sobota, 10 sierpnia 2013

Jak serwować wodę mineralną?


Co prawda fala upałów już za nami, do końca lata jednak daleko. Z pewnością czeka nas wiele ciepłych dni, podczas których będziemy raczyć się chłodnymi napojami. Nic jednak nie gasi pragnienia tak, jak lekko schłodzona woda mineralna. Dla wszystkich tych, którzy zastanawiają się jak ją podać – czy to na przyjęciu, czy na co dzień, przygotowałam garść porad i ciekawostek na temat eleganckiego serwowania tego napoju. Zapraszam do lektury :)

Woda mineralna w restauracji
W wysokiej klasy restauracjach różnego rodzaju wody mineralne przechowywane są podobnie jak wyśmienite wina – w miejscu ocienionym i suchym, wolnym od zapachów, które mogłyby zakłócić w jakiś sposób walory smakowe czystej wody. Pamiętajmy, że wodę mineralną można podać jedynie w szklanych butelkach – ustawianie plastikowych butelek na stole uważane jest za mało eleganckie. Kelnerzy otwierają butelkę wody mineralnej dopiero przy gościach. Woda powinna być schłodzona do temperatury około 10 stopni Celsjusza. Nieliczne gatunki wody mineralnej wymagają schłodzenia do niższej temperatury. Oczywiście można podać wodę z lodem, lód powinien jednak być wykonany z tej samej wody, którą podajemy na stół. W upalne dni butelkę z wodą można ustawić na stole w kubełku podobnym do kubełka na wino czy szampana. Trzeba jednak pamiętać, by etykiety na butelkach nie były zniszczone lub zabrudzone. 
Dlaczego w restauracjach do niemal każdego posiłku serwowana jest woda mineralna? Rozwiązanie tej zagadki jest proste: woda oczyszcza kubeczki smakowe i pozwala w pełni rozkoszować się smakiem wyszukanych potraw. Warto pamiętać o tym podczas organizowania wystawnych przyjęć, nie tylko latem. 

Dodatki do wody mineralnej
Podczas przyjęcia w ogrodzie lub na co dzień, gdy nie delektujemy się smakiem rzadkich odmian wód mineralnych, ale szukamy ochłody – możemy poeksperymentować z rozmaitymi dodatkami, które nadadzą zwykłej wodzie wyjątkowo orzeźwiający smak. Oto lista najczęściej serwowanych dodatków:
  • listki mięty 
  • plasterki cytryny 
  • plasterki limonki 
  • owoce sezonowe 
  • skórki owocowe, np. z cytryny, pomarańczy 
  • kostki lodu z zamrożonymi wewnątrz owocami, listkami mięty itp.
Karafki do wody mineralnej
O ile komponowanie rozmaitych orzeźwiających smaków z dodatków do wody ograniczone jest jedynie naszą fantazją, o tyle pewnych trudności może nastręczać samo podawanie wody mineralnej na stół. Jak poradzić sobie chociażby podczas garden party? Otóż bardzo pomocne mogą okazać się szklane dzbanki i specjalne karafki na wodę - tutaj jest ich cały wybór. Najpiękniej prezentują się chyba te przezroczyste, ponieważ wspaniale uwypuklają dekoracyjny aspekt dodatków do wody.

Powszechnie wiadomo, że powinniśmy wypijać około dwóch litrów wody dziennie. Na każdą spaloną kalorię powinien przypadać 1 ml wody – stąd właśnie wzięło się owe zalecenie. Latem, gdy chętniej sięgamy po chłodne napoje, estetyczne serwowanie wody mineralnej to ważna sprawa. Mam nadzieję, że powyższe wskazówki okażą się dla Was pomocne :) A czy Wy macie własne, sprawdzone pomysły w tej materii? Zapraszam do zostawiania komentarzy :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz