czwartek, 26 sierpnia 2010

Ratunku! Czym to się je?

Ilość sztućców przy naszym nakryciu czasem może przyprawić o zawrót głowy! :) Jeszcze trudniej chyba ułożyć odpowiednie widelce, widelczyki, noże i nożyki na odpowiednich miejscach. Wyjaśniłam wam już jak powinno wyglądać nakrycie, jednak to nie wszystko. Do każdego dania obowiązuje zupełnie inny zestaw stołowych „narzędzi”. Jak się w tym nie pogubić? Jak rozróżnić poszczególne sztućce? Jak dobrać odpowiednie noże, widelce i łyżki? Postaram się odpowiedzieć wam na te pytania – dzięki temu szybko i łatwo skompletujecie nakrycie na waszym stole:)

Danie główne zwykle serwowane jest niemal na samym końcu, tuż przed deserem. Wspominam o nim na samym początku, ponieważ najłatwiej rozpoznać sztućce do dania głównego – są one największe i najczęściej leżą najbliżej talerza. Również łyżka do zupy jest duża, w przeciwieństwie do mniejszej łyżki do przystawek. Nóż i widelec do przystawek również można rozpoznać po tym, że są nieco mniejsze od tych do dania głównego. Sztućce do ryb są bardzo charakterystyczne – widelec ma tylko trzy ząbki, a nóż jest ostro zakończony, nieco ścięty, co ma ułatwić oddzielanie ości od mięsa. Ryby można również jeść dwoma widelcami.

Sztućce do deserów również nieco się różnią od reszty wyglądem i ułożeniem. Przede wszystkim są mniejsze, niekiedy znacznie, a ponadto leżą nad talerzem. Zwykle są to tylko widelczyk z trzema ząbkami i łyżeczka, czasem jednak jest to długa łyżeczka – taka jak do kawy latte i do lodów, albo specjalna łyżka do sorbetów. Poza długim uchwytem, charakterystyczną cechą tych łyżek jest również mała powierzchnia nabierania. Charakterystyczny jest też nożyk i widelec do grejpfruta – mają one łyżkowaty kształt.

Największa różnorodność sztućców jest spotykana w przypadku owoców morza i ślimaków. Widelec do ślimaków ma dwa ząbki, poza tym serwuje się je również ze specjalnymi szczypcami. Widelec do homara jest bardzo długi, zakończony niewielkim rozwidleniem. Do wydobywania mięsa homara służy wąski szpikulec. Natomiast szczypce do homara są okazałe i bardzo ostre. Nóż do ostryg ma krótkie, grube i spiczaste ostrze służące do podważania muszli. Ponadto do spożywania ostryg służy również specjalna, szeroka łyżka zakończona dwoma ząbkami.

Do serów podaje się zwykle widelczyk z dwoma ząbkami. Często do śniadania lub kolacji podaje się osobny nóż do masła. Jest on zwykle niezbyt ostry i płaski. Służy tylko i wyłącznie do smarowania, dlatego może być wykonany nawet z drewna.

Do dań kuchni wschodniej używa się pałeczek. Chociaż używanie ich, podobnie jak używanie sztućców do ślimaków, wymaga odrobinę wprawy, może być ciekawym doświadczeniem. Niech was nie zdziwi również to, że do spaghetti podaje się widelec i łyżkę – służy ona do podtrzymywania makaronu podczas nawijania na widelec.

Różnorodność sztućców może zadziwić. Pamiętajcie więc o tych zasadach podczas urządzania przyjęcia i nakrywania stołu. W restauracji kierujcie się zawsze zasadą, że zaczynamy od sztućców leżących najdalej od talerza. Eleganckie nakrycia mają najwyżej trzy zestawy sztućców wyłożonych na stole. Pozostałe są dokładane później, łatwiej wam będzie uporać się z nimi :) Kierując się kilkoma prostymi zasadami na pewno unikniecie gafy przy stole ;)

A oto mała ściąga - do czego służy dany sztuciec:


1.Nóż stołowy
2.Widelec stołowy
3.Łyżka stołowa
4.Nóż obiadowy
5.Widelec obiadowy
6.Łyżka obiadowa
7.Nóż deserowy
8.Widelec deserowy
9.Łyżka deserowa
10.Łyżeczka do herbaty
11.Łyżeczka do kawy
12.Łyżeczka do mokki
13.Łyżeczka do lodów
14.Widelczyk do ciast
15.Widelczyk półmiskowy
16.Widelec półmiskowy
17.Nóż do masła
18.Widelczyk do owoców
19.Nóż do owoców
20.Łyżka do sałaty
21.Widelec do sałaty         
22.Łyżka do ziemniaków i sałatek
23.Szczypce do cukru
24.Łyżeczka do cukru
25.Łyżka do śmietany
26.Łyżka do koktajli
27.Łyżka kucharska
28.Łyżka do sałaty duża
29.Widelec do sałaty duży
30.Widelec kucharski
31.Łyżka wazowa
32.Łyżka do sosu
33.Nóż do steków
34.Nóż do pizzy (ząbkowany)
35.Nóż do tortu
36.Łopatka do tortu
37.Szczypce do ciast
38.Szczypce do lodu
39.Nóż do serwowania ryb
40.Widelec do serwowania ryb
41.Nóż do ryb
42.Widelec do ryb


Schemat pochodzi z serwisu: www.altom.home.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz