poniedziałek, 29 kwietnia 2013

Jak ugościć cukrzyka?


     Lubimy zapraszać rodzinę i przyjaciół na rozmaite spotkania przy stole. Zdarza się jednak, że ktoś z bliskich cierpi na cukrzycę. Trzeba wówczas dostosować poczęstunek do zaleceń lekarskich – tak, by zaproszona osoba również mogła w pełni uczestniczyć w spotkaniu. Jak się okazuje, nie jest trudno tak skomponować menu, by było ono zdrowe i smaczne. Zawarte poniżej porady można wykorzystać nie tylko w przypadku cukrzyków, ale również osób będących na diecie.

Dieta cukrzycowa
     Jeśli ktoś z Waszych bliskich choruje na cukrzycę, warto zapoznać się z dietetycznymi zaleceniami lekarzy w przypadku tego schorzenia. Nie są one skomplikowane. Przede wszystkim należy zastąpić cukry proste złożonymi węglowodanami. Oznacza to, że białe pieczywo zastępujemy razowym, częściej podajemy kasze i makarony na bazie mąki razowej. Przy cukrzycy warto również ograniczyć tłuszcze, dlatego dobrze jest podać na przykład grillowane potrawy.
     Cukrzycy mogą od czasu do czasu zjeść coś słodkiego, ale na przyjęciu najlepiej podawać smakołyki niskosłodzone i owoce. Jeśli chodzi o napoje, słodzone soki można zastąpić świeżo wyciskanymi, a do herbaty lub kawy podać słodzik obok tradycyjnego cukru. Owoce wspaniale sprawdzą się również w roli deseru.

Nie tylko dla cukrzyków
     Dieta cukrzycowa nie jest skomplikowana i zapewne zauważyliście jej podobieństwo do wielu diet odchudzających. Sporo osób próbuje zrzucić wagę, dlatego serwowanie dietetycznych przekąsek i potraw również im przypadnie do gustu. Jak widać więc, zaproszenie cukrzyka do stołu nie stanowi kłopotu i z pewnością skłoni nas do urozmaicenia serwowanych przysmaków – tak, by każdy, bez względu na stan zdrowia, znalazł na przyjęciu coś dla siebie.

Cukrzyca a alkohol
     Cukrzycy mogą spożywać alkohol, jednak w ograniczonych ilościach. Lekarze zalecają, by mężczyźni nie przekraczali czterech standardowych dawek alkoholu, a kobiety – dwóch. O tym jednak powinni pamiętać sami cukrzycy. Pamiętajmy jednak, by zapewnić im zdrowe przekąski, ponieważ cukrzycy zawsze powinni mieć je w razie wystąpienia hipoglikemii, czyli niedoboru cukru spowodowanego przyjmowaniem insuliny.

     Cukrzyca jest chorobą jak każda inna. Osoby z tym schorzeniem mogą normalnie funkcjonować i z pewnością z radością przyjmą od Was zaproszenie na mniejszą lub większą uroczystość przy stole. Warto zadbać, by cukrzycy znaleźli w menu coś odpowiedniego dla siebie. Wystarczy zapewnić gościom kilka zdrowych i dobrze zbilansowanych posiłków i przekąsek, a spotkanie z pewnością uda się znakomicie :)

piątek, 19 kwietnia 2013

Czym zastąpić cukier?


     Dzisiaj przygotowałam dla Was kilka sprawdzonych porad, które pozwolą urozmaicić nieco serwowanie aromatycznej herbaty :) Lekarze często zaznaczają, że nadmiar cukru szkodzi – warto zatem zastąpić go czasem jakimś zdrowszym, równie słodkim dodatkiem. Możliwości jest naprawdę wiele. Poniżej znajdziecie listę najpopularniejszych z nich, uzupełnioną o kilka wskazówek na temat ich eleganckiego podawania.

Słodzik – jak go podać?
     Słodzik dobrze znany jest cukrzykom i osobom na diecie. Warto pomyśleć o nich, kiedy planujemy zaprosić przyjaciół na herbatę lub kawę. Słodziki dostępne są na rynku w niewielkich pudełeczkach z dozownikiem. Jeśli spotkanie ma nieformalny charakter, można po prostu ustawić takie pudełeczko na stole. Nie jest to jednak zbyt elegancki sposób serwowania słodziku. Można zatem wysypać niewielkie pastylki na spodeczek i położyć obok nich szczypczyki – takie same, jakich używamy do serwowania kostek cukru.

Miód – zdrowy dodatek do herbaty
     Nie od dziś wiadomo, że miód jest bardzo zdrowy. Jego serwowanie może nastręczać jednak pewnych trudności. Niełatwo jest również podać go elegancko gościom. Z pomocą przychodzą nam specjalne słoiki i łyżeczki z charakterystycznymi rowkami, dzięki którym łatwo nabrać lejący się miód i posłodzić, na przykład herbatę. Do tego celu najlepiej nadaje się bowiem właśnie miód płynny – scukrzony lepiej sprawdzi się jako dodatek do smarowania kanapek.

Cukier trzcinowy
     Od białego cukru buraczanego różni się przede wszystkim barwą – od bursztynowej po brązową. Cukier trzcinowy serwujemy podobnie jak buraczany. Na stole można ustawić dwie cukierniczki z dwoma rodzajami cukru, by gości sami mogli zdecydować, którym chcą posłodzić herbatę lub kawę.

Soki owocowe – smaki lata
     Być może na Waszej półce w spiżarni znajdzie się kilka butelek aromatycznych soków i syropów, przygotowanych w sezonie letnim. Wspaniale nadają się one do herbaty – są nie tylko pyszne, ale i bardzo zdrowe. Każdy chyba lubi herbatę, na przykład z sokiem malinowym. Można podać ją już gotową, w eleganckim dzbanuszku na herbatę. Dobrym rozwiązaniem jest również ustawienie na stole estetycznie wyglądającej butelki z sokiem.

Konfitury – mniej znany dodatek do napojów
     Bardzo dobrym, aczkolwiek mniej znanym dodatkiem do herbaty są wszelkiego rodzaju konfitury. Od dżemów różnią się o wiele bardziej płynną konsystencją. Herbata z konfiturami to wspaniałe uzupełnienie podwieczorku! Jak jednak podać je na stół? Z pewnością przydatne mogą okazać się pojemniki do serwowania konfitur, które przypominają nieco cukierniczki. Do nich oczywiście dokłada się osobną łyżeczkę. I gotowe! Konfitury można podać również na spodeczkach – osobno dla każdego z gości.

Landrynki – nietypowe i smaczne uzupełnienie aromatycznej herbaty
     Nietypowym dodatkiem do herbaty są… landrynki. Nadają one napojom charakterystyczny smak, a przy tym są dodatkiem słodzącym. Idealne rozwiązanie, jeśli pragniemy gości zaskoczyć czymś oryginalnym :) Podajemy je w miseczce lub na talerzyku, oczywiście wraz ze specjalnymi szczypczykami do kostek cukru. Można również ułożyć 2 – 3 landrynki na spodeczku przy każdej filiżance.

     Jak widać, cukier można zastąpić na wiele sposobów :) Mam nadzieję, że moje porady przydadzą się Wam podczas organizowania podwieczorków i spotkań w gronie rodziny lub przyjaciół. A może Wy również macie jakieś ciekawe pomysły na ten temat? Zapraszam do zostawiania komentarzy :)

wtorek, 2 kwietnia 2013

Jak elegancko podawać cukier na stół?


     Cukier na naszym stole pojawia się chyba codziennie. Chociaż ostatnimi czasy dużo mówi się o jego szkodliwym oddziaływaniu na zdrowie, trudno wyobrazić sobie dietę i kuchnię całkowicie pozbawioną słodkiego dodatku. Z pewnością dobrze jest zachować umiar i czasem zamienić tradycyjny cukier na przykład na miód. Jednak wiele osób zastanawia się jak elegancko podawać go na stół. Dzisiaj przygotowałam dla Was kilka sprawdzonych porad na ten temat.

Historia cukru
     Na świecie najbardziej popularne są dwie odmiany cukru: trzcinowy i buraczany. Szacuje się, że pierwsze plantacje trzciny cukrowej powstały w rejonie Nowej Gwinei aż 10 000 lat temu. Stamtąd cukier trzcinowy zawędrował do Polinezji, Indii i Chin. Znany był starożytnym Rzymianom, a w średniowiecznej Europie rozpowszechnił się za sprawą wypraw krzyżowych w XI wieku. Około XIX wieku cukier buraczany stał się powszechnym dodatkiem do potraw i napojów. Wcześniej jednak przez długi okres czasu był dobrem luksusowym. Pojawiał się na najbardziej wystawnych ucztach w postaci bryłowatego przysmaku. Zaproszenie do skosztowania cukru było wielkim wyróżnieniem dla gości. Najbogatsi ozdabiali swoje stoły rzeźbami z cukru, pojawiała się również zastawa stołowa ze słodkiego kryształu, a nawet obrusy z cukrowej przędzy.

Cukier na stole
     Jeśli planujecie zaprosić gości na herbatę lub na kawę, na Waszym stole nie może zabraknąć eleganckiej cukierniczki. Na co dzień najczęściej słodzimy napoje sypkim cukrem kryształem, ma on jednak pewną wadę. Pod wpływem wilgoci tworzą się w cukrze nieestetyczne grudki. Dlatego też przed przybyciem gości warto upewnić się, że w cukierniczce znajduje się "świeży" dodatek do napojów. W cukierniczce powinna znaleźć się osobna łyżeczka, która ułatwi nasypanie cukru do filiżanki lub kubka. Pamiętajcie, że dużą gafą jest używanie tej samej łyżeczki do nabrania cukru i zamieszania napoju.
     Nieco bardziej eleganckim sposobem na serwowanie cukru jest podanie słodkiego dodatku w kostkach. Oczywiście wsypujemy go do cukierniczki, ale zamiast tradycyjnej łyżeczki podajemy eleganckie szczypczyki specjalnie do tego celu przeznaczone. Dzięki temu gościom będzie dużo łatwiej posłodzić swój napój.
     Oczywiście można posłodzić napoje samodzielnie, podczas ich przygotowania, pytając gości o to, ile słodzą. Jednak ten sposób jest zarezerwowany na nieformalne spotkania przy stole. Dużo bardziej eleganckie jest serwowanie cukru w opisany powyżej sposób.

     Mam nadzieję, że moje porady przydadzą się Wam nie tylko podczas uroczystych okazji. Serwowanie cukru jest elementem ceremoniału picia herbaty lub kawy – tak przecież lubianego zwyczaju panującego w wielu domach :) Ponieważ jednak lekarze ostrzegają przed nadmiernym spożywaniem cukru, zapraszam już niebawem do lektury wpisu o alternatywach dla białego cukru :)