poniedziałek, 26 sierpnia 2013

Jak pięknie podać zapiekankę na stół?


Serwowanie zapiekanek na stół może nastręczać pewnych trudności. Podawanie już nałożonych na talerze porcji jest pewnym rozwiązaniem, jednak o wiele wygodniej byłoby spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi przy stole i ustawić na nim smakowite danie. To jest możliwe! Jak się okazuje, zapiekankę można podać na wiele sposobów, a każdy z nich jest estetyczny i elegancki, jak w przypadku mniej kłopotliwych dań. Poniżej znajdziecie kilka sprawdzonych porad na temat samych naczyń, jak również kryteriów, którymi warto się kierować podczas zakupów forem do zapiekania.

Piękne naczynia porcelanowe
Wśród naczyń do zapiekania najpiękniejsze są chyba te wykonane z porcelany. Wnoszą na stół odrobinę klasycznej elegancji, harmonijnie uzupełniają garnitur stołowy i podkreślają tradycyjny charakter aranżacji stołowych. Oczywiście bez trudu znajdziecie również nowoczesne formy do zapiekania albo takie, które swym ponadczasowym urokiem doskonale wkomponują się w każdy serwis obiadowy. Na rynku dostępne są zarówno śnieżnobiałe naczynia do zapiekania, jak również rozmaite ich wersje kolorystyczne czy pięknie zdobione formy w najróżniejszych kształtach. Co najważniejsze, jeśli są starannie wykonane i wykończone – nie musicie obawiać się, że stracą swoje walory estetyczne podczas częstego używania.

Eleganckie naczynia żaroodporne
Do niedawna naczynia żaroodporne były najczęściej używanymi formami do zapiekania. Są bardzo praktyczne: poręczne, łatwe w czyszczeniu i jednocześnie bardzo eleganckie. W naczyniach żaroodpornych najpiękniej prezentują się zapiekanki złożone z kilku warstw – widać wówczas wszystkie składniki tej potrawy. Naczynia żaroodporne pasują zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych nakryć stołowych, są bowiem chyba najbardziej "neutralne" ze wszystkich rodzajów naczyń do zapiekania. To, że są przezroczyste, nie odbiera im jednak walorów dekoracyjnych.

Talerze i inne akcesoria żeliwne
Wszelkie naczynia żeliwne mają wspaniałą zaletę – im dłużej i częściej je używamy, ich funkcjonalność wzrasta. Naczynia te doskonale utrzymują ciepło, dlatego świetnie nadają się do serwowania na stół potraw takich jak zapiekanki. Dodatkowo – są niebanalnym i nietypowym akcentem dekoracyjnym na naszym stole. Wprowadzają swobodny klimat i doskonale nadają się do aranżacji w wiejskim stylu. Nie jest to jednak regułą. Współcześnie na rynku można znaleźć bardzo eleganckie naczynia żeliwne, które nie tylko przetrwają próbę czasu, ale również będą cieszyły oko.

Czym kierować się podczas kupowania naczynia do zapiekania?
Wybór naczyń do zapiekania nie jest łatwy. Wiele zależy od naszego gustu, jednak istnieje kilka parametrów, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupów. Dobrze byłoby, gdybyście upewnili się, że naczynie do zapiekania można używać nie tylko w tradycyjnych piekarnikach, ale również w mikrofalówce. Najlepsze formy do zapiekania są na tyle wytrzymałe, że bez obaw można myć je w zmywarce, a nawet przechowywać w zamrażalniku.

Jak widać, istnieje wiele sposobów na eleganckie serwowanie zapiekanek. Na rynku dostępne są przepiękne naczynia porcelanowe do zapiekania, eleganckie formy żaroodporne i stylowe akcesoria żeliwne. Jeśli zatem pragniecie podjąć swoich gości smakowitą zapiekanką, nie musicie wstydzić się nieestetycznych, niepraktycznych i nieporęcznych elementów zastawy stołowej. Podanie zapiekanki to doskonały pomysł na spędzenie radosnych chwil w gronie najbliższych :)

1 komentarz:

  1. To naczynie do zapiekania V&B z pierwszego zdjęcia idealnie pasowałoby do mojej kuchni:) Piekne inspiracje i super porady!

    OdpowiedzUsuń