sobota, 13 listopada 2010

Porcelana - biała czy kolorowa?

Kupując porcelanę często zadajemy sobie pytanie, jak odpowiednio skomponować domową zastawę? Na rynku dostępnych jest tyle rodzajów, kolorów i deseni naczyń, że niejednokrotnie trudno jest zdecydować się na jeden wzór. 

Jak dokonać właściwego wyboru, by zastawa stołowa służyła nam na wiele różnych okazji? 
Jakie naczynia ustawić podczas odświętnego posiłku, a jakie sprawdzą się podczas codziennego używania?

Na te pytania postaram się Wam odpowiedzieć, a moje wskazówki pomogą Wam nie tylko dokonać trafnych zakupów, ale również z dobrym smakiem przygotować stół na każdą okazję.

Klasyczna, idealnie biała porcelana stołowa często przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Od wieków białe naczynia kojarzono z elegancją i dobrym gustem, niezmiennie sprawdzały się także podczas wszelkiego rodzaju uroczystości. Szlachetne, śnieżnobiała porcelana zarezerwowana była dla warstwy arystokratycznej. Nasze babcie pieczołowicie przechowywały piękne naczynia, zwykle wyjmując je z kredensów wyłącznie podczas świąt i rodzinnych uroczystości. Również dzisiaj białe naczynia są niezastąpione na różnego rodzaju wyjątkowe okazje i oficjalne spotkania przy stole. Jednak teraz są one dużo bardziej dostępne i niewątpliwie dużo więcej osób może sobie pozwolić na luksus posiadania w domu eleganckiej zastawy.

Biała, porcelanowa zastawa jest nieodzownym elementem klasycznej aranżacji stołowej. Ze względu na jej stonowany, szlachetny charakter, świetnie sprawdzi się podczas przyjęcia komunijnego, weselnego czy chrztu. Spotkania biznesowe, oficjalne kolacje czy romantyczne posiłki we dwoje nie miałyby tak podniosłego charakteru, gdyby nie klasyczne piękno dekoracji stołowej – również białej porcelany.
Miłośników minimalizmu i nowoczesności z pewnością ucieszy fakt, że białe naczynia wprowadzają na stół nutę świeżości, a w dekorowaniu pomagają podkreślić przestronność aranżacji. Biel stanowi idealne tło dla różnego rodzaju awangardowych nawet ozdób i elementów dekoracyjnych. Warto więc zaopatrzyć się w komplet białej porcelany – jest po prostu niezastąpiona w wielu wypadkach i daje wiele możliwości, jeżeli chodzi o komponowanie wystroju stołu. Co więcej, dostępne są przecież zupełnie nowoczesne białe naczynia, jak chociażby popularne ostatnimi czasy kwadratowe talerze. Można nimi uzupełnić klasyczną zastawę – dzbanki, cukiernice, półmiski czy misy, ponieważ uniwersalna biel zawsze wspaniale będzie wyglądała w swoim towarzystwie.

Jednak nawet klasyczna zastawa stołowa czasem jest zdobiona kolorowymi wzorami. Wspaniały, klasyczny serwis do popołudniowej herbaty i kawy może wyglądać bardzo radośnie i barwnie. Kolory są bowiem wspaniałym rozwiązaniem w przypadku wszelkiego rodzaju nieformalnych i nieoficjalnych spotkań.

Na rynku dostępny jest ogromny wybór wzorów i kolorów nowoczesnych, eleganckich naczyń. Musicie bowiem wiedzieć, że wzór zastawy wcale nie dyskwalifikuje jej jako stylowego nakrycia. Z pewnością ożywia również znacząco dekorację stołową i nierzadko buduje nastrój. Kolorowe naczynia wspaniale sprawdzają się podczas przygotowywania wiosennych i letnich posiłków, kameralnych przyjęć czy ogrodowych party. Na co dzień nic tak nie poprawia nastroju jak kawa lub herbata w kolorowym kubku albo śniadanie podane na wesoło wyglądającym talerzu :)

Oczywiście najlepiej byłoby, gdybyśmy posiadali w domu zastawę na różne okazje. Jeśli jednak ktoś często zaprasza gości, powinien zaopatrzyć się przynajmniej w sprawdzoną zestawę z białej porcelany. Również weselny prezent to tradycyjnie klasyczny, biały serwis obiadowy. Jeśli natomiast potrzebujemy naczyń na co dzień – niewiele rzeczy tak rozjaśni nasz stół, jak piękne wzory na kubkach i talerzach. W każdym z tych przypadków niezbędny jest dobry smak i umiejętne zastosowanie różnych wersji porcelanowych nakryć w zależności od okazji :)

1 komentarz:

  1. JEŚLI CHCESZ MIEĆ PIĘKNY STÓŁ POSTAW NA TRADYCYJNĄ PORCELANĘ Z WAŁBRZYCHA. SZYBKA WYSYŁKA, UBEZPIECZONA PACZKA, SUPER ZAPAKOWANA www.porcelanawalbrzych.pl

    OdpowiedzUsuń