środa, 1 września 2010

Jak serwować alkohole?


Odpowiednie podanie alkoholu to element stołowego savoir vivre’u. Doskonale wiecie, że większości uroczystości i przyjęciom towarzyszy alkohol, choćby w małych ilościach. Sztuką jest odpowiednio serwować trunki. Możemy spotkać ogromną różnorodność i wiele odmian szlachetnych trunków – każdy z nich trzeba podać na inny sposób. Ważne jest również samo ustawienie kieliszków na stole. Przedstawię wam kilka sposobów podpatrzonych w najlepszych restauracjach.

Eleganckie przyjęcie często rozpoczyna się aperitifem. Najczęściej podajemy wytrawne wino, wytrawną lub półwytrawną sherry, gin z tonikiem, szampan lub wino musujące. Do aperitifu używa się specjalnych kieliszków, najczęściej też do trunków dodaje się kilka kostek lodu. Zgodnie z francuskim zwyczajem, do wytrawnego wina podaje się szklankę wody.  Najważniejszą zasadą jaką musicie się kierować podczas podawania aperitifu jest to, że taki wstęp do przyjęcia czy biesiadowania odbywa się w innym pokoju i koniecznie nie przy stole! Poza tym trunki podawane jako aperitif nie powinny pojawić się później na stole, nawet do deseru. Aperitif służy temu, żeby zająć gości przed podaniem posiłku, pobudzić ich apetyt. Pamiętajcie jednak, że może on trwać maksymalnie 15 do 20 minut.

Jeżeli chodzi o kolejność podawania trunków, musicie pamiętać o kilku ogólnych zasadach. Przede wszystkim najpierw podajemy wino białe, potem czerwone, wytrawne przed słodkim. Bardzo dużą gafą jest również podanie szampana pomiędzy winami! Zawsze należy podać go jako pierwszy trunek lub po winie. W złym tonie jest również wznoszenie toastu kieliszkiem wódki – zawsze robimy to przy pomocy szampana lub wina!

Jeżeli chodzi o ustawienie kieliszków na stole, musicie pamiętać o tym, że biesiadny savoir vivre nakazuje chwytanie ich prawą dłonią – dlatego też powinny one być ustawione po prawej stronie nakrycia, tuż nad czubkiem noża lub po prawej stronie głównego talerza. Ich kolejność dyktowana jest kolejnością użycia i zależy od tego, jaki alkohol serwujemy do danej potrawy. Należy również pamiętać, że do każdego kolejnego napoju dodajemy czysty kieliszek. Trzeba również umiejętnie dobrać ich kształty do poszczególnych alkoholi. Kieliszki są pięknym elementem dekoracyjnym stołu, dołóżcie więc wszelkich starań, by były ustawione estetycznie i z klasą!

Osobno powinniśmy ustawić  szklankę z wodą mineralną. Kieliszek do wódki, którą podajemy na początku przy przystawkach, powinien stać pierwszy od prawej. W dalszej kolejności jest miejsce dla kieliszka do białego wina, a następnie do czerwonego. Ostatnią pozycję zajmuje kieliszek do szampana lub do wina deserowego. Ważna rada dla tych, którzy szykują przyjęcie przy małym stoliku – czasem dopuszczalne jest ustawienie dwóch rzędów kieliszków!

Powinniście również zadbać o to, by do każdego alkoholu dobrano odpowiedni kieliszek. Pamiętajcie więc, że szampan podajemy w wysokich szampankach, tzw. tutkach. Odpowiedni w przypadku szampana i wina musującego jest również szeroki i płaski kieliszek. Natomiast do wina białego podajemy smukły kieliszek na wysokiej nóżce. Kieliszek na niższej nóżce jest odpowiedni do czerwonego wina. Najlepiej, aby były one przezroczyste, by można było podziwiać kolor wina. Kieliszek do białego wina napełniamy najwyżej do połowy, a do czerwonego maksymalnie w 1/3. Jest to szczególnie ważne z tego względu, że dopiero wtedy można w pełni rozkoszować się aromatem wina. Wódkę i likier serwujemy w małych kieliszkach. Koniak, który powinno się raczej wąchać i smakować niż pić – w kieliszkach bombkach z małym otworem, napełnionych zaledwie odrobinę. Whisky i gin podaje się w niskich szklankach o grubym dnie, który podkreśla wygląd i dodatki, np. kostki lodu. Koktajle podaje się w wysokich szklankach, ale dozwolona jest tu pewna dowolność – wszystko zależy od receptury i rodzaju drinka. Natomiast piwo może być podane w specjalnych, wysokich szklankach, tzw. pokalach lub w pokalach na nóżce, rzadziej w kuflach, które uznawane są za mało eleganckie.

Musicie również pamiętać, że do poszczególnych potraw obowiązują pewne zasady, co do serwowania alkoholu. I tak czerwone wytrawne wino podajemy do drobiu, dziczyzny, wołowiny i baraniny. Białe wino najlepiej pasuje do ryb, dań z jaj, owoców morza i cielęciny. Natomiast wino deserowe lub szampan podajemy do deserów. Szampan wyjątkowo dobrze komponuje się również z kawiorem. Likier i koniak serwujemy do kawy, po skończonym posiłku. Pamiętajcie również o tym, że do niektórych potraw nie powinno się podawać alkoholu, szczególnie win. Chodzi mianowicie o sosy śmietanowe, sałaty z sosem na bazie octu, czekoladki i cierpkie owoce.

Mimo że alkohole towarzyszą większości przyjęć i uczt od najdawniejszych czasów, niezależnie od kultury, nie należy namawiać nikogo do ich spożywania. Jest to uważane za zachowanie w bardzo złym tonie. Ktoś może nie gustować w mocnych trunkach, może mieć problemy ze zdrowiem, powinniśmy więc bez zbędnych pytań uszanować jego wolę. Pamiętajmy również, że spotkania przy alkoholu mają również przede wszystkim służyć miłemu, niekiedy uroczystemu spędzaniu czasu – celebrujmy więc spożywanie tych szlachetnych trunków z klasą i w elegancki sposób :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz