poniedziałek, 21 marca 2011

Carving, czyli sztuka rzeźbienia w owocach i warzywachCzym jest carving?
Niektórzy z Was zapewne słyszeli już o wywodzącej się z Tajlandii sztuce rzeźbienia w owocach i warzywach. Takie dekoracje uświetnią każde przyjęcie, a z najzwyklejszej nawet potrawy uczynią dzieło sztuki. Dzięki nim stół zyskuje na estetyce i atrakcyjności. W Polsce jest to stosunkowo nowa dyscyplina sztuki kulinarnej, jednakże rozwija się prężnie i zyskuje coraz większą popularność. Organizowane są specjalistyczne szkolenia i konkursy dla mistrzów carvingu.
W Tajlandii carving ma bardzo długą tradycję i różni się nieco od wersji europejskiej. Można pokusić się o stwierdzenie, że tajskie korzenie carvingu dotykają istoty sztuki rzeźbienia w owocach i warzywach – najważniejsza jest lekkość dzieła, przeważają motywy kwiatowe, roślinne i zwierzęce, a każdy z nich jest elementem większej całości. Bywa, że tajskie dzieła carvingowe osiągają ogromne rozmiary.

Europejska odmiana carvingu różni się od tajskiej określonymi ramami artystycznymi oraz korzystaniem z wyspecjalizowanych narzędzi do rzeźbienia. Z tej dyscypliny sztuki kulinarnej korzystają najlepsze restauracje oraz organizatorzy ekskluzywnych bankietów.

Co jest potrzebne do carvingu?
Do rzeźbienia w owocach i warzywach stosuje się odpowiednie noże. Niektóre owoce i warzywa nadają się do carvingu szczególnie, na przykład arbuzy, dynie, ogórki oraz wszystkie inne posiadające miąższ i skórkę.

Kto może zająć się carvingiem?
Szkolenia z zakresu carvingu dostępne są dla każdego, kto posiada wystarczająco dużo zapału i samozaparcia. Trzeba bowiem pamiętać, że jest to sztuka dla wytrwałych i ambitnych osób. Oczywiście trzeba mieć zdolności manualne i odrobinę zmysłu artystycznego. Każdy, kto chciałby doskonalić się carvingu, może stać się członkiem Polskiej Grupy Carvingowej.

Gdzie i do czego można wykorzystać carvingowe dzieła?
Rzeźby z owoców i warzyw uświetnią każdy bankiet czy wytworne przyjęcie, ale przede wszystkim świetnie podkreślają tematykę danego spotkania – niezależnie od tego czy będzie to przyjęcie tajskie, hawajskie czy urodzinowe. Innymi słowy – dekoracje te są doskonałe na każdą okazją. Z tego też względu wykorzystywane są w restauracjach, zwłaszcza podczas przygotowywania wesel czy chrzcin. Bywa również, że carvingowe rzeźby, przedstawiające firmowe loga, stają się doskonałą reklamą podczas bankietów – stanowiąc jednocześnie atrakcyjną ozdobę bufetu.

Dlaczego warto nauczyć się carvingu?
Niewątpliwie takie carvingowe arcydzieło zaskoczy również naszych gości podczas przyjęcia w domu. Podstaw carvingu z powodzeniem można nauczyć się na jednym z wielu kursów, jakie organizowane są w naszym kraju. Ponieważ carving nadal jest stosunkowo nową sztuką kulinarną, z pewnością wprawimy swoimi umiejętnościami w zdumienie najbliższych i przyjaciół – carvingowe rzeźby mogą udekorować każdy półmisek.

Carving, wywodząca się z Tajlandii sztuka rzeźbienia w owocach i warzywach, staje się coraz bardziej popularnym i cenionym sposobem na udekorowanie stołu. Nie sposób odmówić carvingowi miana sztuki :)

 

2 komentarze: