środa, 7 sierpnia 2013

Ikebana – japońska sztuka układania kwiatów


Dekoracja stołu lub domu daje ogromną satysfakcję. Czasem naprawdę niewiele potrzeba, by powstała piękna kompozycja kwiatowa lub roślinna – dlatego dzisiaj gorąco zachęcam Was do spróbowania swoich sił w układaniu ikebany. Ta japońska sztuka układania kwiatów jest łatwiejsza niż mogłoby się wydawać! Trzeba przestrzegać kilku prostych reguł, a poza tym wystarczy odrobina wyobraźni, nutka dobrego smaku i zmysł estetyczny, by powstało małe arcydzieło, które wprawi w zachwyt domowników i zaproszonych gości :)

Jak wiele rzeczy zapożyczonych z kultury Dalekiego Wschodu, ikebana opiera się na dążeniu do harmonijnego zestawienia poszczególnych elementów i poszukiwaniu duchowej równowagi. Wyróżnić można kilka szkół, jeśli chodzi o komponowanie ikebany, jednak ich wspólną cechą jest podział kompozycji na trzy najważniejsze punkty: niebo, człowiek i ziemia. Oto jak należy umiejscowić je w wazonie, w kenzanie lub gąbce:
  • niebo – to najwyższy, podstawowy punkt kompozycji; znajduje się u góry na środku; 
  • człowiek – to krótszy kwiat lub gałązka; znajduje się u boku kompozycji; jego wysokość powinna stanowić 2/3 (lub ¾) wysokości najwyższego kwiatu; 
  • ziemia – to najkrótszy element; znajduje się na dole kompozycji, po przeciwnej stronie niż średni element; jego wysokość powinna stanowić 1/3 (lub ½) wysokości najwyższego kwiatu. 
Bardzo przydatnym akcesorium do układania ikebany oraz innych kompozycji kwiatowych jest kenzan (szczotka) – do kupienia w kwiaciarniach i pracowniach florystycznych. Są to specjalne podstawki z wystającymi z nich igłami, na które nabijane są kwiaty, gałązki, liście i rozmaite inne dodatki. Im kenzan cięższy, tym lepszy. Taką szczotkę ustawiamy w naczyniu z wodą (aby była stabilniejsza, możemy przytwierdzić ją do podłoża na przykład plasteliną). Na rynku dostępne są kenzany o różnych kształtach: okrągłych, owalnych, kwadratowych, prostokątnych, w kształcie półksiężyca itp. Po ułożeniu kompozycji, kenzan łatwo zamaskować ozdobami, kamieniami, mchem lub innymi dodatkami. Aby stworzy ciekawą kompozycję w japońskim stylu, możecie również wykorzystać tradycyjne wazony.

Ikebana narodziła się najprawdopodobniej w XV wieku, a za jej twórcę uważany jest buddyjski mnich, Senkei Ikenobo. Inne źródła podają VI wiek jako datę powstania ikebany. Początkowo jej zadaniem było dekorowanie wnętrz buddyjskich świątyń. Współcześnie jest bardzo popularna, zwłaszcza w ascetycznych i minimalistycznych trendach aranżacyjnych. Jest ceniona za poszukiwanie linearnej harmonii kompozycji. W przypadku ikebany czasem najważniejsza jest reguła "mniej znaczy więcej". Z pewnością prostota tej sztuki układania kwiatów i innych elementów roślinnych pozwala na wydobycie ich naturalnego piękna.

Jak widać, ikebana nie jest trudną sztuką. Bez wątpienia warto spróbować stworzyć własną kompozycję opartą na powyższych zasadach. Sam kenzan daje wiele możliwości aranżacyjnych. Jeśli planujecie urządzić spotkanie w japońskim lub dalekowschodnim stylu, warto poeksperymentować z japońską sztuką układania kwiatów.


   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz