piątek, 2 sierpnia 2013

Jak układać kwiaty?


Umiejętność komponowania bukietów jest nie tylko prawdziwą sztuką, ale i wspaniałą zabawą :) Dzisiaj przygotowałam dla Was garść informacji i porad, które pozwolą Wam rozwijać florystyczne pasje i – mam nadzieję – dostarczą ciekawych pomysłów i inspiracji :) Dowiecie się między innymi, jak dobrać kolory kwiatów, by bukiet był miły dla oka oraz jak w prosty sposób stworzyć efektowną kompozycję nie tylko w wazonie, ale również w koszu czy gąbce. Zapraszam zatem do lektury :)

Zestawienia barwne
Najczęściej kwiaty w wazonie układamy intuicyjnie i "na oko" oceniamy efekty. Okazuje się jednak, że floryści opracowali kilka wskazówek na temat zestawień barwnych, które mogą nam pomóc podczas komponowania pięknego bukietu. Ważny jest nie tylko odpowiedni wybór wazonu, ale również dopasowanie kompozycji do aranżacji stołu i całego pomieszczenia. To, co pierwsze rzuca się w oczy, to właśnie kolorystyka bukietu. Dla oka przyjemniejsze są oczywiście barwy jasne, delikatne, a ciemne odbierane są jako ponure. Nie każdy jednak wie, że jaśniejsze kwiaty lepiej ułożyć nad ciemnymi. Wizualnie lepiej prezentują się również kwiaty o ciepłych kolorach – nastrajają bowiem optymistycznie. Floryści podpowiadają, że bardzo efektownie "wypadają" bukiety złożone z tych samych kwiatów, ale o różnym stopniu natężenia jednej, wybranej barwy. Przykładem niech będą białe, różowe, czerwone i bordowe róże. Inne sprawdzone i bezpieczne zestawienia kolorystyczne to na przykład połączenie żółtych i fioletowych kwiatów lub czerwonych i błękitnych. Zawsze wyglądają pięknie - wyraziście i świeżo prezentując się na tle jasnozielonych liści :)

Jak układać kwiaty w wazonie?
Układanie bukietów w wazonie jest chyba jednym z najpopularniejszych sposobów na udekorowanie stołu :) W pierwszej kolejności powinniśmy pamiętać o tym, by kompozycja była stabilna. Trzeba więc wybrać do tego odpowiednie wazony, a układając duże i ciężkie kwiaty pamiętajmy o tym, by odpowiednio je przyciąć – tak by środek ciężkości bukietu znajdował się dość nisko. Wówczas będziemy mieli pewność, że wazon się nie przewróci w trakcie spotkania przy stole.
Jeśli trudno nam ułożyć kwiaty, można posłużyć się specjalną kratką lub siatką, w której oczka utykamy pojedyncze gałązki i łodyżki. Taką kratkę można wykonać samodzielnie w domu. Wystarczy dopasować ją rozmiarem do średnicy wazonu. To rozwiązanie sprawdza się szczególnie w przypadku szerokich i niskich naczyń.

Jak układać kwiaty w koszu?
W koszach najpiękniej prezentują się chyba "leżące" kompozycje. Do odpowiednio dużego kosza można wstawić niewielkie naczynie z wodą lub gąbkę. Jeśli kosz i bukiet są duże, nie powinniśmy ich raczej stawiać na stole – zwłaszcza, jeśli stół jest niewielki. Jest to jednak bardzo dobre rozwiązanie podczas większych uroczystości.

Jak układać kwiaty w gąbce?
Jeśli chcemy stworzyć efektowną kompozycję w gąbce florystycznej, powinniśmy sięgnąć raczej po kwiaty i gałązki o twardych, sztywnych łodyżkach. Delikatniejsze kwiaty można usztywnić za pomocą patyczków lub wykałaczek. Pamiętajmy, by podczas układania bukietu przestrzegać kilku ważnych reguł. Przede wszystkim kompozycja powinna wyglądać tak, jakby wszystkie kwiaty wyrastały z jednego miejsca – pojedyncze łodyżki nie powinny odstawać na różne strony. Jeśli chcemy, by bukiet dłużej zachował świeżość, zamaczamy gąbkę w wodzie i czekamy aż sama nią nasiąknie.

Jeśli pragniemy stworzyć piękną, efektowną kompozycję kwiatową, będziemy potrzebowali dużo wyobraźni, dobrego smaku i kreatywności :) Mam nadzieję, że zawarte powyżej wskazówki okażą się choć odrobinę pomocne i stworzycie niepowtarzalną ozdobę stołu :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz