niedziela, 1 maja 2011

Nakrywamy na ... majówkę! :)


Majowy weekend to doskonała okazja do wypoczynku w gronie rodziny. Świetnym pomysłem na spędzenie wolnego czasu jest urządzenie pikniku na łonie natury. Przygotowałam dla Was kilka porad na temat tego, jak elegancko nakryć piknikowy stół albo kocyk – tak, by Majówka była również niezapomnianym przeżyciem pod względem doznań estetycznych :)

Majówka przy stoliku
Jeśli wybieramy się w miejsce, gdzie w plenerze znajdziemy stolik drewniany albo mamy do dyspozycji stolik turystyczny – zadanie jest ułatwione. Ponadto nakrycie go wydaje się nawet prostsze niż nakrycie tradycyjnego stołu.
Musimy liczyć się z tym, że podczas naszego majowego wypoczynku w plenerze będzie wiał silny wiatr. Trzeba zatem postarać się, by ewentualny obrus i naczynia nie zostały porwane przez wiatr. Obrus musi być zatem przytwierdzony czymś do stolika. Mogą to być na przykład pinezki, które wbijemy w drewno. Jeśli nie będzie takiej możliwości, musimy wówczas obciążyć obrus naczyniami. To właśnie między innymi dlatego, często na majówkowym stole ustawia się kosz piknikowy.
Jeśli chodzi o obrus, dobrze jest zabrać ze sobą raczej starszy, nawet lekko podniszczony obrus, gdyż na zewnątrz istnieje dużo większe ryzyko zabrudzenia. Najlepsze w tym wypadku są obrusy z naturalnych tkanin, na przykład z lnu czy z bawełny. Jeśli chodzi o deseń obrusa, można wybrać na przykład obrus w kratę – jest to typowy deseń piknikowy. Jeśli nie mamy takiego obrusa – którego moglibyśmy ewentualnie "poświecić", można zabrać obrus plamoodporny lub ceratę stołową. Dużo łatwiej będzie nam wówczas posprzątać po pikniku, z pewnością unikniemy również plam.
W centralnym miejscu stołu możemy umieścić kosz piknikowy, a wokół niego rozłożyć produkty spożywcze. Możemy przy nakryciach ułożyć również serwetki, ale dobrze jest przycisnąć je talerzykiem, szklanką albo sztućcami wówczas będziemy mieli gwarancję, że serwetki "nie uciekną" przy pierwszym porywie wiosennego wiatru :)

Majówka na trawie
Jeśli wybieramy się w miejsce, gdzie nie będziemy mieli dostępu do żadnego piknikowego stolika lub planujemy rozłożyć kocyk na łące, wówczas kosz piknikowy również można ustawić na środku koca, by stanowił odpowiednie obciążenie. Nie zabieramy oczywiście wazonu z kwiatami, można natomiast zabrać niewielkie lampiony, które stworzą odpowiedni nastrój. Jeśli nawet mamy tylko koc, a nie stolik, wcale nie będziemy musieli rezygnować z obrusu. Wręcz przeciwnie – będzie wyglądał wówczas jeszcze bardziej efektownie.
Zarówno w przypadku pikniku na stole, jak i pikniku na kocu, można je udekorować kwiatami rozłożonymi bezpośrednio na obrusie. Inspiracji do dekoracji może dać sama łąka, na której urządzimy naszą Majówkę. Można również ułożyć gałązki czy liście, a nawet podawać na liściach niektóre potrawy, na przykład owoce.
  
Majówka powinna być czasem relaksu i odpoczynku, pamiętajmy zatem, by z pewną dozą swobody traktować również nakrywanie stołu na pikniku. Oczywiście odrobina elegancji i dobrego smaku jest jak najbardziej wskazana, jeśli jednak nasza Majówka ma zupełnie nieoficjalny charakter, pamiętajmy o tym, by przede wszystkim cieszyć się słońcem i piękną pogodą. Mam nadzieje, że moje porady pomogą Wam w tym :)

1 komentarz:

  1. Ale chyba nikt się nie spodziewał śniegu w maju... ;) zamiast pikniku - kulig??

    OdpowiedzUsuń