wtorek, 24 sierpnia 2010

Przyjęcie zaręczynowe dla rodziny i znajomych

Na Zachodzie rozpowszechnionym zwyczajem, który stopniowo asymiluje się również w Polsce, jest organizowanie przyjęć zaręczynowych dla rodziny i znajomych. Często właśnie wtedy ogłaszane są zaręczyny, podawana jest data ślubu i zapraszani są goście. Z pewnością widzieliście na filmach podobne przyjęcia :) Wznoszenie toastu, szampan i zacieśnianie więzi pomiędzy dwoma rodzinami :) Jest to ciekawy zwyczaj, warto również pomyśleć o nim podczas przygotowań do ślubu. Będzie to jeden z elementów świętowania planowanego małżeństwa i świetny sprawdzian przed przyjęciem weselnym!

W USA takie przyjęcie nazywane jest The Rehearsal Dinner – dosłownie oznacza to próbny obiad. Współcześnie nie ma już sztywnych reguł dotyczących tego, kto takie przyjęcie powinien zorganizować. Podobnie jak sam ślub, zależy to obecnie głównie od państwa młodych, ewentualnie od ich rodziców. Dlatego też istnieje duża dowolność w zaplanowaniu stylu tego wystawnego spotkania.  Tradycyjnie można zaprosić gości do restauracji, jestem jednak pewna, że kilka moich pomysłów przypadnie wam do gustu :)    Musicie pamiętać o jednej ważnej zasadzie – przyjęciem zaręczynowym nie zastąpicie tradycyjnego wesela. Z tego względu powinno ono różnić się jakimś istotny akcentem od przyjęcia po ceremonii ślubnej. Nie jest to trudne. Wystarczy, że - jeżeli wesele będzie opierało się na biesiadowaniu przy stole, urządzić koktajlowe party. Albo jeżeli na wesele planujemy tradycyjną kuchnię, przyjęcie zaręczynowe urządzić w stylu Italiane – z pastami, makaronami i innymi potrawami włoskimi.

Cały urok przyjęć tego typu polega na tym, że przyszli małżonkowie pragną w jakiś szczególny sposób urozmaicić ogłoszenie zaręczyn i obwieścić całemu światu swoją radość. A co za tym idzie – macie ogromne pole do popisu pod względem pomysłów i puszczenia wodzy wyobraźni :) Cóż bowiem stoi na przeszkodzie, by urządzić przyjęcie w stylu hawajskim? Wystarczy spora ilość liści palmowych, egzotycznych kwiatów i stół udekorowany cytrusami. Oryginalnym pomysłem jest również zorganizowanie Meksykańskiej Fiesty – z typowymi dla tego regionu świata potrawami i dekoracjami z kaktusów na stołach :) Albo chociażby typowo amerykańskie Western Barbecue. W polskich warunkach może to też być przyjęcie w stylu góralskim, ludowym czy wiejskim. A jeżeli macie znajomych w bractwach rycerskich – również średniowieczna uczta z królewną i rycerzem w rolach głównych! Najważniejszą zasadą jest tutaj dobra zabawa, poczucie humoru i odrobina dystansu :)

Nic nie stoi na przeszkodzie, by przyjęcie zaręczynowe miało tradycyjny, elegancki charakter. Pamiętajcie jednak, że koktajl party, przyjęcie na tarasie, w ogródku czy piknik to doskonała okazja do tego, żeby wasi przyszli goście weselni mieli okazję porozmawiać, poznać się i nawiązać znajomości. Procentuje to bardziej spontaniczną zabawą weselną.

Uważam, że przyjęcie zaręczynowe to bardzo sympatyczny zwyczaj i warto przeszczepić je na grunt polski. Każda okazja do spotkania z bliskimi jest dobra, a przecież wydarzenia takie jak zaręczyny czy ślub mają wyjątkowy, niecodzienny charakter. A jak Wy uważacie?


 Zdjęcia pochodzą z bloga: http://first-time-fancy.blogspot.com

1 komentarz:

  1. Niedawno byłam w restauracji Akademia w Warszawie na przyjęciu zaręczynowym mojej przyjaciółki i było fantastycznie! Restauracja przepiękna, jedzenie pyszne i bardzo sympatyczna atmosfera. Sam pomysł takie przyjęcia jest według mnie super - można wspólnie uczcić bardzo ważną chwilę, ale w dużo swobodniejszej atmosferze niż podczas wesela :)

    OdpowiedzUsuń