czwartek, 23 czerwca 2016

W czym pić kawę?

Filiżanki do kawy ze spodkiem Villeroy&Boch
Kawa to napój, który pijemy niemal codziennie. Sposób jej podawania jest bardzo ważny jeśli chcemy by miała ona odpowiedni smak i aromat. Klasyczny kubek i filiżanka nie sprawdzają się w każdym przypadku. Przygotowując określoną odmianę kawy warto jest się zastanowić nad tym w czym ją podać aby móc w pełni skorzystać z jej wszystkich zalet.


Rodzaje naczyń do kawy

Istnieje bardzo duża liczba odmian naczyń, w których można podawać kawę. Kawę podaje się najczęściej w dużym kubku lub w filiżance, ale do niektórych jej rodzajów stosuje się również szklanki.

W czym podawać espresso?


Jeśli chodzi o filiżanki do kawy espresso, najlepiej sprawdzi się mała filiżanka nieprzekraczająca pojemnością 70 ml. Warto jest zadbać o to by taka filiżanka miała grube ścianki co jest bardzo ważne w kwestii jej wytrzymałości na wysoką temperaturę (jest to często kawa bez dodatków) oraz trzymania ciepła.

W czym podawać cappuccino?


Do podawania kawy cappuccino, stanowiącej połączenie espresso ze spienionym mlekiem, doskonale nadaje się filiżanka z grubej porcelany, o nieco większej pojemności (około 150 ml). Doskonałym pomysłem może być wybór filiżanki ze specjalnym rozszerzeniem u góry co pozwoli na utrzymanie dużej pianki z mleka.

Polecamy piękne, eleganckie filiżanki do kawy.

W czym podawać latte macchiato?

Tą kawę, a w zasadzie napój mleczny, którego składnikiem jest kawa, podaje się w wysokiej szklance posiadającej pojemność ok. 250 ml. Powinna to być szklanka z żaroodpornego szkła odporna na zarysowania oraz pęknięcia w związku z wlewaniem do niej gorącej kawy, z stylowym uszkiem na dole.

W czym podawać irish coffee?

Irisch coffee (kawę po irlandzku), czyli napój stanowiący połączenie kawy, whiskey, brązowego cukru oraz śmietany, podaje się w specjalnej szklance o grubych ściankach, na dużej nóżce. Powinna to być szklanka oo pojemności około 250 ml.

1 komentarz:

  1. Ja szczególnie lubię pić swoją poranną kawę w porcelanowej filiżance. Jeśli połączymy grubą porcelanę z podwójnym parzeniem to otrzymamy świetną kawę która jest długo ciepła co jest ważna mając rano dużo obowiązków. Ja swoją porcelanę kupiłam w http://www.caffegaleria.pl/oferta.html. Szczerze polecam, fajne promocje.

    OdpowiedzUsuń