poniedziałek, 29 kwietnia 2013

Jak ugościć cukrzyka?


     Lubimy zapraszać rodzinę i przyjaciół na rozmaite spotkania przy stole. Zdarza się jednak, że ktoś z bliskich cierpi na cukrzycę. Trzeba wówczas dostosować poczęstunek do zaleceń lekarskich – tak, by zaproszona osoba również mogła w pełni uczestniczyć w spotkaniu. Jak się okazuje, nie jest trudno tak skomponować menu, by było ono zdrowe i smaczne. Zawarte poniżej porady można wykorzystać nie tylko w przypadku cukrzyków, ale również osób będących na diecie.

Dieta cukrzycowa
     Jeśli ktoś z Waszych bliskich choruje na cukrzycę, warto zapoznać się z dietetycznymi zaleceniami lekarzy w przypadku tego schorzenia. Nie są one skomplikowane. Przede wszystkim należy zastąpić cukry proste złożonymi węglowodanami. Oznacza to, że białe pieczywo zastępujemy razowym, częściej podajemy kasze i makarony na bazie mąki razowej. Przy cukrzycy warto również ograniczyć tłuszcze, dlatego dobrze jest podać na przykład grillowane potrawy.
     Cukrzycy mogą od czasu do czasu zjeść coś słodkiego, ale na przyjęciu najlepiej podawać smakołyki niskosłodzone i owoce. Jeśli chodzi o napoje, słodzone soki można zastąpić świeżo wyciskanymi, a do herbaty lub kawy podać słodzik obok tradycyjnego cukru. Owoce wspaniale sprawdzą się również w roli deseru.

Nie tylko dla cukrzyków
     Dieta cukrzycowa nie jest skomplikowana i zapewne zauważyliście jej podobieństwo do wielu diet odchudzających. Sporo osób próbuje zrzucić wagę, dlatego serwowanie dietetycznych przekąsek i potraw również im przypadnie do gustu. Jak widać więc, zaproszenie cukrzyka do stołu nie stanowi kłopotu i z pewnością skłoni nas do urozmaicenia serwowanych przysmaków – tak, by każdy, bez względu na stan zdrowia, znalazł na przyjęciu coś dla siebie.

Cukrzyca a alkohol
     Cukrzycy mogą spożywać alkohol, jednak w ograniczonych ilościach. Lekarze zalecają, by mężczyźni nie przekraczali czterech standardowych dawek alkoholu, a kobiety – dwóch. O tym jednak powinni pamiętać sami cukrzycy. Pamiętajmy jednak, by zapewnić im zdrowe przekąski, ponieważ cukrzycy zawsze powinni mieć je w razie wystąpienia hipoglikemii, czyli niedoboru cukru spowodowanego przyjmowaniem insuliny.

     Cukrzyca jest chorobą jak każda inna. Osoby z tym schorzeniem mogą normalnie funkcjonować i z pewnością z radością przyjmą od Was zaproszenie na mniejszą lub większą uroczystość przy stole. Warto zadbać, by cukrzycy znaleźli w menu coś odpowiedniego dla siebie. Wystarczy zapewnić gościom kilka zdrowych i dobrze zbilansowanych posiłków i przekąsek, a spotkanie z pewnością uda się znakomicie :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz