czwartek, 7 lipca 2016

Zasady zachowania przy stole

Jak wiadomo zasad savoir vivre jest bardzo dużo dużo i niektóre z nich dotyczą zasad zachowania przy stole. Najważniejsze jest to, aby wiedzieć w jaki sposób należy układać komplet sztućców i w jaki sposób sposób należy zachowywać się przy stole.

Postawa przy stole


Jeżeli chodzi o postawę zgodną z savoir vivre to najważniejsze jest to aby siedzieć prosto,. nogi powinny być ułożone do siebie równolegle, jednak nie należy kurczowo trzymać razem.

Kolejną istotną kwestią jeżeli chodzi o pozycję przy stole jest zasada, aby nie podpierać łokci na stole, a sztućce odłożyć w momencie rozmowy. Wówczas unikniemy sytuacji wymachiwania nimi podczas niekontrolowanej gestykulacji.

Kwestie dotyczące sztućców


Podczas jedzenia najważniejsze jest to aby nóż był trzymany w prawej ręce, a widelec w lewej. Co bardzo istotne jeżeli chodzi o dobre zachowanie przy stole to fakt, że palec wskazujący nie powinien dotykać ani ostrza noża ani wybrzuszenia widelca.

Jeśli użyje się sztućców to nie powinno opierać się ich o obrus ani o brzeg talerza. Jest to spowodowane faktem, że można by było ubrudzić nakrycie od sosu czy też innego jedzenia. Pamiętajmy, aby łnie wkładać do ust całej łyżki, tylko jej koniec. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku, gdy mowa o widelcu czy też łyżeczce do kawy.

Jesli chwilowo mamy przerwę w jedzeniu, to należy sztućce skierować ku sobie mniej więcej na środku talerza, jeżeli natomiast mamy pusty talerz, choć nie skończyliśmy jeszcze jeść (odpoczywamy, chwilowo zajęliśmy się rozmową etc.) to sztućce krzyżujemy na środku talerza. Gdy sztućce zostaną ułożone równolegle do siebie i skierowane mniej więcej w lewą stronę to znaczy, że skończyliśmy jedzenie.

Oczywiście zasad dotyczących dobrego zachowania przy stole jest o wiele więcej, jednak to są te najważniejsze i najbardziej istotne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz