wtorek, 2 kwietnia 2013

Jak elegancko podawać cukier na stół?


     Cukier na naszym stole pojawia się chyba codziennie. Chociaż ostatnimi czasy dużo mówi się o jego szkodliwym oddziaływaniu na zdrowie, trudno wyobrazić sobie dietę i kuchnię całkowicie pozbawioną słodkiego dodatku. Z pewnością dobrze jest zachować umiar i czasem zamienić tradycyjny cukier na przykład na miód. Jednak wiele osób zastanawia się jak elegancko podawać go na stół. Dzisiaj przygotowałam dla Was kilka sprawdzonych porad na ten temat.

Historia cukru
     Na świecie najbardziej popularne są dwie odmiany cukru: trzcinowy i buraczany. Szacuje się, że pierwsze plantacje trzciny cukrowej powstały w rejonie Nowej Gwinei aż 10 000 lat temu. Stamtąd cukier trzcinowy zawędrował do Polinezji, Indii i Chin. Znany był starożytnym Rzymianom, a w średniowiecznej Europie rozpowszechnił się za sprawą wypraw krzyżowych w XI wieku. Około XIX wieku cukier buraczany stał się powszechnym dodatkiem do potraw i napojów. Wcześniej jednak przez długi okres czasu był dobrem luksusowym. Pojawiał się na najbardziej wystawnych ucztach w postaci bryłowatego przysmaku. Zaproszenie do skosztowania cukru było wielkim wyróżnieniem dla gości. Najbogatsi ozdabiali swoje stoły rzeźbami z cukru, pojawiała się również zastawa stołowa ze słodkiego kryształu, a nawet obrusy z cukrowej przędzy.

Cukier na stole
     Jeśli planujecie zaprosić gości na herbatę lub na kawę, na Waszym stole nie może zabraknąć eleganckiej cukierniczki. Na co dzień najczęściej słodzimy napoje sypkim cukrem kryształem, ma on jednak pewną wadę. Pod wpływem wilgoci tworzą się w cukrze nieestetyczne grudki. Dlatego też przed przybyciem gości warto upewnić się, że w cukierniczce znajduje się "świeży" dodatek do napojów. W cukierniczce powinna znaleźć się osobna łyżeczka, która ułatwi nasypanie cukru do filiżanki lub kubka. Pamiętajcie, że dużą gafą jest używanie tej samej łyżeczki do nabrania cukru i zamieszania napoju.
     Nieco bardziej eleganckim sposobem na serwowanie cukru jest podanie słodkiego dodatku w kostkach. Oczywiście wsypujemy go do cukierniczki, ale zamiast tradycyjnej łyżeczki podajemy eleganckie szczypczyki specjalnie do tego celu przeznaczone. Dzięki temu gościom będzie dużo łatwiej posłodzić swój napój.
     Oczywiście można posłodzić napoje samodzielnie, podczas ich przygotowania, pytając gości o to, ile słodzą. Jednak ten sposób jest zarezerwowany na nieformalne spotkania przy stole. Dużo bardziej eleganckie jest serwowanie cukru w opisany powyżej sposób.

     Mam nadzieję, że moje porady przydadzą się Wam nie tylko podczas uroczystych okazji. Serwowanie cukru jest elementem ceremoniału picia herbaty lub kawy – tak przecież lubianego zwyczaju panującego w wielu domach :) Ponieważ jednak lekarze ostrzegają przed nadmiernym spożywaniem cukru, zapraszam już niebawem do lektury wpisu o alternatywach dla białego cukru :)


1 komentarz:

  1. mam słabość do cukierniczek :) lubię jak serwis jest kompletny i oczywiście elegancki :)

    OdpowiedzUsuń