niedziela, 1 grudnia 2013

Komponujemy stroik adwentowy

Czas przygotowań do Bożego Narodzenia czas zacząć! :) Dla wielu osób, nie tylko tych najmłodszych, Święta to najpiękniejszy okres w roku. Któż z nas nie lubi ciepłej, domowej atmosfery i radości z czasu spędzonego w gronie ukochanych osób? Dzisiaj przygotowałam dla Was kilka porad związanych z przedświąteczną tematyką. Znajdziecie tutaj garść informacji o tym, jak przygotować elegancki wieniec adwentowy, który przyozdobi Wasz stół aż do pierwszej gwiazdki :)

Historia wieńca adwentowego
Stroik adwentowy to tradycyjna ozdoba stołu w krajach ewangelickich. Jego historia sięga XIX wieku, kiedy to niemiecki nauczyciel i pastor pracujący w przytułku-szkole dla sierot wpadł na pomysł, by przyozdobić świetlicę i stworzyć nieco cieplejszą, bardziej domową atmosferę – na drewnianym kole o dwumetrowej średnicy zapalano codziennie o jedną świecę więcej aż do samej Wigilii. Z czasem zwyczaj zmodyfikowano – liczbę świec zmniejszono do czterech, które zapala się kolejno w każdą niedzielę Adwentu, a sam wieniec adwentowy przyozdabiano – najczęściej gałązkami jodłowymi.

Niektórzy dopatrują się korzeni stroika adwentowego w starogermańskich obyczajach. W środku zimy plemiona germańskie paliły ogniska w kręgach z listowia – miały one symbolizować słońce. Istnieje też pewne podobieństwo między stroikiem adwentowym a zapalaniem kolejnych świec na ośmioramiennym świeczniku podczas żydowskiego święta Chanuka.

Czym przyozdobić stroik?
Aby samodzielnie skomponować stroik adwentowy potrzebne będą cztery świece. Ich kolorystyka jest w zasadzie dowolna, jednak w rodzinach katolickich panuje zwyczaj, zgodnie z którym kolory świec odpowiadają barwie szat liturgicznych każdej niedzieli Adwentu (trzy fioletowe, jedna różowa). Popularne są także czerwone świece, które symbolizują radość z narodzin Jezusa. Sam wieniec można upleść z gałązek szlachetnych drzew iglastych, czyli ze świerku srebrzystego, jodły pospolitej, daglezji zielonej czy sosny zwyczajnej. Ich wadą jest jednak to, że gubią igły.

Alternatywą dla iglaków są szyszki, poinsecje, ostrokrzew, rozmaite plecione gałązki czy krążki oplecione rafią. Oczywiście ważne są również ozdoby. Tradycyjne to listki laurowe i mahoniowe, ale warto pamiętać również o laskach cynamonu, wanilii, goździkach i suszonych cytrusach, które nie tylko pięknie przyozdobią stroik, ale również sprawią, że będzie on pięknie pachniał :)

Wraz z początkiem Adwentu rozpoczyna się czas oczekiwania na Boże Narodzenie - w wielu domach jest to czas wyjątkowy, pełen wzruszeń, przygotowań i radości z tym związanej. Układanie i przyozdabianie stroika adwentowego z pewnością również przyniesie Wam wiele frajdy – zwłaszcza, jeśli zaangażujecie do tego wszystkich domowników :) Samodzielnie wykonana ozdoba stołu będzie codziennie aż do samego Bożego Narodzenia przypominała o radosnej zabawie w gronie najbliższych i o samych Świętach, na które każdy – i starszy, i młodszy, czeka z takim utęsknieniem :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz