wtorek, 28 września 2010

Gra światła i cieni na stole


Posiłkom powinna towarzyszyć wyjątkowa atmosfera. Na pewno wiecie jak ważna jest to sprawa, jeżeli zależy nam na miłym wieczorze z bliską osobą albo wesołym obiedzie w gronie rodziny. Wiecie również, że sama dekoracja stołu nie zapewni mile spędzonego czasu. Jednak poza uzbrojeniem domowników i gości w dobry humor, możemy stworzyć również niepowtarzalny klimat dzięki odpowiedniemu oświetleniu stołu, przy którym biesiadujemy. Podzielę się z wami kilkoma spostrzeżeniami, które przydadzą się zarówno na co dzień, jak i na wyjątkowe okazje.

Stół, przy którym spożywamy posiłki, znajduje się najczęściej w kuchni lub jadalni. Pomieszczenia te zwykle mają swoje własne, górne oświetlenie. Sami przyznacie jednak, że nie jest ono szczególnie interesujące. Projektanci wnętrz radzą, by umieścić górne oświetlenie bezpośrednio nad stołem. Ważne jest jednak przy tym, by zachować pewne zasady – wtedy każda lampa czy żyrandol będą dawały niepowtarzalne efekty i niezawodnie wprowadzą wyjątkowy nastrój podczas każdego posiłku.

Dobierając oświetlenie nad stół, musimy wziąć pod uwagę meble i układ pomieszczenia. Jeżeli w jadalni mamy raczej niskie meble, a jednocześnie jest ona na tyle mała, że przydałoby się jej odrobinę przestronności, najlepszym rozwiązaniem zdaje się być żyrandol zawieszony nad stołem, oświetlający również sufit. W takim wypadku stół powinien być ustawiony w centralnym punkcie pomieszczenia. Natomiast drugim sposobem jest umieszczenie wiszącej lampy – lub nawet kilku, bezpośrednio nad blatem. Kierują one strumień światła tylko na blat stołu. Ale uwaga! Takie rozwiązanie najlepsze jest w przypadku przestronnych, rozbudowanych pomieszczeń. W przeciwnym razie, w ciasnej jadalni czy kuchni, przyciemnione oświetlenie sufitu i ścian wywoła raczej przytłaczający efekt. Oczywiście można uzupełnić oświetlenie o stojące lampy, jednak nie każda kuchnia czy jadalnia pełni również funkcje salonu lub pokoju wypoczynkowego.

Kiedy już ustalimy sposób oświetlenia, należy odpowiednio dobrać żyrandol lub lampę wiszącą. Na rynku dostępne są tysiące modeli, które dopasujemy z łatwością do każdego trendu w aranżacji wnętrz. Jednak musicie pamiętać, że światło nie powinno razić w oczy, by pięknie podkreślało kolory pomieszczenia, a najlepiej – by można było regulować natężenie światła. Wtedy będziemy mieli wiele możliwości budowania nastroju. W przypadku lamp wiszących, dodatkowym atutem jest również regulowanie wysokości zawieszenia. Główną zasadą jest to, by podczas posiłku lampa zawieszona była poniżej linii wzroku stojącej osoby. Dzięki regulowanej wysokości, będziemy mogli po skończonym posiłku rozjaśnić pomieszczenie, rezygnując z ciepłych barw towarzyszących np. nastrojowej kolacji.

Najbardziej tradycyjnym i jednocześnie najbardziej nastrojowym sposobem oświetlania stołu są jednak wszelkiego rodzaju świece i świeczniki. Możemy kupić tak wiele ich odmian i rodzajów, że będą pasowały na każdą okazję. Pamiętajcie, by wysoki świecznik nie zasłaniał jednak rozmówców przy stole. Ciężki, duży świecznik i wysokie świece najlepiej nadają się do kolacji dla dwojga, kiedy para siedzi obok siebie. Czasem wystarczy natomiast zupełnie skromny akcent – w postaci jednej lub kilku grubych, niskich świec, nierzadko ciekawie zdobionych lub rzeźbionych.

Osobną sprawą są lampiony i lampioniki, do których można używać podgrzewaczy. Można spotkać duże, kolorowe lampiony przywodzące na myśl chińskie lub hinduskie ozdoby podczas egzotycznych świąt, jednak polecałabym je raczej do ogrodu. Natomiast wprost niezastąpione są wszelkiego rodzaju ozdobne podstawki na wkłady – podgrzewacze. Można z nich wyczarować niesamowite dekoracje stołowe. Podgrzewacze często dostępne są w wersjach zapachowych, co dodatkowo wprowadzi miły nastrój. Również pływające  świece umieszczone w naczyniu z wodą i np. z płatkami kwiatów, wprowadzą czarodziejską atmosferę oraz lekkość i świeżość na stole.

Żywy ogień – świece i lampiony to sposób oświetlenia naznaczony wielowiekowymi tradycjami. Ponieważ ogień zawsze miał mistyczny charakter, kojarzony z ogniskiem domowym, tego typu dodatki oświetleniowe zagwarantują szczególnie intymną atmosferę, ale również zapewnią ponadczasową elegancję naszemu stołowi.

Bez względu na wasz wybór oświetlenia, z pewnością będzie ono budowało bardzo ważną część życia domowego. Dlatego warto poświęcić temu zagadnieniu trochę uwagi i zadbać o to, by klimat towarzyszący posiłkom wywoływał uśmiech i miłe wspomnienia na twarzach domowników i gości.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz