piątek, 15 kwietnia 2011

Pisanki własnej roboty :)


Chyba każdy uwielbia Wielkanocne malowanie i przygotowywanie pisanek – zarówno dorośli, jak i dzieci. W wielu domach jest to tradycja i swoisty rytuał. Przygotowałam dla Was kilka porad o różnym stopniu trudności, które – mam nadzieję – pomogą wyczarować przed nadchodzącym Świętami piękne pisanki :)

Najczęściej spotykanym sposobem przygotowywania pisanek są współcześnie barwniki dostępne przed Wielkanocą w każdym niemal sklepie. Można jednak dodatkowo użyć do przygotowywania pisanek akrylowych farbek i małego pędzelka, za pomocą którego namalujemy dowolny wzór na pisance. Wcześniej można naszkicować go miękkim, niezbyt ostrym ołówkiem. Najpierw malujemy wzór, a potem barwimy pisankę na wybrany kolor. Jeśli użyjemy do przygotowywania pisanek jajek o białej skorupce, wzór będzie wyraźniejszy.
   
Tradycyjny, ludowy sposób na przygotowanie pisanek, to wykorzystanie do tego celu wosku pszczelego lub, jeśli nie mamy takiego, wosku ze świecy. Roztopionym woskiem nanosimy wzór na jajko po czym zanurzamy je w barwniku. Woskowy wzorek nie zabarwi się, ale żeby pisanka wyglądała naprawdę pięknie, musimy jeszcze zdrapać wosk. Ten tradycyjny sposób na przygotowywanie pisanek jest jednak bardzo pracochłonny. Na koniec, jak w przypadku każdej pisanki, najlepiej ją natłuścić - wówczas będzie wyglądała jeszcze piękniej.
   
Tradycyjną, ludową metodą malowania jajek jest również przygotowywanie pisanek – kraszanek, w niektórych regionach Polski zwanych również byczkami. Są to pisanki pomalowane na jednolity kolor, istotą całej sztuki przygotowywania kraszanek jest natomiast wymyślanie jak największej ilości barw. Można do tego celu wykorzystać naturalne metody barwienia. Np. beż i jasny brąz uzyskamy gotując jajka w łupinach cebuli, różowy i czerwony – w łuskach czerwonej cebuli lub wywarze z czerwonych buraków, ciemnoniebieski – w wywarze z czerwonej kapusty i octu, żółty – w wywarze z przyprawami takimi jak kurkuma czy curry, a ciemnobrązowy – w mocnej kawie.
   
Pisanki można też okleić włóczką albo kupić gotowe koszulki na jajka z Wielkanocnymi motywami. Oczywiście wcześniej dobrze jest zabarwic jajka na różne kolory, żeby pisanki były ciekawsze. Następnie nakładamy koszulkę na jajko i zanurzamy we wrzątku. Można zamiast tego nakleić na skorupkę jajka włóczkę, cekiny lub inne ozdoby. takie zadanie najlepiej powierzyć dzieciom – ich pomysłowość nie zna w tym wypadku granic. Można również jeszcze przed barwieniem jajek nakleić na nie np. listki pietruszki, a po barwieniu usunąć – powstanie niepowtarzalny, oryginalny wzorek. 
   
Z pisanek można również wyczarować winietki na stół z imionami lub pierwszą literą imienia gości. Ponieważ wypisanie imienia za pomocą pędzelka i akrylowej farbki może sprawić trudność, można użyć gotowych literek – naklejek lub permanentnego markera. Tak przygotowane pisanki – winietki możemy ustawić w podstawkach do jajek lub ułożyć na talerzach gości.
   
W niektórych domach Wielkanocnym odwiedzinom towarzyszy obdarowywanie bliskich pisankami. Zgodnie z ludową tradycją, każda pisanka, zależnie od koloru, ma swoją symbolikę. Niebieskie na przykład są symbolicznym życzeniem zdrowia, zielone – życzeniem pomyślności finansowej, czerwony – miłości i zwycięstwa, różowy i fioletowy – życzeniem sił w dążeniu do celu, żółty natomiast wzmacnia siły duchowe.
   
Przygotowywanie Wielkanocnych pisanek niesie ze sobą dużo radości i śmiechu, zwłaszcza jeśli biorą w nim udział dzieci. Jednak niezależnie od wieku i regionu Polski, przygotowania do Świąt Wielkiej Nocy powinny przynieść radość każdemu, jest to bowiem Święto kojarzone z odradzającym się życiem. I takich – nie tylko przygotowań, ale i Świąt – chciałabym Wam życzyć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz