnymi odcieniami barw podstawowych, szczególnie z ich najbardziej soczystymi tonacjami? Efektowna i kolorowa aranżacja stołowa z pewnością ożywi całe pomieszczenie. Pamiętajcie jednak, że używamy najwyżej dwóch barw – tylko wówczas kontrast ma sens i prezentuje się estetycznie.

1 komentarz:

  1. Uwielbiam kolory i wierzę,że mają na nas wpływ bez względu na to czy dotyczy to naszych ubrań czy przestrzeni ,którą się otaczamy:)

    OdpowiedzUsuń