piątek, 22 lipca 2011

Ekologiczne dekoracje stołu

 
Stół ekologiczny również może wyglądać pięknie! Nic nie stoi na przeszkodzie, by również na naszym stole zagościły ekologiczne inspiracje. Dzięki ekologicznym aranżacjom stołowym nie tylko sprawimy sobie wizualną ucztę, ale jednocześnie przyczynimy się do ochrony środowiska – a to współcześnie nie tylko modne, ale i bardzo potrzebne. Jak zatem zabrać się do przygotowania ekologicznych dekoracji stołu? Oto kilka moich porad:

Ekologiczne materiały
Przygotowując ekologiczne dekoracje stołu, nie zapominajmy o zastosowaniu ekologicznych materiałów. Z pewnością przydadzą nam się materiały z naturalnych włókien, takich jak len i bawełna. Doskonale nadają się one jako surowiec, z którego wykonuje się obrusy. Również serwetki powinny być wykonane z takich ekologicznych materiałów. Ekologiczną zbrodnią byłoby natomiast użycie ceraty lub plamoodpornego obrusa, ponieważ wykonane są one z materiałów syntetycznych, które bardzo trudno się rozkładają po wyrzuceniu.
Ekologicznym materiałem jest również papier pochodzący z recyklingu. Możemy go wykorzystać do zrobienia dekoracji stołowych. Z ekologicznego papieru można bowiem zrobić nie tylko oryginalne serwetki, ale również można wykonać orgiami, które posłuży do ozdoby. Najlepszy do tego celu jest zwykły papier pakowy. Jest on nie tylko ekologiczny, ale sprawi również, że nasz stół zyska oryginalny, nieco skandynawski rys aranżacyjny.
Czasem wystarczy, że użyjemy naturalnych produktów i materiałów, by nasz stół zyskał miano ekologicznego. Wystarczy zatem użyć kwiatów polnych do dekoracji stołu albo słomy, by stół wyglądał pięknie i ekologicznie. Ekologiczne materiały to także wszelkiego rodzaju wyroby ceramiczne, kamienne, a nawet szklane i metalowe – ważne, by ni były to materiały syntetyczne.

Dekoracje wykonywane samodzielnie
Dekoracje wykonywane samodzielnie, z materiałów, które mamy w domu i planujemy wyrzucić to również doskonały sposób na ekologiczną dekorację stołu. Można na przykład użyć do tego pustych i umytych słoiczków, które następnie oplatamy wełną lub dratwą. W ten sposób mamy gotowy ekologiczny wazonik. Można w nim umieścić poskręcane gałęzie. Gałęzie takie są bardzo modną ostatnimi czasy ozdobą stołu. Jeśli dodatkowo użyjemy ekologicznej farby w sprayu, będziemy mieli gotową oryginalną i piękną dekorację.

Kolory Ziemi
Jeżeli chodzi o kolorystykę ekologicznego stołu, to zdecydowanie powinny to być kolory Ziemi. Świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju brązy i zielenie. Szczególnie popularne są przybrudzone odcienie tych barw, na przykład khaki czy oliwkowy. Skontrastowane z bielą – np. obrusa, będą wyglądały nie tylko ekologicznie, ale i elegancko.

Jak widać ekologiczna aranżacja stołowa może być ciekawa. Mamy w tym przypadku duże możliwości, jeżeli chodzi o własne pomysły i inspiracje, ekologiczne dekoracje stołu to bowiem takie, które wykorzystują niepotrzebne surowce. Takie "wtórne" dekoracje mogą stać się dla nas wspaniałym wyzwaniem dekoratorskim :)
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz