piątek, 26 listopada 2010

Nakrywamy stół na Wigilię – stół nowoczesny


Najbardziej czarodziejska Wigilia, to ta w domu naszych rodziców lub dziadków – w scenerii i dekoracji, które znamy z dzieciństwa. Dom w spokojnej, cichej okolicy, w otoczeniu otulonych śniegiem drzew i zasp… I w Waszym sercu takie obrazy na pewno pozostaną już na zawsze. Ale czasem i w naszych mieszkaniach przy ruchliwych drogach i w zabieganych miastach, Święta mogą stać się niezapomniane i wyjątkowe. Jeśli Wasz dom urządzony jest nowocześnie, nierzadko minimalistycznie, tradycyjny, klasycznie nakryty stół będzie wyglądał jak z innej bajki. Jednak również w modernistycznej stylistyce, wigilijny stół może być czarowny i elegancki.

Prostota i chłodna elegancja to zasadnicze wyznaczniki nowoczesnych trendów dekoratorskich. Jeśli więc zdecydujemy się na jakiś akcent dekoracyjny w mieszkaniu, konsekwentnie powinniśmy zastosować go i do ubierania choinki, i do nakrywania stołu. Co to oznacza w praktyce? Nowoczesny styl nie znosi wszelkiego rodzaju przepychu i chaosu zdobniczego, więc bogato i krzykliwie przystrojone mieszkanie nie jest dobrym pomysłem. Lepiej wymyśleć jeden, góra dwa dominujące kolory, które znajdą się na choince, na stroikach i na wigilijnym stole. Jeśli chcecie, by w domu panował zimowy nastrój, konsekwentnie dekorujcie kryształkami i szkłem całe mieszkanie.

Czerwień kojarzona ze Świętym Mikołajem i ciemnozielone stroiki z jemioły to trendy, które przypłynęły do nas zza oceanu. Pewnie niektórym z Was wydają się już nieco oklepane i kiczowate. Właśnie dlatego warto poszukać nowych rozwiązań, a możliwości jest naprawdę wiele. Podczas Bożego Narodzenia wspaniale sprawdzi się nowoczesny styl skandynawski z chłodnymi barwami i prostotą formy. Regularne lub asymetryczne kształty, geometryczne nakrycia i naczynia, stonowane barwy oraz inspiracje naturą są tutaj jak najbardziej pożądane. Wystarczą wówczas dyskretne akcenty bożonarodzeniowe, np. w postaci srebrnych gałązek czy gwiazdek.

Nowoczesność to również odwołanie do natury. Wszelkiego rodzaju ekologiczne i organiczne dekoracje czy nawet nakrycia, również są inspirowane najnowszymi trendami w aranżacjach stołowych. Jeśli Wasze mieszkanie jest niewielkie i nie ma w nim miejsca na tradycyjną choinkę (skądinąd zielone drzewko w domu to ekologiczna zbrodnia), warto poszukać stylowej alternatywy na Święta. Nawet na stole znajdzie się miejsce dla piramidek z bombek przypominających bożonarodzeniowe drzewko albo dla wazonu z efektownie udekorowanymi nagimi gałązkami. Oczywiście dekoracja ta powinna być powiązana z głównym tematem zdobniczym Świąt. Jeśli będzie to natura, na brązowych gałązkach wystarczy zawiesić małe jabłuszka lub orzechy. Równie dobrze mogą to być sznury kryształków czy srebrzystych gwiazdek na pomalowanej na biało ‘ekologicznej choince’.

Jeśli chcemy spróbować czegoś zupełnie nowego, można pokusić się o zupełnie niecodzienną dekorację. Co powiecie na wigilijną kolację przy różowym stole? :) Róż pięknie komponuje się z zielenią, sztuka polega tylko na odpowiednim dobraniu różowych dodatków - tak, by „nie przesłodzić”. Potrzebny będzie różowy obrus, serwetki (mogą być o ton ciemniejsze lub fioletowe) oraz kryształowe naczynia (ewentualnie zastawa klasyczna - biały serwis obiadowy z porcelany) i, oczywiście, sosnowe lub świerkowe gałązki.


Modernistyczne aranżacje stołowe wspaniale sprawdzą się w nowocześnie urządzonym domu, a także coraz popularniejsze stają się w restauracjach. Pamiętajcie, że Wigilia spędzona w hotelowej restauracji w górach czy nawet w egzotycznym kraju również może być uroczysta i elegancka. Nic dziwnego, że wiele osób rezygnuje z tradycyjnego celebrowania Bożego Narodzenia na rzecz krótkich wakacji czy skromniejszej niż w rodzinnym domu wigilijnej kolacji.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz