niedziela, 27 marca 2011

Wiosna na moim stole


W kalendarzu na dobre zagościła już wiosna. Za oknem przyroda budzi się do życia, czas więc pomyśleć również o wiosennej aranżacji stołu. Z pewnością nuta świeżości i "powiew wiosny" także na naszym stole wprawi nas w doskonały nastrój :)

Jak jednak przygotować wiosenne nakrycie stołu? Postaram się udzielić Wam kilku wskazówek, jak się do tego zabrać :)

Jeżeli chodzi o wiosenne obrusy i serwetki, nie budzi wątpliwości chyba fakt, że muszą one być dopasowane kolorystycznie do wiosennej świeżości. Zatem – idealne będą wszelkie odcienie zieleni, ale również różu czy bieli. Ponadto jeśli nakryjemy stół kolorowym obrusem, dobrze jest rozjaśnić go akcentami bieli – w tym wypadku białe mogą być serwetki.

Wiosenna zastawa stołowa może być biała, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby była ozdobiona na przykład namalowanymi zielonymi listkami czy gałązkami. Z pewnością świeżo i pięknie będzie wyglądała na naszym stole nowoczesna, minimalistyczna zastawa, w tym naczynia o geometrycznych kształtach. Mogą to być kwadratowe naczynia, ale również inne. Przezroczyste naczynia szklane – półmiski, miseczki, ale również talerze to także doskonały przykład zastawy świetnie pasującej do wiosennej aranżacji stołowej.

Niezbędnym akcentem wiosennym na stole są również świeże kwiaty albo gałązki. Typowo wiosenne kwiaty, które można umieścić w wazonie na wiosennym stole, to żonkile, hiacynty, narcyzy, tulipany itp. Oczywiście mogą to być również bazie czy inne gałązki, które przywodzą na myśl wiosnę. Bukiety nie powinny być skomplikowane, przeciwnie – na wiosnę urzeka ich prostota.
 
Ciekawym akcentem "odświeżającym" nasz stół na wiosnę są również wszelkie dodatki w wąskie paski, na przykład podkładki pod talerze, albo obrusy. Warto zadbać o to, by paski te również utrzymane były w wiosennych barwach, najlepiej z dodatkiem bieli.

Niekiedy wystarczy drobny akcent wiosenny na stole, by odmienić jego oblicze. Wystarczy, że na stole ustawimy wazon z kwiatami, a aranżacja stołowa ożywi się i nabierze wiosennej świeżości. Pojedyncze kwiaty lub gałązki można również przypiąć do serwetek lub ułożyć przy nakryciu.

Wiosna to również dokonały czas, by zacząć myśleć nad nakrywaniem stołu na zewnątrz. Słońce, piękna pogoda i delikatny wiaterek to przecież doskonała okazja do spotkania przy stole na tarasie czy w ogrodzie. Pamiętajmy wówczas o tym, by nie ustawiać na stole niczego, co mogłoby zostać przewrócone lub porwane przez wiatr. Lepiej wówczas zrezygnować z wazonów, a naczynia powinny być odpowiednio ciężkie, by przytrzymać obrus. Można również zrezygnować z obrusa.

Wiosna to doskonały czas nie tylko na wiosenne porządki, ale również na odświeżenie naszej aranżacji stołowej. Może to doskonały moment na to, by wykorzystać nowe rozwiązania lub sprawdzić ciekawe pomysły na dekorację stołu? :)
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz