wtorek, 19 kwietnia 2011

Wielkanocne dekoracje


Na pewno wielu z Was zastanawia się jak ozdobić Wielkanocny stół. Przygotowałam dla Was kilka propozycji na dekoracje Wielkanocne, które ozdobią zarówno klasycznie nakryty stół, jak i stół nakryty w nowoczesny sposób. Mam nadzieję, że będą one pomocne i okażą się inspiracją do wymyślania i tworzenia własnych ozdób.

Stroiki Wielkanocne
Podstawową ozdobą podczas Świąt Wielkiej Nocy są pisanki – cała sztuka polega na tym, by pięknie je wyeksponować. Jak zatem to zrobić? Można ułożyć pisanki na stroiku Wielkanocnym. Taki stroik można wykonać z gałązek, z siana lub po prostu kupić. Tak ułożone pisanki będą wyglądały jak jajka w gnieździe – i na tym polega urok tego typu dekoracji. Można również ułożyć pisanki w koszyczku lub misce wyłożonej materiałem albo właśnie siankiem czy gałązkami – efekt podobny. Stroiki Wielkanocne można także powiesić na ścianie lub na drzwiach.

Ozdoby z rzeżuchy

Jeśli macie zwyczaj hodowania rzeżuchy przed Świętami, możecie wykorzystać ją nie tylko do jedzenia (to wspaniałe źródło witamin), ale również stworzyć efektowną dekorację. Najprościej wyhodować rzeżuchę na talerzu i ułożyć na nim jajka – będzie to swojego rodzaju stroik Wielkanocny. Oczywiście talerz może być kwadratowy, można też nadać wacie lub ligninie, na której hodowana jest rzeżucha, dowolny kształt – np. kształt serca czy Wielkanocnej pisanki. Można również wyhodować zajączka z rzeżuchy. Wystarczy zabawkę - zajączka itp. pokryć ligniną lub watą i na niej wyhodować rzeżuchę.

Baranki
Ze Świętami Wielkanocnymi nierozerwalnie wiąże się również motyw baranka jako Wielkanocnej ozdoby. Baranek może pięknie zdobić stół, zwłaszcza jeśli wykonany będzie z chleba lub ciasta. Jest to doskonała ozdoba zwłaszcza na stół nakryty w klasyczny sposób. Oczywiście baranek może być także wyhodowany z rzeżuchy.

Wiszące pisanki
Ciekawą ozdobą Wielkanocną są również wszelkiego rodzaju wiszące dekoracje. Można na przykład zawiesić nad stołem pisanki lub wydmuszki, ale również Wielkanocne kurczaczki i zajączki. Taka ozdoba z pewnością zadziwi gości. Nadaje się w szczególności do dekoracji stołów nakrytych w nowoczesny sposób.

Drzewka
Ostatnimi laty bardzo popularną i nowoczesną ozdobą są drzewka Wielkanocne, czyli rozłożyste gałązki udekorowane zawieszkami – wydmuszkami, kurczaczkami, zajączkami. Mogą to być np. pastelowe wydmuszki – świetna nowoczesna dekoracja stołu. Jak widać drzewko to ozdoba nie tylko Bożonarodzeniowa :) Tradycyjne nagie gałązki można również zastąpić gałązkami forsycji. Wówczas mają bardziej Wielkanocny charakter.

Oto tylko niektóre pomysły na dekoracje Wielkanocne. Mam nadzieję, że staną się one inspiracją do własnych pomysłów i poszukiwania nowych rozwiązań dekoracyjnych. Najważniejsza w przypadku Świąt Wielkiej Nocy jest zasada, by ozdoby kojarzyły się z wiosną, odradzającym się życiem, by były radosne i pełne słońca :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz