poniedziałek, 4 kwietnia 2011

Klasyczne nakrycia stołowe na Wielkanoc


Już niebawem Wielkanoc, warto więc pomyśleć o nakryciu stołu na Wielkanocne śniadanie. Jeśli jesteście miłośnikami klasycznej elegancji i tradycjonalistami – z pewnością spodobają się Wam zaproponowane przeze mnie rozwiązania dekoracyjne na stół Wielkanocny :) Nie zapominajcie o tym, że Święta Wielkiej Nocy kojarzone są również z wiosenną radością życia i wiosenną świeżością, które warto zaakcentować na Wielkanocnym stole.

Z Wielkanocą kojarzone są kolory takie jak żółć i zieleń – zazwyczaj głębokie, nasycone, ale równie dobrze mogą być jasnożółte lub jasnozielone – w takich odcieniach może być na przykład obrus. Jednakże doskonałym rozwiązaniem w przypadku klasycznego nakrycia stołu jest również biały obrus z nałożonym na niego bieżnikiem w żółtym lub zielonym kolorze. Bieżnik może też przedstawiać motywy Wielkanocne albo wiosenne. Do tego koniecznie należy dobrać odpowiedni serwetki. Najbardziej neutralne są białe, ozdobione na przykład pierścieniami do serwetek. Najlepiej gdyby pierścienie owe również przedstawiały motywy świąteczne – na przykład kwiatowe.
 
Jeżeli chodzi o porcelanę stołową i sztućce, nie trzeba chyba mówić wiele na temat tego, że Wielkanoc jest jednym z najważniejszych (jeśli nie najważniejszym) świąt kościelnych i rodzinnych i w związku z tym koniecznie na naszym stole musi znaleźć się najpiękniejszy serwis jaki mamy. Klasyczna, biała porcelana stołowa sprawdzi się z pewnością. Jeśli nie mamy białej, równie dobrze może być taka z motywami kwiatowymi. Mając odrobinę zdolności kulinarnych, możemy także podać żur w chlebie zamiast w głębokim talerzu – to również dodatkowy tradycyjny akcent. Jeśli posiadamy srebrne sztućce – również możemy wyciągnąć je na tę okazję.
 
Na Wielkanocnym stole nie może zabraknąć również świeżych, żywo zielonych roślin. Mogą to być tulipany, narcyzy, żonkile, hiacynty, ale również bardzo dekoracyjne i modne ostatnimi czasy żółte gałązki forsycji. Można ustawić je na stole w dekoracyjnych wazonach lub w doniczkach – z pewnością wprowadzą na stół nutę świeżości i wiosny. Jeśli mamy dużą rodzinę, a na naszym stole położymy bieżnik – kwiaty można ustawić w kilku wazonach wzdłuż stołu.

Jeśli chodzi o Wielkanocne ozdoby, to poza pięknie wyeksponowanymi pisankami i kwiatami w wazonach, na naszym stole mogą znaleźć się inne dekoracje typowe dla tego Święta – na przykład baranek z ciasta lub z chleba. Z pewnością ozdoba taka jest niebanalna, a jednocześnie sięga głęboko do tradycji Wielkanocnych. Można też kupić albo wykonać samodzielnie stroik Wielkanocny. Do klasycznej aranżacji stołowej pasował będzie prosty stroik – np. przepiórcze jaja ułożone w "gnieździe".
 
Nic nie stoi na przeszkodzie, by na Wielkanocnym stole pojawiły się również świece lub podgrzewacze herbaciane. Mogą to być na przykład niewielkie świeczki w kształcie połówek jajka albo pisanek. Oczywiście tradycyjne świece podczas Wielkanocnego obiadu również się sprawdzą.
 
Święta Wielkiej Nocy to doskonała okazja do tego, by nieco ożywić nasze tradycyjne nakrycie stołu. Pamiętajmy bowiem o tym, jak radosne jest to Święto, że wnosi ono nową nadzieję w nasze serca. A ponieważ stół jest sercem domu – przy okazji Wielkiej Nocy po prostu musi wyglądać wyjątkowo :)
1 komentarz: