piątek, 17 września 2010

Stół przyjazny dla maluchów

Jeżeli macie dzieci, często pewnie zadajecie sobie pytanie, w jaki sposób zapewnić swoim pociechom bezpieczeństwo i wygodę – również przy stole. To bardzo ważne zagadnienie, nie trudno bowiem o to, by nasze niezwykle żywe i ciekawe wszystkiego maluchy nieopatrznie zraniły się czy coś zepsuły. Współcześnie dostępna jest również specjalna zastawa stołowa dla dzieci, która gwarantuje, że jedzenie będzie dla malucha radością i przyjemnością.

Maleńkie dzieci muszą nauczyć się korzystać ze sztućców, talerzyków i kubeczków. Wbrew pozorom, to niełatwe zadanie. Kiedy odstawimy maluchowi butelkę z mlekiem i wprowadzimy do jego diety również zupki, przeciery i kaszki, najlepiej zaopatrzyć się w łyżeczki przeznaczone specjalnie dla najmłodszych. Najczęściej wykonane one są z plastiku – oczywiście atestowanego, i mają radosne kolory, które spodobają się maluchowi. Powinna ona być raczej płaska – głęboka może sprawiać trudność dziecku przy nabieraniu przecieru czy kaszki. Plastikową łyżeczką dziecko nie skaleczy swoich dziąseł, jest ona również bardzo lekka i wyprofilowana – a tym samym łatwa do uchwycenia małą dłonią. W późniejszym wieku przydadzą się również specjalne widelczyki i noże, a dla nieco starszych dzieci również metalowe sztućce w wersji mini.

Osobną sprawą są miseczki i talerzyki dla małych dzieci. Przede wszystkim musicie pamiętać, że najlepsze do nauki samodzielnego jedzenia będą naczynia wykonane z plastiku lub melaminy. Z pewnością nie stłuką się tak łatwo jak te porcelanowe – nie pokaleczą więc malca. Kolorowe talerzyki z postaciami z bajek zainteresują największego nawet niejadka. Niektóre miseczki i talerzyki mają antypoślizgowe denka lub przyssawki. Dzięki nim naczynia nie spadną ze stołu, są również na tyle stabilne, że dziecko nie ściągnie ich samodzielnie z żadnego blatu kuchennego. Ponieważ dziecięce posiłki powinny mieć odpowiednią temperaturę, idealnym rozwiązaniem są wszelkiego rodzaju termo – naczynia. Sprawiają one, że posiłek na długo zachowa swoje ciepło. Sami najlepiej wiecie jak wasze maleństwa potrafią grymasić przy jedzeniu :)

Równie ważna jest nauka picia z kubeczka. Pierwszym etapem odzwyczajania od butelki ze smoczkiem powinien być tzw. kubek niekapek. Od tradycyjnego różni się zabudowanym otworem i specjalnym ustnikiem do picia. Jak sama nazwa wskazuje – dzięki takiemu kubeczkowi malec nie rozleje herbatki czy soczku. Kiedy dziecko opanuje już umiejętność picia z niekapka, powinniśmy zaproponować mu kubeczek z dwoma uchwytami. Dziecku dużo łatwiej będzie go utrzymać w malutkich rączkach.

Dodatkowym ułatwieniem - i jednocześnie sposobem na zapewnienie dziecku bezpieczeństwa przy stole, jest sadzanie dziecka na specjalnym krzesełku dla maluchów. Ponieważ ma ono wysokie nogi (niczym stołek barowy), dziecko będzie widziało nas przy stole, a nam będzie łatwiej je karmić. Krzesełka tego typu można kupić w różnych odmianach, np. z regulowaną wysokością, składane, na kółkach, ze specjalną tacką – podstawką czy z szelkami do przypięcia malucha.

Bezpieczeństwo i wygoda maluchów to dla wielu rodziców priorytet. Z pewnością również wam zależy na tym, by nawet przy stole maluchowi nic nie groziło. Zastawa stołowa dla dzieci zapewnia bezpieczną i radosną naukę jedzenia dla waszych pociech – i również dla Was :)

Komplet naczyń dla dzieci Villeroy&Boch

Sztućce dla dzieci Villeroy&Boch

Zdjęcia pochodzą ze sklepu NaMoimStole.pl.
Naczynia i sztućce dla dzieci: Villeroy&Boch.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz