czwartek, 29 września 2011

Sushi – z czym to się je?
Sushi – japoński przysmak, który na Zachodzie stał się chyba jednym z najbardziej rozpowszechnionych dań kuchni azjatyckiej, zyskuje coraz większą popularność również w Polsce. Niewiele jednak osób wie, że w Japonii spożywaniu sushi towarzyszy swoisty rytuał. Dlatego dzisiaj chciałabym przedstawić Wam kulturę jedzenia tej ciekawej potrawy – zarówno u nas, jak i na Dalekim Wschodzie. Czy bardzo się ona różni? Zastanawiacie się pewnie także nad tym, jak podać sushi na stół, gdy przygotujecie to pyszne danie dla rodziny lub dla przyjaciół. Postaram się odpowiedzieć również na pytanie, co buduje niepowtarzalny klimat podczas spożywania ryżowych ruloników. Mam nadzieję, że wszystkie porady okażą się dla Was pomocne i pozwolą na przeżycie prawdziwej kulinarnej podróży w świat egzotycznych specjałów :)

Kultura jedzenia sushi
Większości z Was zapewne nie zdziwi fakt, że na Zachodzie najczęściej je się sushi pałeczkami, kojarzą się one bowiem z kuchnią japońską i chińską. Sztuka posługiwania się pałeczkami wymaga jednak pewnej wprawy i dla nowicjusza może być nie lada wyzwaniem. Zdradzę Wam więc pewien sekret ;) Otóż cała tajemnica eleganckiego korzystania z pałeczek tkwi w ich odpowiednim uchwyceniu. Jedna z pałeczek powinna być całkowicie nieruchoma – wsuwamy ją głęboko między kciuk a palec wskazujący i opieramy na środkowym i serdecznym palcu. Natomiast druga pałeczka powinna tkwić nieco wyżej pomiędzy palcem wskazującym a kciukiem (trochę w taki sposób, jak trzymamy długopis) – tak, abyśmy swobodnie mogli nią manipulować. Pałeczki działają jak szczypce. Jestem przekonana, że jeśli troszkę poćwiczycie, zostaniecie prawdziwymi mistrzami pałeczek ;) Zdziwicie się jednak, kiedy dowiecie się, że w Japonii nikt nie posługuje się pałeczkami, by zjeść sushi – robi się to palcami. W Europie i Ameryce jedzenie bez sztućców uważane jest za mało eleganckie i niehigieniczne – pewnie dlatego nawet w japońskich restauracjach znajdziecie pałeczki. Co ciekawe, nawet jedzenie palcami obwarowane jest kilkoma zakazami i nakazami. Przede wszystkim nie można rozdrabniać sushi i jeśli choćby jeden kęs trafi do naszych ust, nie możemy odłożyć ryżowego ruloniku z powrotem na talerz. Oczywiście przy tym można maczać sushi w sosie sojowym wymieszanym z chrzanem wasabi. Pomiędzy jednym a drugim rodzajem sushi jemy niewielką ilość marynowanego imbiru, który oczyszcza kubeczki smakowe i przygotowuje je na nowe doznania smakowe. Na koniec uczty myje się i wyciera ręce. 

Jak stworzyć niepowtarzalny klimat podczas jedzenia sushi?
Kulinarne eksperymentowanie to dla wielu z nas nie tylko okazja do wypróbowania niespotykanych, egzotycznych smaków, ale również wyjątkowa atmosfera i możliwość oderwania się od szarej codzienności. Dlatego jeśli przygotowujecie sushi dla bliskich, warto pomyśleć o odpowiedniej oprawie tej kulinarnej uczty. Ponieważ posługiwanie się pałeczkami wymaga odrobiny wprawy i doświadczenia, możecie zaprosić przyjaciół na tradycyjny japoński posiłek, czyli sushi jedzone palcami. Przygotujcie więc dla każdego miseczkę z wodą i ręczniczek, które przed i po posiłku posłużą do umycia rąk. Jedzcie koniecznie siedząc na podłodze, przy niskim stole – wspaniała zabawa :) Nie zapominajcie również o podaniu tradycyjnej, zielonej herbaty – najlepiej liściastej. Oczywiście, będzie Wam potrzebna również odpowiednia porcelana stołowa do serwowania sushi i dodatków.

Jak nakryć stół?
Na Dalekim Wschodzie raczej nie praktykuje się bogatego dekorowania stołu. Ponieważ nie jesteśmy przyzwyczajeni do gołych blatów, warto pod każdym nakryciem położyć bambusowe maty. Sushi możemy podać na tradycyjnych talerzach. Szczególnie pięknie wygląda na nowoczesnych kwadratowych naczyniach. Możecie również ustawić półmisek lub półmiski z sushi na środku stołu, jeśli zależy Wam jednak na tradycyjnych akcentach, przydatna będzie specjalna deseczka do podawania sushi. Jeśli planujecie używanie pałeczek, nie zapomnijcie o podstawkach, na których goście będą mogli oprzeć końcówki, by nie stykały się z powierzchnią stołu. Bardzo ważne są małe miseczki, w których serwowane są sosy i dodatki do sushi. Do podawania zielonej herbaty możemy użyć filiżanek i czajniczka postawionego na podgrzewaczu.

Mam nadzieję, że jedzenie sushi w towarzystwie najbliższych będzie dla Was prawdziwą radością i niezapomnianym przeżyciem – nie tylko kulinarnym :) Jest coś niezwykle eleganckiego i dystyngowanego w tej potrawie, co w połączeniu z kilkoma egzotycznym akcentami sprawi, że będzie to prawdziwa uczta dla zmysłów i dla ducha. Sushi tak naprawdę może przygotować nawet początkujący kucharz. Wystarczą odpowiednio dobrane składniki i pomysł na ryżowe ruloniki. Ponieważ coraz częściej nawet w marketach można znaleźć potrzebne do przyrządzenia sushi produkty, co stoi na przeszkodzie, żeby spróbować? Życzę więc smacznego i niezapomnianych wrażeń :) 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz