czwartek, 7 października 2010

Sztuka układania serwetek


We współczesnych trendach dekoracji stołowych dużą wagę przykłada się do prostoty aranżacji. Zbytnie nagromadzenie detali wprowadza bowiem chaos dekoracyjny. Kiedy więc chcielibyście urządzić stół ze smakiem, poświęćcie sporo uwagi podstawowym elementom nakrycia stołu – dzięki nim będziecie mogli wyczarować wspaniały nastrój i pochwalić się swoimi zmysłem estetycznym. Czasem wystarczy, że zatroszczycie się o taki drobny akcent, jakim są serwetki. Niekiedy to właśnie one decydują o wyglądzie stołu i atmosferze panującej podczas spotkania.

Standardowe ułożenie serwetek polega na dyskretnym umieszczeniu ich po lewej stronie nakrycia. Najczęściej są złożone wtedy po przekątnej, w trójkąt. Najlepiej wyglądają kiedy rożek tego trójkąta skierowany jest na zewnątrz. Serwetki są wprost niezbędne podczas odświętnych przyjęć i wyjątkowych okazji, dlatego nie powinniście obawiać się, że ułożenie ich na stole jest staromodne. Prawdą jest natomiast, że układanie serwetek ma wielowiekową tradycję, dlatego w rzeczywistości – ilu gospodarzy, tyle sposobów ich składania :)

Ciekawym, a jednocześnie bardzo eleganckim sposobem na dołożenie serwetek do nakrycia są specjalne obrączki, które umożliwiają zwinięcie tych stołowych dodatków w rulonik i umieszczenie po lewej stronie nakrycia. Takie obrączki można kupić w wielu sklepach. Najbardziej popularne były w drugiej połowie XIX wieku, wtedy też wykonywano je z szlachetnych materiałów: srebra czy kości słoniowej. Często są one naprawdę bardzo piękne – perfekcyjnie wyrzeźbione lub bogato zdobione. Wspaniale wyglądają w nich romantyczne serwetki w drobne kwiaty, ale nawet te zupełnie proste i gładkie będą prezentowały się nadzwyczaj wytwornie.


Czasem można spotkać również sztućce zawinięte w serwetkę, najczęściej białą lub jednobarwną. Nie jest to jednak zwyczajne „zawinięcie”. Najczęstszym sposobem jest ułożenie „koperty”, w której umieszcza się nóż i widelec lub widelec i łyżkę. Jest to sposób na dekorację raczej na nieformalne spotkania, mimo że ma to swój urok. Kojarzy się w szczególności z kuchnią włoską.

Prawdziwa sztuka składania serwetek opiera się jednak na zasadach orgiami. Tak, nie przesłyszeliście się! Fantazyjne kwiaty, gwiazdy – to tylko niektóre przykłady składania serwetek. Pamiętajcie, że najlepiej nadają się do tego serwetki lniane lub bawełniane, ponieważ nie są one śliskie i fakturą przypominają nieco papier. Wykrochmalony i wyprasowany materiał nie sprawia problemów przy zaginaniu i formowaniu kształtów.  Najbardziej znane orgiami wykorzystywane w dekoracji stołu to tulipan, róża i rakieta. Nie są one zbyt skomplikowane, a efekt jest wprost oszałamiający! Nie ma w tej materii żadnych ograniczeń. Wymyślono nawet ułożenie serwetki w głowę króliczka na Wielkanocny stół!

Pamiętajcie również, że wszelkie zasady są po to, by je łamać! ;) Niekoniecznie więc trzeba układać serwetki po lewej stronie nakrycia. Najciekawsze pomysły zaowocowały umieszczaniem serwetek w kieliszkach czy na talerzach. Osobiście jednak uważam, że jest to odrobinę ekstrawagancki sposób – mimo że zabawny i piękny. Nie spotkacie raczej tak ułożonych serwetek w eleganckich restauracjach. Dlatego też proponowałabym taką dekorację na romantyczną kolację przygotowaną dla ukochanej osoby, kiedy zależy nam na wywołaniu radosnego uśmiechu na Jej lub Jego twarzy.

Osobną „dziedziną” są natomiast serwetki papierowe. Są bardziej popularne niż te z materiału – pewnie i w waszej kuchni znajdzie się serwetnik z białymi lub kolorowymi serwetkami. Można je układać w tęczowe wachlarze i na wiele innych sposobów. Natomiast tradycyjne serwetki, ale jednorazowe często same w sobie stanowią ozdobę ze względu na kolorowe nadruki. Z gładkich również można układać orgiami.

Serwetki można układać na wiele sposobów. Podobnie jak samo dekorowanie stołu – jest to sztuka i wymaga kunsztu, dobrego smaku i odrobiny talentu :) Przy odrobinie fantazji można wyczarować zdumiewające figury i piękne kompozycje. Z pewnością będą one zauważone i docenione przez naszych bliskich i gości!

Polecam Wam zajrzeć tutaj: http://www.napkinfoldingguide.com/  - znajdziecie tu wiele sposobów składania serwetek, pokazanych obrazowo krok po kroku :)

1 komentarz:

  1. http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=1797253

    dzisiaj znalazlem zaje.... i tanie obrusy a ich jakos jest naprawde super sam chyba sobie taki sprawie;P

    OdpowiedzUsuń