wtorek, 19 października 2010

Przyjęcie na HalloweenKultura Zachodu przenika do najdalszych zakątków świata, dlatego nie jest niczym dziwnym, że coraz popularniejsze staje się obchodzenie święta Halloween równolegle z Zaduszkami. Jest to wspaniała okazja do spotkań przy stole – w gronie rodziny i przyjaciół. Święto to swoją atmosferą i wesołym charakterem spodoba się również dzieciom. Musicie wiedzieć bowiem, że amerykańskie Halloween nie ma tak podniosłego, pełnego zadumy charakteru jak tradycyjne polskie Zaduszki i Dzień Wszystkich Świętych.

Przede wszystkim pamiętajcie, że Halloween towarzyszą dwie główne barwy – pomarańczowy i czarny. To właśnie w takiej kolorystyce powinniśmy nakryć i udekorować stół na nieformalne przyjęcie. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dołączyć pojedyncze akcenty innych barw, jednak powinny one zostać umiejętnie wkomponowane w czerń i barwę dyni – tak, by współtworzyć mroczny, straszny klimat :)

To właśnie dynie są drugim najważniejszym elementem Halloween, zaraz po tajemniczym nastroju panującym w listopadowe, deszczowe dni. Mogą one służyć jako dekoracje stołu same w sobie, jako doskonały pomysł na menu, ale również jako wspaniałe lampiony. Dynię wystarczy wydrążyć, wyciąć w niej oczy, nos i zęby przypominające razem czaszkę, a do środka włożyć świece lub podgrzewacze herbaciane. Lampiony można wykonać również na wiele innych sposobów, albo kupić gotowe – np. ozdabiane motywami przypominającymi pajęczyny. Oświetlenie jest bardzo ważne przy okazji Halloween. To ono buduje mroczny nastrój, dlatego światło powinno być przyciemnione, a najlepiej występować tylko w postaci płomieni świec.

Obecnie w wielu sklepach można już kupić specjalne dodatki i zastawę stołową przeznaczoną specjalnie na Halloween. Znajdziemy więc jednorazowe lub plastikowe talerzyki z nadrukowanymi dyniami, duchami, czarownicami i kotami. Możemy kupić również kielichy przypominające naczynia wprost ze strasznych zamczysk i lochów. Istnieją nawet specjalne sztućce i kubeczki na tą okazję. Jeśli nie znajdziecie niczego podobnego, wystarczą czarne naczynia. Sami możecie natomiast wykonać do nich ozdoby. Wspaniałym pomysłem jest naklejenie napisu TRUCIZNA na butelkę oraz symbolu czaszki ze skrzyżowanymi piszczelami na kubkach i szklankach :) Efekt murowany!

Warto pomyśleć o dodatkach takich jak serwetki, tace i oczywiście obrus. Każdy z tych elementów nakrycia stołu możemy kupić w wersji specjalnie na Halloween. Na serwetkach i obrusach czasem wydrukowane są pająki z pajęczynami, albo duchy. Poza tymi pomysłami, spróbujcie jednak wykonać jakieś ozdoby własnoręcznie, np. na stole porozrzucajcie włochate pająki – zabawki, świecznik owińcie nicią przypominającą pajęczynę, a wizytówki przy talerzu zróbcie z maleńkich dyń służących jako podstawki dla wbitych na szpilkach karteczek.

Oczywiście nie może zabraknąć menu na Halloween – im bardziej obrzydliwie wygląda, tym lepiej :) Można również poprosić gości o przygotowanie tematycznych przebrań – np. aby stawili się w kostiumach jako duchy lub wiedźmy :) Z tego chociażby względu Halloween to doskonała okazja do zorganizowania Kinder Party.

Pamiętajcie, że święto Halloween wiąże się przede wszystkim z zabawą. Nie każdemu może podobać się taki sposób spędzania Święta Zmarłych, ostrożnie więc ułóżcie listę gości, a każdy kto zdecyduje się przyjść na przyjęcie Halloween niech zrobi wszystko, by mroczna atmosfera tego święta stała się okazją do wesołej zabawy i śmiechu. W Halloween o to właśnie chodzi ;-)


2 komentarze:

  1. Piękne :)) Uwielbiam ozdoby na halloween :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dekoracje numer 2,3 i 5 najbardziej mi się podobają;)

    Pozdrawiam:))

    OdpowiedzUsuń