czwartek, 9 września 2010

Trendy w aranżacjach stołowych: stół nowoczesny - stół klasyczny

STÓŁ NOWOCZESNY

 Z pewnością często zadajecie sobie pytanie, jak powinien wyglądać nasz stół, jeżeli chcemy utrzymać  wystrój kuchni lub jadalni w nowoczesnym stylu. Czasem też pragniemy, by do naszego zadbanego domu czy mieszkania – miejsca, w którym spędzamy znaczną część naszego życia, wprowadzić nutę świeżości, a jednocześnie nadążać za najnowszymi trendami mody. Również aranżacje stołowe przechodzą ewolucję, zmieniają się nie tylko na przestrzeni roku, ale również dekad.  Postaram się przedstawić wam najnowsze trendy w aranżacjach stołu, aby również w kuchni czy jadalni zagościła u was nowoczesność i najnowsze rozwiązania designerskie.

Głównym nurtem w nowoczesnych dekoracjach stołu jest minimalizm. Oszczędność formy, ograniczenie zbędnych detali i prostota to najważniejsze wyznaczniki tego trendu. Zwykle na takim stole dominuje jeden akcent dekoracyjny. Jeżeli na przykład stół dekorują kwiaty, jest to jeden ich rodzaj. Szczególnie popularne są najprostsze rośliny, chociażby tulipany wiosną. Ważne jest, by były one jak najmniej „barokowe”, czyli misterne i skomplikowane. Stokrotki, słoneczniki, gałązki drzew owocowych czy lilie – wszystkie te rośliny zachwycają prostotą, a jednocześnie wprowadzają wyrazisty akcent na stół i powiew świeżości.

Minimalizm przejawia się również w kolorystyce. Najczęściej dominuje jeden – góra dwa kolory. Dlatego ważne jest, by wasza zastawa, obrus i dekoracje były dopasowane również pod tym względem. Wszelkiego rodzaju zbytek, chaos dekoracyjny, nie są atrakcyjne według współczesnych kanonów. Ogromną popularnością cieszy się kolorystyka utrzymana w tonie chłodnej elegancji. Odnosi się to zwłaszcza do najbardziej oficjalnych przyjęć, obiadów czy kolacji. Poza jednolitym kolorem, istotne są również elementy z połyskliwej stali nierdzewnej czy przezroczystego szkła. Wszystko to nadaje dekoracji świeży wygląd i ożywia wystrój. Metal i szkło są również istotne z punktu widzenia modernistycznych tendencji w wystroju stołu. Wprowadzają one futurystyczną nutę. Pamiętajcie więc, by na waszym stole znalazły się jakieś elementy dekoracyjne z tych kategorii wzorniczych.
  
Zgodnie z najnowszymi trendami dekoratorskimi, które nie są tylko przelotną modą, ale trwałym nurtem na przestrzeni ostatnich kilku lat – ogromną popularnością cieszy się asymetria na stole. Jest to widoczne również w przypadku zastawy stołowej. Ponadto na nowoczesnym stole panuje wrażenie delikatnej niedbałości. Uważajcie jednak! Ta niedbałość aranżowana jest celowo i nie ma nic wspólnego z nieporządkiem! Sztućce, zastawa i dekoracje muszą znajdować się na swoim miejscu, zgodnie z obowiązującymi normami w układaniu nakrycia stołowego – wynikają one z nieśmiertelnego Savoir Vivre’u. Nuta niedbałości wynika tutaj raczej właśnie z asymetrii i nieszablonowych rozwiązań niż rzeczywistego nieprzykładania wagi do wyglądu stołu. Dzięki tym trendom, nowoczesne stoły zachwycają nie tylko prostotą, ale i wrażeniem przyjaznego traktowania biesiadników. Taki swobodny ton sprawia, że czujemy przy stole, że to on urządzony jest dla nas, natomiast my nie musimy sztywno podporządkowywać się narzuconym tradycjami normom i zasadom.
  
Na nowoczesnym stole mile widziana jest również nuta awangardy, a nawet geometrii. Jest to szczególnie widoczne w przypadku zastawy stołowej. Od kilku lata bardzo popularne są chociażby kwadratowe nakrycia – talerze, miseczki itp. Ten nurt dekoratorski powoli wpisuje się już w szczególną odmianę nowoczesnej klasyki. Jeżeli macie więc taki komplet zastawy stołowej, postarajcie się więc, aby pozostałe elementy, jak choćby obrus czy sztućce odpowiadały temu trendowi – przede wszystkim prostota!
  
Bardzo istotnym rysem współczesnej sztuki dekoratorskiej stołu jest również inspiracja naturą, szczególnie widoczna w mniej zobowiązujących, codziennych i nieoficjalnych aranżacjach stołowych. Wystarczy, że zamiast tradycyjnego obrusu, na stole umieścimy bambusowe maty – mamy gotowy nowoczesny akcent! Jeżeli połączymy to z jednokolorową stylistyką – efekt murowany! Aby stół był bardziej przyjazny, a jednocześnie oryginalny, ciekawym rozwiązaniem są również naturalne dekoracje – kwiaty, rośliny, owoce, warzywa czy nawet kamienie i muszle. Nawet zastawy stołowe często inspirowane są naturalnymi, organicznymi akcentami. Przykładem mogą być patery, podstawki, tacki czy misy w kształcie liścia.

 Jeżeli chcecie, by wasz stół był nie tylko piękny, ale również nowoczesny, pamiętajcie o tych kilku prostych zasadach. Postawcie na prostotę i naturalność. Na bardziej uroczyste okazje na pewno sprawdzi się chłodna elegancja. Nic więcej nie potrzeba, by stół reprezentował najnowsze trendy, nie wspominając o tym, jak ogromny urok wniesie do pomieszczenia :)

STÓŁ KLASYCZNY

Nic tak wspaniale nie wygląda na stole, jak klasycznie piękna porcelana stołowa i urokliwy charakter wystroju. Tradycja nakrywania stołów jest bardzo długa i mimo zmian zachodzących przez lata, pewne trendy są po prostu nieśmiertelne :) Klasyczna aranżacja stołu to idealne rozwiązanie na ważną uroczystość czy odświętny obiad. Nieprzemijająca wartość takich dekoracji sprawia, że w każdym domu niezbędne są klasyczna zastawa, piękne sztućce i biały obrus. Z pewnością taki styl dekoracyjny spodoba się nie tylko osobom przywiązującym wagę do tradycyjnych wartości, ale każdemu wielbicielowi piękna i klasycznej elegancji.

Jeżeli pragniecie urządzić taki właśnie klasycznie utrzymany stół, niezbędny okaże się tradycyjny biały obrus. Wyprasowany i wykrochmalony sprawdzi się niemal podczas każdej uroczystości i eleganckiego przyjęcia czy rodzinnego spotkania. Mimo że klasyczna dekoracja stołu dopuszcza inne możliwości, jak choćby obrus bordowy czy ciemnoniebieski, a nawet zdobiony drobnymi różyczkami, śnieżnobiałe nakrycie wpisało się w kanony dekoracyjne i jednoznacznie kojarzy się z elegancją i wytwornością. A ponieważ jest to tak ważny element klasycznego stołu, pamiętajcie, że pod żadnym pozorem nie może być brudny czy używany! Powinien zachwycać idealną czystością.

Klasyczna zastawa stołowa często znajduje ważne miejsce w naszym domu, zwykle bowiem przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Biała, zazwyczaj zdobiona dyskretnym motywem kwiatowym lub złoceniami, cieszy się jednak dużą popularnością i jest dostępna w każdym niemal sklepie. Najczęściej takiej zastawy używamy „na wyjątkowe okazje”. Wykonana jest z wysokiej klasy porcelany i to również świadczy o jej ponadczasowym charakterze.

Ważnym elementem klasycznej dekoracji stołowej są również sztućce – często srebrne, delikatnie lub misternie zdobione. Takie rodzinne srebra również przekazywane są z pokolenia no pokolenie i nierzadko pamiętają jeszcze czasy naszych pradziadków. Czyszczenie sreber jest również przedświąteczną tradycją w wielu domach.

Bardzo często klasycznie nakryty stół ma nieco romantyczny charakter. Jest bardzo kobiecy, wspaniale nadaje się więc na wszelkiego rodzaju spotkania przy herbacie czy kawie. Bardzo często taki wystrój preferowany jest również w dobrej klasy restauracjach, sprzyja bowiem spotkaniom i spożywaniu posiłków w atmosferze stonowanej elegancji. Klasyczny, srebrny lub złoty świecznik z pewnością wprowadzi do takiej dekoracji nutę intymnej atmosfery i romantycznego nastroju.

Jeżeli chodzi o dekoracje kwiatowe w przypadku klasycznego nakrycia, polecałabym róże. W zależności od charakteru spotkania czy uroczystości, mogą być czerwone, różowe czy herbaciane. Z pewnością jednak jest to taki rodzaj kwiatów, który chyba każdego, nie tylko wielbiciela klasycznej elegancji, zachwyci swoim urokiem i wytwornym charakterem.

Klasyczna dekoracja stołu z pewnością powinna być znana każdemu kto docenia tradycyjne piękno i elegancję. Myślę, że informacje te będą wam przydatne – często zdarza się bowiem, że na niektóre okazje po prostu nie wypada urządzić stołu inaczej. I chyba słusznie, taki rys tradycji i pewien kanon dekoracyjny sprawiają bowiem, że spotkanie lub przyjęcie może nabrać naprawdę wyjątkowego charakteru :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz