niedziela, 25 września 2011

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o sushi


Eksperymenty kulinarne to pasja wielu z Was – jestem o tym przekonana :) Któż z nas nie zna sushi przynajmniej ze słyszenia? Bardzo często egzotyczne dania są wyjątkowo zdrowe i wartościowe, dlatego niekiedy warto skusić się na małe szaleństwo kulinarne i na przykład przygotować dla przyjaciół poczęstunek w takiej nietradycyjnej postaci. Sushi ostatnio stało się jeszcze bardziej popularne, a to za sprawą celebrytów, którzy uwielbiają imprezy połączone z pałaszowaniem sushi wprost z nagich ciał pięknych hostess i przystojnych kelnerów ;) Nie namawiam Was bynajmniej na takie ekstrawaganckie sposoby podawania sushi, zachęcam jednak do spróbowania te osoby, które jeszcze sushi nie jadły :) Jeśli znacie i lubicie to japońskie danie, z pewnością zaciekawią Was jego rozmaite warianty. Dlatego dzisiaj zapraszam Was do egzotycznej podróży w świat ryżu, surowej ryby i wodorostów (i nie tylko!). Opowiem Wam z czego robi się sushi, jakie są jego rodzaje oraz jakie przyprawy i sosy najczęściej podaje się do ryżowych ruloników.

Z czego robi się sushi?
Większość osób z pewnością kojarzy sushi z surową rybą. Jest w tym ziarno prawdy, ale gdyby ograniczyć kulturę jedzenia tego japońskiego przysmaku do tego jednego składnika, byłoby to bardzo krzywdzące. Przede wszystkim podstawą sushi w każdym wypadku jest gotowany ryż. Pozostałe składniki to tak naprawdę dodatki do niego. Ponieważ kuchnia japońska uważana jest za zdrową i bardzo urozmaiconą, stworzono wiele wersji sushi. Nikogo nie powinien dziwić fakt, że mieszkańcy tej Wschodniej Krainy Wysp z prawdziwą pasją oddają się konsumpcji ryb i owoców morza. Urok sushi polega na tym, że najczęściej są one surowe. Sushi owijane jest wodorostami nori, które są bardzo zdrowe – zawierają bowiem prawdziwe bogactwo witamin i składników mineralnych. Do sushi dodaje się również kawałki warzyw, grzyby, a nawet jajka. Najczęściej spożywa się w trakcie jednego posiłku kilka różnych rodzajów ryżowych ruloników. W japońskich restauracjach możecie spotkać się z trzema rodzajami zestawów: od najskromniejszych, przez bardziej urozmaicone, po najbardziej wykwintne. Ponieważ sushi przyrządzane jest z surowych artykułów spożywczych, przygotowywane jest bezpośrednio po złożeniu zamówienia. Dlatego możecie być pewni, że na Wasz stół trafi smaczny, świeży i pełnowartościowy posiłek.

Różne rodzaje japońskiego przysmaku
W zależności od tego, w jaki sposób przygotowywane jest sushi, możemy natknąć się na cztery jego rodzaje. Ryżowe ruloniki, zawinięte w wodorosty nori, które najczęściej kojarzone są z sushi to tak zwane maki – zushi. Przygotowując sushi dla przyjaciół, pamiętajcie o tym, że długość ruloniku nie powinna być większa niż jego średnica. Maki – zushi dzieli się na pomniejsze rodzaje, w zależności od dodatków:
  • tekka – sushi z tuńczykiem 
  • ibodai – sushi z rybą maślaną
  • sake – sushi z łososiem
  • ebi – sushi z krewetkami
  • kappa – sushi z ogórkiem
  • takenoko – sushi z pędami bambusa
  • artichoke – sushi z karczochem
  • tamago – sushi z kawałkiem naleśnika
Jeśli natomiast na Waszym talerzu znajdą się podłużne, uformowane ręcznie ryżowe paluszki, na którym ułożono kawałki ryby, macie przed sobą nigiri – zushi. Jest to drugi pod względem popularności rodzaj sushi. Z kolei hirashi – zushi to nic innego jak ryż rozsypany w miseczce, na którym poukładana jest ryba, owoce morza, tofu, warzywa i grzyby. Nie bądźcie jednak zaskoczeni, jeśli na stole przed Wami zostaną położone składniki (ryż, wodorosty nori oraz dodatki), z których sami będziecie musieli przygotować sobie sushi. Ten rodzaj japońskiego przysmaku nosi nazwę temaki – zushi.

Przyprawy i sosy
Trudno wyobrazić sobie prawdziwe japońskie sushi bez odpowiednich przypraw, które doskonale podkreślają smak tego przysmaku. Do ryżu dodawany jest ocet ryżowy – ma on przyjemny zapach i nieco słodkawy smak. Kawałki ryby bardzo często smarowane są z jednej strony chrzanem wasabi, który jest nieco ostrzejszy niż polski chrzan, a przy tym nieco gorzki. Ponieważ w Polsce korzeń wasabi jest niedostępny, możecie użyć proszku wasabi, który wymieszany z wodą posłuży Wam do przyprawienia kawałków ryby. Pamiętajcie jednak o tym, że jest on nieporównywalnie ostrzejszy od polskiego chrzanu! :) Najczęściej do sushi podaje się sos sojowy do maczania, który bez problemu kupicie nawet w markecie. Warto pomyśleć również o marynowanym imbirze, który w niewielkich ilościach powinno się degustować pomiędzy różnymi rodzajami sushi – dla odświeżenia kubeczków smakowych.

Widzicie więc, że spożywaniu sushi towarzyszy swoisty rytuał! :) Dlatego wiele osób może czuć się zagubionych i zniechęconych do tej wspaniałej potrawy. Dlatego następnym razem zapraszam Was do lektury wpisu o sposobach jedzenia i podawania sushi. Mam nadzieję, że dzięki tym informacjom przekonacie się do tej potrawy. Jest ona bardzo zdrowa i niskokaloryczna. Wodorosty nori znane są dzięki dużej zawartości składników odżywczych, natomiast korzeń wasabi uważany jest nawet za roślinę leczniczą! Tym bardziej zachęcam więc Was do małego eksperymentu kulinarnego lub do odwiedzenia najbliższej restauracji serwującej sushi :)

2 komentarze: