środa, 13 października 2010

Jesienne aranżacje stołoweJesień niesie ze sobą bogactwo warzyw, owoców, ale nie tylko. Wielu z nas kojarzy się z ciepłym światłem niżej położonego na niebie słońca, kolorowymi liśćmi w różnych odcieniach czerwieni, żółci i brązu oraz niepowtarzalną, charakterystyczną tylko dla tej pory roku atmosferą. Jednocześnie jesień obfituje w różnego rodzaju skarby, po które wystarczy się schylić w parku lub w ogrodzie. Dzięki nim wyczarujemy niezwykłą dekorację stołową i zbudujemy niezapomniany nastrój podczas każdego posiłku. Wystarczy więc wybrać się na spacer, a po powrocie do domu stworzyć jesienne stroiki, bukiety i ozdoby :)

Najważniejszym akcentem na jesiennym stole są motywy jednoznacznie kojarzące się z tą porą roku. Nie może więc zabraknąć kolorowego stroika wykonanego z darów jesieni albo rozrzuconych po całym stole kasztanów, żołędzi, jarzębiny czy orzechów. Taka dekoracja z całą pewnością podkreśli jesienną aranżację stołową. Stroik możemy wykonać z kolorowych liści, gałązek i suszek. Wspaniale będą wyglądały gałązki kasztanowca z kasztanami w pękniętych łupinkach. Całość można skomponować w jednym kolorze lub w całej gamie ciepłych barw z delikatnymi akcentami ciemnej zieleni. Świetnie będzie wyglądał czerwony stroik w zestawieniu z czerwonymi serwetkami na białym obrusie. Suszki można zafarbować na ciepły kolor.
   
Na jesienny stół najlepiej nadają się obrusy i bieżniki z motywami liści, kasztanów i wszelkiego rodzaju jesiennych skarbów. Jeśli nie mamy takiego nakrycia stołu, sprawdzi się również jednolity, utrzymany w ciepłej tonacji obrus lub serweta. Ponieważ jesienny stół często przytłacza niemalże swoim bogactwem, będzie pasowała również ażurowa serwetka – w beżowym lub brązowym kolorze. Jeśli chcecie jednak uniknąć takiego nadmiaru dekoracyjnego, wystarczy, że położycie na stół jednolity obrus, nawet biały. Zgodnie z najnowszymi trendami, wspaniale i jednocześnie bardzo nowocześnie będzie prezentował się jednobarwny obrus w kolorze ciemnej czekolady.

Na wyjątkowe okazje uniwersalną ozdobą są wszelkiego rodzaju świeczniki i bukiety. Ciepłą, jesienną atmosferę wspaniale podkreśli blask świec. Nada on również dekoracji odrobiny lekkości. Możecie użyć tradycyjnych świeczników, ale zdecydowanie lepiej będą wyglądały złote lub mosiężne niż chłodne, srebrne. Od tej reguły jest kilka wyjątków, ogólnie jednak komponowanie dekoracji z zimnych i ciepłych akcentów wymaga dużej ostrożności. Natomiast sam świecznik czy lampion można również przyozdobić zgodnie z aurą panującą na zewnątrz. Jeśli np. mamy delikatne, szklane lampiony, możemy okleić je czerwonymi liśćmi klonu lub innego drzewa. Zapalona wewnątrz świeczka będzie rzucała przyciemniony, czerwony blask, a sam lampion będzie wprost zachwycał oryginalnością! Jeśli chodzi o bukiety, najlepiej komponować je z jesiennych kwiatów, suszek lub kolorowych liści. Do tego można dodać źdźbła zbóż lub traw.

Jesienna zastawa stołowa również może mieć wyjątkowy charakter. Świetnie będą wyglądały wszelkie szklanki i misy w stylu secesyjnym. Jeżeli chodzi o kieliszki, nic chyba nie zastąpi szlachetnego piękna kryształowego, grubego szkła. Takie dodatki wspaniale wyglądają w towarzystwie świeżych owoców: winogrona, jabłek lub gruszek. Dekoracyjna patera z owocami sama w sobie może stanowić niebagatelny akcent zdobniczy na jesiennym stole. Dodatkowo pięknie ustawiona butelka z winem podkreśli szczególną, romantyczną atmosferę tej pory roku.
  
Na jesiennym stole sprawdzą się również dodatki utrzymane w analogicznej tonacji. Czasem wystarczy umieścić na stole serwetki w odpowiednich kolorach lub z nadrukiem w postaci liści, kasztanów czy orzechów. Wystarczą jednak gładkie - czerwone, żółte lub brązowe. Trzeba tylko umiejętnie dopasować je do obrusu i pozostałych dekoracji. Na gładkiej serwetce można dodatkowo ułożyć mały listek lub żołędzie czy inne dary późnego lata. Jesień niesie również wiele możliwości, jeżeli chodzi o ustawienie wizytówek przy nakryciach. Podstawki można wykonać z małych dyni, kasztanów lub napisać imiona i nazwiska na kolorowych listkach.
  
Jesienna aranżacja stołowa pozostawia nam dużą dowolność dekoratorską. Najważniejsze, abyśmy korzystali z bogactw tej pory roku oraz charakterystycznych akcentów kolorystycznych. Takie kompozycje z pewnością jednoznacznie będą kojarzyły się z jesienią i wprowadzą ciepły nastrój i atmosferę nostalgii za minionym latem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz