poniedziałek, 18 lipca 2011

Jak usadzić gości na przyjęciu weselnym?


Planując weselne przyjęcie stajemy przed wieloma dylematami: jak ustawić stoły, jak usadzić przy nich gości. Te i wiele innych kwestii łatwiej rozstrzygnąć, jeśli zapoznacie się ze sprawdzonymi rozwiązaniami osób, które również borykały się z podobnym problemami. Specjaliści, organizatorzy wesel mają kilka sposobów na udane przyjęcie weselne, istnieją też reguły uświęcone przez tradycję, które pozwolą radośnie i bezproblemowo spędzić weselne przyjęcie. Jakie to sposoby?

Przede wszystkim musimy pamiętać o usadzeniu gości zgodnie z regułą, która mówi, że im bliżej Państwa Młodych, tym większą rangę mają miejsca. Oczywiście Młoda Para zawsze powinna siedzieć w centralnym miejscu stołu. Obok niej najczęściej siedzą świadkowie z osobami towarzyszącymi, a dalej rodzice obojga Młodych, Dziadkowie, Rodzice Chrzestni itd. Im dalej od Państwa Młodych, tym mniejszą rangę ma miejsce, pamiętajmy zatem, by nikogo nie urazić.

Takiemu rozplanowaniu miejsc dla gości chyba najbardziej odpowiada ustawienie stołów w podkówkę. Na środku oczywiście jest miejsce dla Państwa Młodych. Raczej nie praktykuje się, by usadzać gości po wewnętrznej stronie podkówki. Takie ustawienie stołów nie ułatwia jednak integracji gości weselnych, którzy pochodzą przecież z dwóch różnych rodzin. Dlatego warto wówczas zorganizować sesję zdjęciową oraz zabawy, które zbliżą do siebie obie rodziny.

Drugim sposobem na usadzenie gości weselnych, zwłaszcza w restauracji, jest rozstawienie wielu – na przykład okrągłych stolików. Wówczas najbardziej wyeksponowany stolik należy się oczywiście Parze Młodej. Kto jednak powinien przy nim usiąść? Zależy to od decyzji Państwa Młodych. Może chcielibyście, by usiedli z Wami świadkowie z osobami towarzyszącymi, a może wolicie usiąść z rodzicami i Dziadkami? Pamiętajcie, że w trakcie wesela niewiele czasu tak naprawdę spędzicie przy stole, czeka Was bowiem wiele obowiązków, chociażby pokrojenie tortu, podziękowanie za prezenty itp. Może warto więc usadzić rodziców i starszych krewnych razem, by zapewnili sobie towarzystwo.
Wiele stolików restauracyjnych daje jeszcze jedną możliwość. Bez trudu będziemy mogli ustawić stolik dla dzieci, osobny dla singli, osobny dla gości honorowych czy wyodrębnione miejsce na tarasie, gdzie będzie można chwileczkę odpocząć i porozmawiać z dawno niewidzianymi krewnymi. Takie ustawienie stolików jest coraz popularniejsze i rzeczywiście sprawdza się doskonale podczas przyjęcia weselnego.

Pozostaje jeszcze jedna ważna kwestia, którą musicie rozstrzygnąć. Chodzi mianowicie o problem "mieszania rodzin". Według starego zwyczaju, gości weselnych należało wymieszać, pousadzać na przemian – raz osoba z jednej rodziny, raz z drugiej. Tak naprawdę sprawdza się to jednak w najlepszym wypadku średnio. Najlepiej bawimy się bowiem w towarzystwie dobrze znanych nam osób. Powinniśmy z pewnością pamiętać o zasadzie nierozdzielania małżeństw. Dotyczy to również osób towarzyszących. Raczej nie powinna również zaistnieć sytuacja, że jedna rodzina siedzi po jednej stronie (np. podkówki) i bawi się osobno, a druga po drugiej stronie. Najlepiej kierować się zasadą złotego środka.

Usadzanie gości przy weselnym stole stawia przed Wami wiele problemów, które musicie rozstrzygnąć. Przede wszystkim należy kierować się zdrowym rozsądkiem i zadbać o zadowolenie gości. Najważniejsza jest przecież dobra zabawa, nie tylko przy stole. Nie zapomnijcie również o rozstawieniu wizytówek przy nakryciach, tak, by każdy z gości łatwo odnalazł swoje miejsce. Dobra organizacja i przemyślana zasada usadzania gości z pewnością sprawią, że wesele będzie udane :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz