poniedziałek, 30 sierpnia 2010

Jak usadzić gości przy weselnym stole?

Wracamy raz jeszcze do tematu ślubu i wesela - wszak to bardzo aktualne tematy na sierpniowo - wrześniowy czas, prawda?

Po zaręczynach zwykle nieuchronnie zbliża się wielki dzień dla zakochanej pary. Trwają przygotowania do ceremonii zaślubin i do przyjęcia weselnego. Przyszłej parze młodej bardzo zależy, by ten dzień był nie tylko niezapomnianym przeżyciem dla nich samych, ale i miłą, radosną uroczystością dla ich bliskich. Bardzo ważną sprawą, o której powinni pamiętać organizatorzy przyjęcia weselnego – a współcześnie są to zwykle sami państwo młodzi, jest odpowiednie usadzenie gości przy stole lub przy stolikach. Zdradzę wam kilka zasad i reguł jakimi powinniście się kierować przy planowaniu tego zagadnienia :)

Oczywiście para młoda jest najważniejsza na tej uroczystości. Jeżeli sami przygotowujecie swoje wesele, powinniście porzucić fałszywą skromność – to wam należy się honorowe miejsce przy stole! Jest to uświęcone wielowiekową tradycją – wesele to przyjęcie na cześć młodej pary! Dlatego bez względu na charakter tej uroczystości, miejsce i rozstawienie stołów, to młodzi małżonkowie powinni znaleźć się w centralnym punkcie sali weselnej.

Pierwsza i najważniejsza zasada podczas usadzania gości jest taka, że powinno to gwarantować dobrą zabawę. Nie usadzamy więc blisko siebie skonfliktowanych krewnych, rozwodników, nie rozdzielamy małżeństw. Można wykorzystać zasadę, że rodzina pana młodego siada w pobliżu siebie, a rodzina panny młodej w swoim gronie. Zwykle dwie rodziny nie znają się, jest to więc najlepsze rozwiązanie. Jeżeli jednak przed ślubem zorganizowaliście coraz modniejsze ostatnio przyjęcie zaręczynowe dla gości weselnych, można pominąć tę zasadę. Rodziny poznały się, zaprzyjaźniły i na pewno będą już potrafiły razem się bawić. Oczywiście nieuniknione jest, że powstaną rodzinne klany – wszak wśród najbliższych bawimy się najlepiej. Można też zastosować zasadę, że młodszych gości usadzamy w gronie rówieśników, a starszych w gronie seniorów – to również pomoże przełamać lody.

Jeżeli stoły weselne ustawione są w kształcie litery U lub T, w centralnym miejscu stołu zasiadają oczywiście państwo młodzi. Obowiązuje zasada, że panna młoda siedzi po prawej stronie pana młodego. Możecie pousadzać gości naprzemiennie – raz mężczyzna, raz kobieta. Jest to starodawny zwyczaj, z czasów, gdy mężczyźni asystowali kobietom podczas uczty oraz zabawiali je rozmową. Macie również możliwość pewnej dowolności w ustalaniu najbliższych biesiadników państwa młodych. Zwykle najbliżej zasiadają rodzice młodych – ojciec pana młodego i jego matka obok panny młodej, natomiast matka panny młodej i jej ojciec obok pana młodego. Moim zdaniem przebieg przyjęcia jest łatwiejszy pod względem organizacyjnym, jeżeli najbliżej młodych małżonków zasiadają świadkowie z osobami towarzyszącymi – wówczas pomogą one młodym sprawnie nadzorować przyjęcie.

Jeżeli stoły są rozproszone po całej sali, gdy na przykład wesele odbywa się w restauracji, wówczas przy stoliku naprzeciwko wejścia zasiada para młoda. Miejsca przy tym stoliku są szczególnie honorowe i musicie wykazać się ogromnym taktem dobierając weselników do towarzystwa pary młodej – tak, by nikogo nie pominąć i nie urazić. Goście przy tym stoliku nie powinni siadać plecami do reszty sali. Czasem zamiast rodziców, z młodymi świętują ich najbliżsi przyjaciele.

Kolejna zasada głosi – zarówno w przypadku stołu U, T jak i mniejszych, rozproszonych stolików, że im dalej od państwa młodych, tym mniejszą rangę mają miejsca przy stole. Z pewnością blisko nowożeńców powinniśmy usadzić seniorów, księdza, a w dalszej kolejności również rodzeństwo. Uważajcie, by nie usadzać kobiet przy krawędziach stołu! Z jednej strony jest to nieeleganckie, z drugiej – to pradawny przesąd wróżący staropanieństwo. Najprościej pomyśleć o rozsadzeniu gości i wraz z zaproszeniami wydrukować specjalne wizytówki stołowe dopasowane do stylistyki nakrycia. Ustawia się je za sztućcami deserowymi. Również świadkowie powinni zaznajomić się z planowanym usadzeniem gości i odpowiednio pokierować weselników do ich miejsc przy stołach.

Z doświadczenia wiem również, że dobrze byłoby pomyśleć wcześniej o osobnym stoliku dla dzieci – tak, by rodzice mieli swoje pociechy na oku. Pamiętajcie o osobach starszych i niepełnosprawnych! Z pewnością miejsce przy głośnikach w przypadku sędziwego staruszka nie będzie dobrym pomysłem ;)
 
Jestem pewna, że kierując się tymi zasadami zagwarantujecie sobie i swoim gościom wspaniałą zabawę do białego rana :)

2 komentarze:

  1. Jeśli chodzi o dzieci to jest kilka szkół: dzieci mają osobny stolik, dzeci siedzą z rodzicami (tej opcji najbardziej nie lubie) lub dzieci zostają w domu (to jest moja ulubiona wersja bo wtedy rodzice nie muszą całą imprezę biegać za dzieciakami ani dzieciaki nie biegaja swawolnie po sali).

    Podobne porady są też na www.goscieprzystole.pl.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jak rozmieścić gości przy weselnym stole? Dzięki tej stronie zrobisz to szybko i wygodnie, bez kreślenia przepisywanie na kolejne kartki. http://goscieweselni.pl

    OdpowiedzUsuń