poniedziałek, 12 września 2011

Wrzesień na stole malucha

 
Nasze pociechy właśnie wróciły do szkoły. Wrzesień to dla nich bardzo ważny miesiąc. Dlatego każdej mamie z pewnością zależy na przygotowaniu pełnowartościowych posiłków, zwłaszcza pierwszego i drugiego śniadania. Niezwykle istotne jest, żeby jeszcze przed szkołą dzieci zjadły coś pożywnego, potrzebna im jest przecież energia na cały, pełen wysiłku dzień. Obowiązkowy jest również posiłek podczas długiej przerwy, w Polsce nie ma bowiem zwyczaju przygotowywaniu lunchu przez szkołę. Dlatego dzisiaj zapraszam Was do lektury sprawdzonych pomysłów na smaczne i zdrowe śniadania oraz przekąski oraz kilku przykładów naczyń śniadaniowych i bidonów, które z pewnością przydadzą się każdemu maluchowi.

Śniadanie w domu – najważniejszy posiłek dnia
    O śniadaniu w domu żadne dziecko nie powinno zapomnieć. Zwykle przypominanie o nim leży jednak w gestii mamy, ponieważ zaspany maluch najchętniej zrezygnowałby z posiłku na rzecz kilku minut dłużej w łóżku. Nie możemy się na to godzić. Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia i od niego zależy funkcjonowanie każdego człowieka w najbardziej wymagającej wysiłku jego części. Te kilka chwil spędzonych przy stole to również doskonała okazja na poświęcenie maluchom trochę uwagi – można wówczas omówić wyzwania, jakie stają przed dzieckiem, ważne wydarzenia, które spotkają go poza domem. Dlatego warto pielęgnować rytuał porannego śniadania w gronie rodziny. A oto kilka pomysłów na pyszne i zdrowe śniadanie w domu:
Zestaw I
•    płatki śniadaniowe z mlekiem,
•    jabłko,
•    kakao lub kawa zbożowa.
Zestaw II
•    owsianka,
•    kolorowa sałatka owocowa z jogurtem i z miodem,
•    soczek pomarańczowy bez cukru.
Zestaw III
•    kanapka z chleba razowego, wysokiej jakości wędliny, sałaty, pomidora, ogórka, rzodkiewki,
•    banan,
•    herbatka owocowa bez cukru.

Dietetycy zauważyli, że zwyczaje żywieniowe najmłodszych Polaków obejmują śniadanie, ale bardzo często jest ono bardzo bogate w cukry. Każda mama wie, jak dzieci uwielbiają chleb z czekoladą czy słodkie płatki śniadaniowe. Tymczasem są one przyczyną próchnicy, nadwagi i kłopotów zdrowotnych. Dlatego dobrze jest zastępować je świeżymi warzywami i pozbawionymi cukru napojami.

    Musicie jednak pamiętać, żeby śniadanko było pięknie podane, wówczas dzieci chętniej będą po nie sięgały. Ważne jest więc, by kanapki były wesołe i kolorowe. Liczą się również naczynia, w jakich serwujemy śniadanie. Dzieci będą zachwycone talerzykami z nadrukami ich ulubionych bohaterów albo zwierzątek. To samo dotyczy sztućców - sztućce dla dzieci muszą być nie tylko bezpieczne, ale również piękne. Nawet zwyczajna miseczka z wesołym wzorkiem może zmienić nastawienie malucha do śniadania.

II śniadanie w szkole
    Wasze dzieci koniecznie muszą zabrać je do szkoły, ponieważ maluchy rozwijają się i przeżywają w szkole duży wysiłek – zarówno fizyczny, jak i umysłowy. Dobrze jest przygotować dla dziecka kanapkę z wędliną i warzywami lub z serem żółtym. Najlepszy w tym wypadku jest chleb pełnoziarnisty. Do tego jabłko, banan, na zmianę na przykład z marchewką albo jogurt owocowy czy deser mleczny. Nie może oczywiście zabraknąć napoju w postaci wody mineralnej, smakowej wody mineralnej, soczku przecierowego lub marchwiowego. Z pewnością wiecie, że słodkie napoje gazowane to bezwartościowe ‘puste kalorie’.

Jak zapakować śniadanie do szkoły?
    Obecnie na rynku znajdziecie ogromny wybór opakowań na drugie śniadanie. Może zaangażujecie w jego wybór samego malucha? Chlebak wybrany samodzielnie przez dziecko z pewnością będzie mu się podobał dużo bardziej niż tradycyjne plastikowe pudełeczko. Dzieci lubią na przykład pojemniki na kanapki ozdobione ich ulubionymi bohaterami. To samo dotyczy bidonów na soczek. Pamiętajcie również o tym, by pudelka i bidony były wykonane z dobrej jakości materiałów, które się nie potłuką. W tym wypadku plastik jest dużo bardziej praktyczny i bezpieczny niż szkło.

    Pamiętajcie, że powrót do szkoły jest dużym stresem dla malucha, jak każda duża zmiana w codziennym rozkładzie zajęć. Dziecku będzie dużo łatwiej, jeśli na zasadzie kontraktu uzgodnimy z nim nowe reguły funkcjonowania. Bardzo ważne jest wypracowywanie nowych nawyków, w postaci chociażby obowiązkowego śniadania całej rodziny. Dzieci nie będą chciały się podporządkować, jeśli zdrowe nawyki żywieniowe nie będą praktykowane również przez rodziców.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz