czwartek, 22 sierpnia 2013

Jak rozszyfrować etykietę na butelce wina?


Dobierając wino do posiłku posługujemy się nie tyle intuicją, co przede wszystkim etykietą zamieszczoną na butelce ze szlachetnym trunkiem. Czasem jednak niełatwo odczytać informacje na niej zawarte – niektóre określenia rozumie tylko wytrawny sommelier (specjalista w dziedzinie wiedzy o winach, degustator lub wykwalifikowany kelner serwujący te napoje). Aby łatwiej było Wam przygotować wystawny obiad lub uroczystą kolację, przygotowałam dla Was kilka wskazówek na temat rozszyfrowywania etykiet na butelkach z winem. Dzięki nim będziecie mogli wybrać idealny trunek do danej potrawy i zaskoczycie swoich gości wyrafinowanym gustem winiarskim :)

Z pewnością spotkaliście się z określeniem: bukiet wina. Jest to złożony, wielowarstwowy zapach, który powstaje podczas fermentacji i dojrzewania i który ewoluuje z wiekiem wina. Na bukiet składają się pojedyncze aromaty – zapachy owocowe i kwiatowe. Najpopularniejsze, najłatwiej wyczuwalne aromaty to: zapach czarnej porzeczki, wanilii, masła, miodu, miodu, pieprzu, aromat dymny, grzybowy, zapach orzecha laskowego, cytryny, moreli, truskawki, wiśni, ananasa i jabłka. Degustując wino warto zwrócić uwagę na jego bukiet. Bogate wina, o wyczuwalnych licznych aromatach, lepiej pasują do bardziej złożonych potraw. Wina o mniejszej aromatyczności, delikatniejsze, lepiej pasują do dań prostszych.

Inny termin odnoszący się do wina to jego rześkość. Najprościej rzecz ujmując, jest to wrażenie rześkości, jakie pozostaje po skosztowaniu szlachetnego trunku. Rześkość nadają aromaty. Na przykład wino o aromacie cytrynowo – mineralnym świetnie będzie pasowało do potraw z białych ryb czy sushi. Najczęściej wina rześkie są białe, z łatwo wyczuwalną nutką kwasowości. Warto pamiętać, że sól zawarta w serwowanych daniach neutralizuje wrażenie kwasowości. Ponadto wina rześkie dobrze komponują się z potrawami sycącymi, ponieważ odświeżają podniebienie.

Natomiast lepiej znanym określeniem dotyczącym wina jest jego słodycz. Doskonale wiecie, że wyróżniamy wina wytrawne, półwytrawne, półsłodkie i słodkie. Różnią się one między sobą przede wszystkim stopniem odczuwania obecności cukru resztkowego w winie. Sól również może uwypuklić słodycz wina, dlatego najczęściej serwuje się wina słodkie do słonych serów. Warto pamiętać także o tym, że do win słodkich najlepiej pasują rześkie desery.

Być może słyszeliście także o taniczności wina, czyli o wrażeniu cierpkości. Określenie to dotyczy przede wszystkim win czerwonych i wskazuje na zawartość tanin w trunku. Substancje te wiążą białka. Jeśli w spożywanej potrawie nie ma zbyt dużo protein, taniny będą absorbowały białka ze śliny – wywołując uczucie suchości i ściągnięcia błon śluzowych w ustach. Dlatego czerwone wina najlepiej nadają się do potraw mięsnych, wysokobiałkowych. Wina jędrne są taniczne w optymalnym stopniu.

Jeśli pragniemy w pełni delektować się winem, ważny jest również sposób w jaki je podamy. Kryształowe kieliszki wydobędą piękno szaty wina, natomiast fachowo zaprojektowany kształt czarek uwypukli głębię smaku i aromatu szlachetnych trunków. Warto zatem zadbać także o jakość zastawy stołowej, jeśli zależy nam na tym, by spotkanie przy stole było wyjątkowo uroczyste i wykwintne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz