niedziela, 21 lipca 2013

Jak dobrać wazon do kwiatów?


Układanie kwiatów jest sztuką, jednak można się jej nauczyć. Ponieważ dobrze czujemy się w otoczeniu świeżych lub suszonych roślin, dzisiaj przygotowałam dla Was garść porad na temat odpowiedniego dobierania wazonu do rozmaitych kompozycji roślinnych – nie tylko kwiatowych. Stanowią one nie lada ozdobę stołu i pomieszczenia, w którym się znajdują, dlatego warto wiedzieć więcej na temat komponowania bukietów i dobierania do nich wazonów – tak, by przykuwały one wzrok i stanowiły niebanalny dodatek aranżacyjny.

Zasada "złotego podziału odcinka"
Elegancko dobrane wazony powinny pasować do bukietu barwą, wielkością, kształtem i materiałem, z jakiego został wykonany. Wielu osobom komponowanie bukietu może zatem wydać się trudnym zadaniem, na szczęście jednak istnieje kilka ważnych zasad, których przestrzeganie zaowocuje stworzeniem efektownej ozdoby stołu czy pomieszczenia. Najważniejszą z nich jest tak zwana zasada "złotego podziału odcinka". Wystarczy wyobrazić sobie, że kompozycja roślinna podzielona jest w linii pionowej na 8 równych części. Kwiaty powinny stanowić górne 5 części, a wazon – 3 dolne. Wówczas można mieć pewność, że dekoracja będzie harmonijna pod względem wizualnym.

Kilka ważnych reguł 
Zasada "złotego podziału odcinka" nie jest jedyną regułą, którą w swojej pracy posługują się floryści. Warto pamiętać, że przezroczyste naczynia (nie tylko wazony, ale również akwaria kuliste itp.) pasują niemalże do każdej kompozycji, dodatkowo dodając jej świeżości i elegancji. Za pomocą wazonu możecie jednakże podkreśli barwę kwiatów. Okazuje się, że kontrastowe odcienie doskonale uwypuklają naturalne piękno roślin, a barwy białe, szare i czarne wspaniale je podkreślą. Sprawdza się również zasada, że kolor wazonu powinien być taki sam jak kwiatów, ale o ton ciemniejszy.

Niezwykle istotną sprawą podczas komponowania roślinnej dekoracji jest również kształt naczynia. W wazonach smukłych pięknie prezentują się pojedyncze kwiaty o długich, prostych łodygach. Wazony kuliste podkreślają urok okrągłych lub owalnych kompozycji, przy czym trzeba zwrócić uwagę, by kwiaty nie wyginały się zbyt mocno w żadną ze stron. Egzotyczne kwiaty, jak na przykład storczyki, elegancko prezentują się w wazonach metalicznych lub ceramicznych. Jeśli wazon jest asymetryczny, kompozycja kwiatowa również powinna taka być. Natomiast drobne kwiaty doskonale prezentują się w drobnych naczyniach – miseczkach, wazonikach itp.

Kompozycje z suszonych kwiatów i roślin
Kwiaty i rośliny suszone mogą cieszyć nasze oko przez cały rok. Trzeba jednak umiejętnie dobrać naczynie, w którym będą stały. Okazuje się, że najlepiej sprawdzą się w tym wypadku drewniane wazony i miseczki, koszyczki, wydrążone łupiny orzecha kokosowego czy wydrążone niewielkie pieńki.

Z pewnością nie jest łatwo dobrać wazon do bukietu, by kompozycja była naprawdę elegancka i by przykuwała wzrok domowników i zaproszonych gości. Jeśli jednak będziecie przestrzegać powyższych reguł, Wasze dekoracje będą estetyczne i harmonijne – a to klucz do sukcesu aranżacyjnego :)


1 komentarz: